5+1 tipp, hogy állandó takarítás nélkül is rend legyen otthon

Lehetetlen küldetés, hogy folyamatos takarítás nélkül is tisztaság legyen az otthonodban? Dehogy! Csak kicsit kell változtatni a szokásaidon, és minden nap élvezheted a rendezett lakás előnyeit.

Ha listát kellene írnom, melyek azok a kérdések, amelyeket a leggyakrabban tettek fel nekem, amióta rendszerezéssel is foglalkozom, a top 3-ban tuti benne lenne a „nálatok mindig rend van otthon?”. De talán azok a kérdések is a lista elején szerepelnének, hogy én mennyit takarítok, és mikor van erre időm. Ilyenkor általában elmondom – miután nevettem egy jót –, hogy abszolút nem takarítok gyakran (mostanában a heti egy figyel be leginkább). Főleg, mert megvannak a kis praktikáim arra, hogy állandó takarítás nélkül is rend legyen. Ezeket te is egyszerűen alkalmazhatod az otthonodban. Nem hiszed? Felsorolom, miket szoktam betartani, te pedig tegyél egy próbát, és meglátod, ezek a tanácsok bizony működnek.

1. Tartsd fenn a rendet: napi 5-15 perc elég

Ha azt mondom, a takarítás kapcsán is fontos a napi rendszeresség, akkor ne arra gondolj, hogy minden nap a pincétől a padlásig ki kell takarítanod az egész házat. Hanem arra, hogy ha napi 5-15 percet rászánsz olyan apróságokra, mint hogy felszeded a földről a szétszórt ruhákat, vagy lepakolod és letörlöd a konyhapultot, azzal már sokat teszel, hogy minél tovább fenntartsd a rendet. Mennyi is öt perc? Míg elolvasol egy rövid cikket, vagy míg elkészíted és beízesíted a teát az egész családnak. Ugye, hogy nem sok. Ennyi időre van mindössze szükséged ahhoz, hogy fenntartsd a rendet. És ha hihetünk a szakembereknek, akkor ha 21 napig minden nap szánsz egy pár percet a környezetedre, utána ez már a szokásoddá válik.

2. Bízd a gépekre, amit lehet

Persze, ha azt mondom, 15 perc elég, hogy alaposan kiporszívózz egy kis lakást, az önmagában nem tűnik soknak. Mások viszont egy zsúfolt hét kellős közepén, vagy mondjuk kisbaba mellett nem biztos, hogy ezt az időt rá tudják erre szánni. És ezzel nincs is semmi baj. Mert az időhiány nem kell, hogy egyenlő legyen a rendetlenséggel és a kosszal meg a káosszal. Főleg, mert ma, az okosotthonok korában már egy csomó házimunkát rábízhatunk a gépekre. Vannak, amiket lehet időzíteni, másokat pedig egy applikáció segítségével akár akkor is el tudsz indítani, amikor még nem vagy otthon. Isten áldja például a robotporszívót, ami nálunk egy januártól decemberig folyamatosan szőrt hullató beagle kutyus miatt elég sokszor végzi el helyettünk a piszkos (vagy inkább szőrös) munkát.

Tuti tipp: érdemes olyan modellt választanod, amelyik fel is töröl. (Nem kutyát, hanem porszívót.) Előtte viszont ne felejtsd el felszedni a szőnyeget, különben az is nedves lesz.

3. Rakj rendet főzés közben

Míg felforr a víz vagy sül a hús, tüntesd el a mosatlant és töröld le a vágódeszkát meg a pultot. Ez segít megelőzni a felhalmozódó rendetlenséget, és tisztán tartja a konyhádat (szerintem tényleg nincs rosszabb, mint a rendetlen konyhapult). Nekem olyankor az étel is jobban esik, ha tudom, hogy nem kell utána a rászáradt szószt vakargatnom a pultról…

4. Amit hordasz, az legyen elől

Gyerekkoromban minden este ki kellett készítenem a másnapi ruhámat. És mivel Anyukám ritkán ért rá leülni selejtezni velem, rászoktam, hogy mindig azokat tartom elől, amiket még nem nőttem ki, és szeretem is viselni őket. Ez felnőttkoromra is megmaradt, annyi különbséggel, hogy már csak oldalirányba növök (nem az én hibám… a csokik túl finomak). Ha ezt az apró kis trükköt te is alkalmazod, meglátod, mennyi időt nyersz reggelente, mert nem kell az összes cuccodat áttúrni a kedvenc harisnyádért vagy felsődért. Arról nem is beszélve, milyen jó lesz úgy hazaérni este, hogy nem kell felszedned 25 szétdobált ruhadarabot a padlóról.

5. Állandó takarítás nélkül is rend lesz, ha mindennek megvan a helye

Az, hogy meg kell állnod és gondolkodnod kell azon, hova tegyél valamit, értékes időt vesz el a napodból, és sokkal nehezebbé teszi a menet közbeni takarítást. Itt jön jól, ha mindennek van egy kijelölt helye. A tiszta otthon fenntartása és a szervezettség nem megoldhatatlan feladat, ha pontosan tudod, mit hova tegyél. Ennek érdekében nem árt egy jó kis tavaszi selejtezést beiktatni, illetve átgondolni, hogy megfelelnek-e a te igényeidnek a tárolási lehetőségeid.

+1. Amikor eljön a takarítás ideje

Bár a mindennapos pár perces fenntartással sokat tehetsz azért, hogy minél később kelljen újra takarítani, azért előbb-utóbb ez is eljön megint. De a jó hír, hogy még akkor sem kell egyben megcsinálnod az egészet! Ehelyett a Theeverygirl.com azt javasolja, készíts takarítási ütemtervet. Így feloszthatod a nagyobb feladatokat, és nem lesz olyan kimerítő egyszerre. Egy példa: pénteken takarítsd ki a fürdőszobát, hogy szépen felkészülj a hétvégére, szombaton jöhet a portörlés és a porszívózás, vasárnap pedig a hűtő áttörlése. Ne feledd, ha a feladatokkal nem egyszerre nézel szembe, és nem kell a fél napot takarításra szánnod, akkor az otthonod tisztán tartása nem lesz annyira nyomasztó és stresszes. A tiszta és rendezett lakás előnyeit viszont folyamatosan élvezheted.

Nyitókép: Colin Anderson / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)