Bár a választék jó pár éve még közel sem volt olyan óriási, mint manapság, nem éreztük, hogy okunk lenne panaszra.
Gyerekkoromban az egészségtudatos étkezés még nem igazán volt ismert fogalom. Egyáltalán nem esett szó arról, hogy az édességek esetleg ártalmasak is lehetnek, hogy hizlalnak, vagy nem tesznek jót a fogaknak. Az óvodában és az iskolában is édességet kaptunk desszertként. Sokszor szinte büntetés volt az evés, máig emlékszem, amikor azt mondta az óvónőm, hogy addig fel nem állhatok az asztaltól, amíg meg nem ettem az ebédet. Ami éppen finomfőzelék volt véres hurkával, és nagyon nehezemre esett még nézni is, nemhogy hozzányúlni. Viszont a szabály az volt, hogy a betűs csoki csak annak jár, akinek a tányérja üres. Emiatt egy óvatlan pillanatban, amikor már csak egyedül ültem az asztalnál és senki nem figyelt, nemes egyszerűséggel az asztal alá öntöttem az egészet. Így nem maradtam le az áhított csokiról. De volt még pár klasszikus, ami akkoriban a legnagyobb menőségnek számított:
1. Kojak nyalóka
A csokival bevont nyalóka Amerikából származik és a világ számos pontján kultikus édességgé nőtte ki magát. Nevét a népszerű krimisorozat kopasz nyomozójáról kapta. Manapság is elérhető, sőt, már többféle ízben és gyógynövényes verzióban is kapható, és itthon is gyártják. A cukortartalma ma sem alacsony, viszont, amivel akkoriban még nem foglalkoztunk, most pedig már ezzel is szimpatikusabbá teszik: gluténmentes termék.
2. Betűs csoki
A hőn áhított betűs csoki, aminek a papírja legalább annyit ért, mint a tartalma. Az volt a legügyesebb, aki a nevét a leggyorsabban összegyűjtötte a betűkből. A Szerencsen gyártott mini csoki, mindössze 20 grammos volt, amitől feljogosítva éreztük magunkat arra, hogy egyszerre többet is együnk.
3. Limo
Gyümölcsízű pezsgő, amiből finom üdítőitalt lehetett készíteni. Szerintem nem volt olyan gyerek, vagy legalábbis én nem ismertem akkoriban, aki ezt italként fogyasztotta volna. Ujjal nyúlkáltunk bele, s ha már mindenünk ragadt, akkor a maradékot beleöntöttünk a szánkba. Mindent megfogott, lehetetlen volt letagadni, hogy megettük, pedig gyakran próbálkoztunk vele. Óriási előnye, hogy cuki mini flakonban volt, a legkisebb zsebben is elfért.
4. Donald rágó
Hazánkban sokáig a rágó kis golyóformában volt elérhető. De aztán begyűrűzött a nyugat, Donald rágó formájában. Téglalap alakú volt, viszonylag sokáig tartott a Gabi habfürdőre emlékeztető íze, és ami a legnagyobb királyság volt: óriási lufit lehetett belőle fújni. És még ezzel sem volt vége a jó dolgoknak, a papírjába ugyanis képregényt csomagoltak. Abban az időben ezeket cserélgettük és nem a kártyanaptárokat, sőt kicsit a bélyeggyűjteményt is háttérbe szorította. Ma már nincsen kereskedelmi forgalomban, de időtállóságát egyértelműen bizonyítja, hogy licitálós oldalakon még mindig elérhető.
5. Téli fagyi
Ma már viccesnek tűnhet, hogy akkoriban a fagyi szezonális termék volt. Tavasztól kora őszig lehetett kapni és slussz. De a legnagyobb örömünkre lett új a Nap alatt, valaki kitalálta a téli fagyit. A megszokott tölcsérbe egy egészen émelyítő csokis-kakaós tölteléket tettek, amit nem lehetett megunni. Egészen pontosan nem tűnt vele a nyár olyan távolinak. És nagyon jó volt a megfázásos betegségek idején is, ettől ugyanis nem féltették a torkunkat. Kissé újradizájnolva ma is kapható.
Nyitókép: Budapest Retro Élményközpont