Akár az életritmusod, a munkahelyi beosztásod vagy a nagy meleg miatt kelsz 5-kor, érdemes az előnyeivel és hátrányaival is tisztában lenned. Lássuk, mit mondanak erről a szakértők.
Van, aki a munkája miatt kel hajnalban, más azért, mert kipattan a szeme, megint mást a nagy meleg visz rá, hogy megpróbáljon a szokásosnál jóval korábban aktívkodni picit (40 fokban már úgysem nagyon tud). És vannak, akik egyszerűen azért kacérkodnak a gondolattal, mert ez a dolog 5 am club, vagyis 5 órai klub néven wellness trenddé vált, amit szeretnének követni, magukra fordítva az így nyert órákat. Bármelyik csoportba tartozol is, ha a korai, mondjuk 5 órai kelés az életed részévé vált, azért szerintünk jó, ha tisztában vagy az előnyeivel és a hátrányaival is.
Produktivitás és önkontroll
Ahogy a mondás is tartja: ki korán kel, aranyat lel. Az 5 órai kelés lenne tehát a produktivitás szuperképlete? Robin Sharma a The 5am Club című könyvében azt írta, hogy a gyakorlat lehetővé teszi olyan mértékű termelékenység, jólét, teljesítmény és hatás elérését, amilyenre a szupersztárok, virtuózok és zsenik képesek. A wellness-trendet próbára tevő külföldi újságírók valóban megnövekedett termelékenységről számoltak be.
Ehhez járult hozzá többek közt az önkontroll fejlődése is. Hiszen gondolj csak bele: ha 5-kor kelsz, és nem csak néhány napon akarod ezt betartani, hanem következetesen, minden hétköznap ugyanebben az időpontban szeretnél kipattanni (jó, legalábbis kimászni) az ágyból, ahhoz eleget kell aludnod. Ez pedig nem megy másképp, csak ha van elég önuralmad ahhoz, hogy este 8 óra felé elindulj haza a baráti találkozódról. Vagy hogy ellenállj a Netflix csábításának, hogy „csak még egy utolsó” epizódot megnézz a kedvenc sorozatodból. És persze, ahhoz is, hogy reggel ne nyomd le a szundi gombot, hanem tényleg felkelj. Nem szépítjük: ha nem vagy pacsirta típus, ez eleinte nehéz lesz. De a szakértők szerint, ha önuralmat gyakorolsz az életed egy területén, az újonnan felfedezett fegyelem átterjedhet más területekre is.
Kivitelezhetetlen az 5 órai kelés?
Beszéljünk kicsit részletesebben az előbb már említett korai lefekvésről, ami a szakemberek szerint az egyik legfőbb kerékkötője a koránkelésnek. „Ahhoz, hogy eleget aludjunk, sok embernek este 9-kor kellene lefeküdnie” – mondta Russell Foster, az Oxfordi Egyetem alvás- és cirkadián idegtudományi intézetének vezetője a The Guardiannek. Majd hozzátette, hogy a fent már emíltett társasági- vagy más eseményeken túl sokan azért nem képesek erre, mert este még rengeteg dolguk van, a gyerekek leckéjétől a család hetének vagy épp egy felújításnak a megszervezésén át a mosásig. Ráadásul a háztartástársak, szomszédok és a járókelők az utcán valószínűleg még ébren vannak ilyentájt. Így a nyugodt alvás nem biztos, hogy összejön, vagy legalábbis nem lesz könnyen kivitelezhető feladat.
Az 5 órai kelés boldogságot adhat, de sajnos nem mindenkinek
A tudósok persze, a korai kezdés kapcsán is véleményt formáltak. Azt írják, elősegítheti a pozitív érzéseket. A Torontói Egyetem tanulmánya szerint a korábban kelők boldogabb és egészségesebb életet élnek, mint a később ébredők. Ennek számos oka lehet: egy ismerősöm például saját bevallása szerint azért lett ettől kiegyensúlyozottabb, mert olyankor volt egy kis énideje. Jobban át tudta látni a saját dolgait, és végre jutott ideje azokra a projektjeire is, a kötelezők mellett, amelyek szívből jövő örömmel töltötték el.
Sajnos viszont ezt a boldogságérzést nem lehet receptre felírni senkinek, különösen nem azoknak, akik képtelenek reggel korán kelni. Colin Espie, az Oxfordi Egyetem alvásprofesszora a The Guardiannek elmondta, hogy mindannyiunknak van egy kronotípusa, vagyis pacsirták vagy éjszakai baglyok vagyunk. A professzor szerint, és most őt idézzük: „ostobaság lenne azt mondani egy bagoly típusú embernek, hogy akkor kelj fel korán és légy produktív. Ez ellentétes a természetes alvás-ébrenlét ritmusával, tehát a dolog valószínűleg nem is működhetne.” Tartósan legalábbis biztosan nem. Kipróbálni viszont szerintünk abszolút érdemes, ha csak átmenetileg, a nagy hőség miatt is. Aztán ki tudja, a hajnalban nyert produktív időszak vagy énidő mire sarkall majd a továbbiakban… egy próbát talán megér a dolog!
Fotó: Westend61 / Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Nehezen ébredsz fel reggelente? Így lehetsz éjjeli bagoly helyett korán kelő pacsirta
- A napi biológiai óránk pontosan tudja, mikor mi jó nekünk. De vajon mi tisztában vagyunk ezzel?
- Ha ezt az 5 hibát elköveted a hétvégi reggeleken, elronthatod a következő hetedet