5 régi párkapcsolati szokás, ami kiment a divatból, de igazán visszajöhetne

Ami sosem lesz lejárt lemez egy kapcsolatban, mégsem tapasztaljuk túl sokszor: jöjjenek azok a párkapcsolati szokások, amelyek mára rendesen megritkultak, mi viszont örülnénk, ha megint gyakoribbá válnának.

Vannak olyan párkapcsolati szokások, amelyek nem változnak, és vannak, amelyek mára szinte teljesen kimentek a divatból. Elég, ha csak arra gondolsz, hogy néhány évtizeddel vagy egy évszázaddal előtt hogyan viselkedtek a párok egy friss kapcsolat elején, vagy például mit viseltek. A könyvek egykor azt tanácsolták a fiatal szingliknek, hogy kerüljék a szűk ruhákat, ne legyenek túl viccesek, tolakodóak vagy szentimentálisak, és – kapaszkodj meg – helyezzék előtérbe a fodros rózsaszín alsóneműt. „Minden nő viselje a legjobb minőségű fehérneműt, amit megengedhet magának … és a színe lehetőleg rózsaszín legyen. A csipke és a fodrok pedig … növelik az alsónemű vonzerejét, és az átlagos férfi is szereti őketírta William J. Robinson 1927-ben megjelent, számomra örökbecsűnek tűnő Woman, Her Sex and Love Life című könyvében.

Manapság persze, ezen már csak mosolygunk, akár lapul csipkés-fodros rózsaszín bugyi a fiókunkban, akár nem. Mert a világ nagyot változott. A nőknek nem kell megvárniuk, hogy elhívják őket randira, ahová nem kísérővel érkezünk, és mindenki olyan alsóneműt viselhet, amilyet csak akar. Jó, hogy megszabadultunk ezektől a régi társadalmi szokásoktól, és bizony, beláthatjuk, hogy a romantika bizonyos szabályainak ma már egyszerűen nincs értelme. Azonban nem minden régimódi párkapcsolati szokás bizonyult elavultnak. Épp ellenkezőleg, vannak olyan gyakorlatok, amelyek szerintem nagyon is megérdemelnék, hogy újra gyakrabban irányuljon rájuk a reflektorfény. A szakértők szerint az alábbi szokások tényleg jót tennének a modern párkapcsolatoknak, lássuk is, hogy mikről van szó.

Telefonhívás a Messenger-üzenetek helyett

Bár sokan nem szeretnek telefonálni, köztük én sem (és a férjem tudja is, hogy csak akkor hívom, ha baj van), a tudósok szerint a telefonbeszélgetések segíthetnek tisztábban kommunikálni az érzelmeinket. Egy, az American Psychologist című szaklapban közzétett 2017-es tanulmány szerint „a kizárólag hangalapú kommunikáció különösen valószínű, hogy fokozza az empátiás pontosságot”. Más szóval, ha kizárólag a partnered hanglejtésére koncentrálsz, jobban megértheted a valódi érzéseit és jelentésüket talán még jobban, mint egy videóhívás alatt, és határozottan jobban, mint egy szöveges üzenettel. A tiszta kommunikáció pedig kulcsfontosságú az egészséges kapcsolat szempontjából.

Párkapcsolati szokások: több erőfeszítés a randizás terén

Talán az amerikai filmek és sorozatok lazaságát próbálja utánozni, talán csak próbál valahogy lazábban állni a dolgokhoz az, aki úgy fogalmaz, hogy lógjunk együtt ma este. Viszont ez hosszabb távon oda vezethet, hogy nem párkapcsolatba, hanem barátság extrákkal szituációba, vagy akár egy méltánytalan háttérkapcsolatba süllyednek bele a felek. De ha sikerül is kimondani, hogy ez egy kapcsolat, a tényleges randevúélményből hiányozhat az extra erőfeszítés érzete. Ezért sok párkapcsolati szakértő most azt szorgalmazza, hogy térjünk vissza a tisztánlátáshoz és a tervezéshez a randizási folyamatban.

Hogy ez miért fontos? Azért, mert ha az ember elkötelezi magát egy rendes randira, nem pedig egy rosszul definiált lógásra, az az őszinte érdeklődését mutatja, és jó benyomást kelthet a potenciális partneredben. Emellett bizonyos fokú kockázatot és sebezhetőséget is magában rejt. Miért jó ez? Nos, lehetővé teszi, hogy teszteld, biztonságos-e nyitottnak lenni a partnereddel. Ne feledd, akkor sem történik tragédia, ha esetleg nem jön be a dolog – és legalább tudod, hogy te mindent megtettél. 

Intimitás? Csak amikor ez mindkettőtöknek kényelmes

A filmekben, sorozatokban gyakran mondják egymásnak az emberek, hogy lassan akarnak haladni. És bár ez sem ott, sem a valóságban nem jön mindig össze, a szakemberek szerint a lényeg nem is a kötelező lassítás (miért is kellene bármit kötelezővé tenni), hanem az, hogy a saját tempótokban jussatok egy komolyabb szintre. Akkor lépjetek feljebb az intimitásban, amikor mindkettőtöknek megfelelő. Egy, a The Journal of Sex Research című szakfolyóiratban 2012-ben megjelent tanulmány a párok első szexuális találkozásainak időzítését vizsgálta, és azt, hogy ezek hogyan függtek össze a kapcsolat hosszú élettartamával. Az eredmények azt mutatták, hogy azok a párok, akik lassan haladtak a dolgokkal, általában tovább maradtak együtt. Az amerikai Családkutató Intézet arra is rámutatott, hogy a korai szex hamis vagy eltúlzott kötődésérzetet kelthet. Ez pedig ahhoz vezethet, hogy időt vesztegetsz egy olyan kapcsolatra, ami valójában nem megfelelő.

Caitlin V. klinikai szexológus szerint ahhoz, hogy megtudjuk, megfelelő-e az idő arra, hogy lefeküdjünk valakivel, a legjobb módszer, ha felteszünk magunknak néhány kérdést. Caitlin szerint olyan dolgokat kell mérlegelned, mint például, hogy mennyire akarod igazán az intim pillanatot. Illetve, hogy valóban úgy gondolod-e, hogy te és a másik személy képesek vagytok-e betartani mindkét fél határait. Ha ezek rendben vannak, készen állhattok arra, hogy a következő szintre lépjen a dolog.

Minőségi közös idő, képernyők nélkül

A kutatók már évek óta hangoztatják, hogy a túl sok képernyőidő megzavarhatja a romantikus kapcsolatok harmóniáját. Egy 2016-os, a Computers in Human Behavior című szaklapban megjelent tanulmány például megállapította, hogy a mobiltelefon-használat okozta figyelemelterelés negatív hatással lehet a párkapcsolati elégedettségre. Sőt, azt is felvetette, hogy ez hozzájárulhat a válások nagyarányú növekedéséhez. Persze, tudom, és a férjemmel mi is tapasztaljuk, hogy milyen nehéz (és egyre nehezebb) képernyőmentesen együtt tölteni egy kis időt, de érdemes megpróbálni! Ebben segíthet pár olyan egyszerű szabály is, mint egy-egy séta a mobiljaitok nélkül, vagy az, ha a vacsora idejére a másik szobában hagyjátok a készülékeiteket.

Heti meetingek a pároddal? Meglepő, de ez a szokás segíthet kiegyensúlyozottá tenni a kapcsolatot!

A magánélet legyen tényleg a kettőtöké

Tagadhatatlan, hogy a közösségi média és az állandó összekapcsolódás korában élünk. Mindent megosztunk az interneten, a háziállatainktól kezdve az ebédrendelésen át a legmélyebb bizonytalanságainkig, de ez könnyen átcsúszhat oversharingbe. Vagyis olyan dolgokról is posztolni fogunk előbb-utóbb, mint például bizalmasabb részletek a párkapcsolatunkból, amit később megbánhatunk. Mint a szakértők elárulják, a magánletünkről való posztolás egy olyan hiba, amely elég gyorsan okozhat nagy drámát, különösen akkor, ha nem kaptunk rá engedélyt a partnerünktől. „Ha bármilyen személyes részletet megosztasz az engedélye nélkül, a partnered bizonytalannak, kiszolgáltatottnak, sértettnek vagy akár dühösnek is érezheti magátmondta Don Grant pszichológus a Reader’s Digestnek. Hozzátéve, hogy szerinte soha nem szabadna arra használnod a közösségi médiát, hogy nyilvánosan vitatkozz, kritizálj vagy veszekedj a partnereddel. Jobb, ha ezt egymás között, offline oldjátok meg, nem pedig a világ előtt.

Forrás: Glam.com
Nyitókép: PeopleImages/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)