Ahogy a kórokozók, úgy a téli egészségmegőrzési mítoszok is teret hódíthatnak az időjárás hidegebbre fordulásával: ideje leszámolni velük!
A kinti hőmérséklet csökkenésével kiben ne erősödne az aggodalom, hogy vajon ezen a télen hányszor betegszünk le családilag. És egyúttal az óvatosság-kapcsolónkat is magasabb fokozatra állítjuk, előszedve egy csomó olyan igaznak hitt állítást, amelyek a szakemberek szerint igazából nem mások, mint téli egészségmegőrzési mítoszok, amelyekkel ideje lenne végre leszámolni. Ebben segíthet ez a kis összeállítás is.
Téli egészségmegőrzési mítoszok, amelyek valójában nem igazak
1. mítosz: A hidegtől leszünk betegek. Bár télen nagyobb a valószínűsége, hogy elkapunk egy-egy vírust, nem maga a hőmérséklet a bűnös. „A baktériumok betegítik meg az embereket, nem a hideg időjárás” – mondja Heather Viola belgyógyász. Vagy rhinovírussal (vagyis a nátha leggyakoribb okozójával) kell kapcsolatba kerülni ahhoz, hogy megfázzunk, vagy influenzavírussal, hogy elkapjuk az influenzát, magyarázza. És ne felejtsd el, hogy télen gyakrabban vagyunk bent, ami azt is jelenti, hogy közelebb vagyunk másokhoz. Így ha ők betegek, nagyobb valószínűséggel kaphatjuk el azt, ami nekik van. Az alacsonyabb páratartalom pedig az orrjáratokat is kiszáríthatja télen, ami megkönnyíti a vírusok bejutását a szervezetbe, teszi hozzá Dr. Viola.
Mire figyelj helyette: A Mayo Clinic szerint a jó higiénia gyakorlásával, a beteg emberek kerülésével és a háztartási felületek gyakori tisztításával minimálisra csökkenthetők a vírusfertőzések esélyei. „Az is fontos, hogy rendszeresen mossunk kezet, viseljünk maszkot, és maradjunk otthon, ha rosszul érezzük magunkat” – magyarázza Dr. Jennifer L. Brull háziorvos, az Amerikai Családorvosok Akadémiájának (AAFP) elnöke.
2. mítosz: Ha vizes hajjal megyünk ki, megfázunk. Dr. Brull szerint ez nem egészen igaz, mivel az olyan vírusok, mint a nátha, testnedvekkel, például tüsszentéssel vagy köhögéssel terjednek. A hajnak egyáltalán semmi köze az átviteli folyamathoz.
Mire figyelj helyette: Ha mondjuk gyorsan ki kell szaladnod a postáért nedves hajjal, valószínűleg nem kell aggódnod, hogy megbetegszel. De attól még fontos a kellemes testhőmérséklet fenntartása, és a száraz haj segíthet ebben. „Bár a nedves haj nem okozhat közvetlenül megfázást, fontos szem előtt tartanunk, hogy télen, amikor kint vagyunk, fontos melegen és szárazon maradnunk, hogy csökkentsük a hipotermia [a testhőmérséklet túl alacsony csökkenése esetén fellépő állapot] kockázatát” – mondja Dr. Brull.
Meleg ruha, meleg folyadék
3. mítosz: A meleg ruhák viselése megelőzi a betegséget. A meleg ruházat önmagában jelent biztos védőpajzsot a vírusok ellen. Dr. Viola ismét kiemeli, hogy ahogy a nedves haj, úgy a hideg időjárás sem tesz beteggé. De az, ha jól felöltözünk, a CDC szerint segíthet megelőzni a hipotermiát. „Amikor a testhőmérsékletünk csökken, a tárolt energiát használjuk fel, hogy melegen maradjunk, de ahogy ez az energiaraktár elfogy, hipotermiássá válhatunk” – teszi hozzá Dr. Brull.
Mire figyelj helyette: Ha melegen tartod magad – amiben az időjárásnak megfelelő ruházat is sokat segíthet –, csökkentheted a hipotermia kialakulásának esélyét. „A meleg ruházat megakadályozhatja, hogy túl sok hőt veszíts. Ugyanakkor például egy sál a szád és az orrod előtt csökkentheti a levegőben terjedő fertőzés elkapásának esélyét is” – mondja Dr. Neal Patel családorvos.
4. mítosz: A meleg folyadékok fogyasztása segíthet megelőzni a megfázást. Sajnos egy csésze forró tea vagy egy tál leves egy téli napon szintén nem csökkenti a vírusfertőzés esélyét. „A meleg folyadékok nem előzik meg a betegségeket” – emeli ki Dr. Viola. Majd hozzáteszi: ezek, bár segíthetnek abban, hogy átmelegedjünk, nem csökkentik a megfázás esélyét.
Mire figyelj helyette: Azért csak kortyolgass bátran, hiszen a folyadékok rengeteg előnnyel járnak. Nemcsak hidratálnak, de megnyugtatják a torkot is, mondja Dr. Viola. A meleg folyadékok összetevői más módon is támogathatják általános egészségét. A tyúkhúsleves például jó fehérjeforrás lehet, míg a tea olyan jótékony antioxidánsokat tartalmazhat, mint a citrom vagy a gyömbér.
Mi az igazság a C-vitaminról?
5. mítosz: A C-vitamin-kiegészítők szedése segít megelőzni a megbetegedést. Ha téli egészségmegőrzési mítoszok, akkor a C-vitamin sem maradhat ki. A szakértők is kiemelik, hogy elég sok téves információ kering a C-vitamin-kiegészítőkről és az immunrendszerünkről. A C-vitamin egy antioxidáns, ami valóban segít az immunitás támogatásában – mondja Dr. Brull –, de az ezt tartalmazó kiegészítők szedése nem feltétlenül előzi meg a betegségeket. Néhány kutatási eredmény azonban arra utal, hogy a C-vitamin szedése némileg lerövidítheti a megfázás időtartamát.
Mire figyelj helyette: C-vitaminban gazdag ételeket, például narancsot, pirospaprikát, brokkolit és spenótot érdemes fogyasztani. Bár Dr. Brull szerint nem biztos, hogy a C-vitamin védőpajzsot adhat a betegségek ellen, de az, hogy az olyan ételek, mint a bogyós gyümölcsök és zöldségek révén elegendő mennyiséget kapunk belőle, segíthet az immunrendszerünknek, hogy jól végezze a munkáját.
Forrás: Wellandgood.com
Nyitókép: Christian Vierig/Getty Images