5 okból is jó, ha sokat jársz mezítláb

Hallottál már az „earthing” terápiáról? A módszer titka egyszerű: tölts minél több időt mezítláb, és figyeld meg, ez milyen jó hatással van a szervezeted működésére.

Kevés olyan felszabadító érzést tudok felsorolni, mint amikor egy hosszú munkanap után egy mozdulattal megszabadulok a melltartótól. Ha valamit mégis egy lapon kellene említeni ezzel, azokat a pillanatokat mondanám, amikor mezítláb sétálgatok a szabadban és néhány pillanatra minden gondomról megfeledkezem. Azt viszont eddig nem tudtam, hogy ennek az idilli állapotnak tudományos magyarázata is van. A napokban belefutottam egy kutatásba, amely az „earthing”, más néven a „grounding” jelenség pozitív hatásait vizsgálta. Eszerint érdemes minél több időt mezítláb töltened, a Science Direct kutatásai ugyanis bebizonyították, hogy ez a trendi terápia a mentális jólétednek is jót tesz, illetve a szervezetedre is pozitív hatást gyakorol.

Miért olyan jó ez? A Föld természetes elektromos töltése, illetve ez az energia segít csökkenteni a szervezetben kialakult gyulladásokat, enyhíti a fájdalmat és a stresszt, javítja a véráramlást, energizál és hozzájárul a pihentető alváshoz. Az „earthing” módszer gyakorlásának legegyszerűbb módja, ha a szabadban, természetes talajon mezítláb sétálgatsz. Az időjárás már nem sokáig kedvez ennek az elfoglaltságnak, de szerencsére az otthonod falai között is találhatsz alternatív megoldást. Az interneten kifejezetten erre a célra fejlesztett szőnyegek és matracok arzenálja vár, de egy fűtött fapadlózat is segítségedre lehet – igaz utóbbi nem olyan hatékony. Az indokok, amik amellett szólnak, hogy többet légy mezítláb:

1. Javítja a közérzetet

Ha hazaérkezés után eddig nem rúgtad le azonnal a lábadról a cipőt, akkor arra sarkallunk, mostantól cselekedj így. A mezítláb töltött idő ugyanis bizonyítottan csökkenti a stresszt, és a rohanó világunkban még a legkisebb enyhítő körülmény is nagy segítség lehet. Ráadásul ez az apróság megnöveli a pulzusszámod, ami felgyorsítja a véráramlást és több oxigén jut az agyadba. Vagyis nem dőlsz a kanapéra, mint egy zsák krumpli, hanem produktívan töltheted az estéd. A kutatás során azt is megfigyelték, hogy a mezítláb töltött idő sok esetben feleleveníti a gyerekkori emlékeket, ami szintén pozitívan hathat a hangulatodra.

2. Segít megőrizni a bőrsejtek egészségét

A lábadon lévő bőrsejteknek ugyanolyan szükségük van az oxigénre, mint azoknak, amelyek a tested többi részén találhatók. Azonban ha egy rosszul szellőző lábbeliben töltöd az egész napot, azzal megakadályozod, hogy oxigénhez jusson a bőr. Ezért fontos, hogy amint lehet, megszabadulj a cipődtől, illetve a zoknidtól/harisnyádtól. A magas páratartalom miatt a lábad nemcsak kellemetlen szagot áraszt majd, hanem a gombás fertőzéseknek is kiteszed magad. Ha már a bőrápolásról esett szó, akkor azt is meg kell említeni, hogy a homokos vagy kavicsos talaj természetes hámlasztó hatással bír, az egyenletlen talaj segít eltávolítani az elhalt bőrsejteket.

3. Feltölt energiával

Köztudott, hogy a lábfejünkön és a talpunkon számos idegvégződés található, amelyek az alternatív gyógyászatban, például az akupunktúrában és a reflexológiában is fontos szerepet kapnak. Amikor a lábad nem közvetetten, hanem valóban érintkezik a talajjal, akkor ezek az idegvégződések reakcióba lépnek, amelynek az az eredménye, hogy energizálják a szervezeted. Ha legközelebb nem haladsz a számítógépen elvégzendő feladatokkal, csak dobd le magadról a cipőt.

4. Enyhíti az ízületi fájdalmakat

Az embert nem úgy tervezték, hogy különböző anyagból készült, magasított talpú lábbelikben járjon-keljen, hanem hogy mezítláb élje az életét. Fiziológiai szempontból ezért a szervezet sokkal könnyebben alkalmazkodik a különböző mechanikus mozgásokhoz, ha cipő nélkül végzed azokat. Nem véletlen, hogy a jógázás és a pilates közben is mezítláb vannak az emberek.

5. Erősíti az immunrendszert

„Vedd fel a zoknid/cipőd, mert megfázol!” – hányszor hallottad ezt a mondatot a szüleid, nagyszüleid szájából és hányszor ismételted már el utánuk? Az évek alatt jól az eszedbe vésték ezt a szabályt, de gondoltad volna, hogy a mezítláb töltött idő épp az ellenkezőjét eredményezheti? Mivel tested hőmérséklete alkalmazkodik a talaj hőmérsékletéhez, ezért a mezítlábazástól az immunrendszered ellenállóbbá válik. Valójában a hideg-meleg kontrasztra épülő módszereket krónikus obstruktív tüdőbetegségek, az asztma és a szorongás kezelésére is használják.

Nyitókép: Westend61/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: