5 új összetevő a szépségápolásban, amit most mindenki keres

Növényi kivonatok, amik nem hiányozhatnak a neszesszeredből!

Amikor már azt hinnéd, hogy önjelölt beauty-expertként neked nem lehet újat mutatni, akkor jön néhány új növényi alapanyag, amelyről elég néhány sort elolvasnod és csak annyit mondasz: „ide vele, de rögtön"!

Az éjszakai gyógyító: centella

Teljes nevén centella asiatica, azaz az ázsiai gázló, de hívják még gotu kólának vagy tigrisfűnek is. Nem számít nagy újdonságnak, mivel az Ázsiában és Afrikában termő növényt már évezredek óta használják az orvoslásban. Antioxidáns hatású, nagyszerű sebgyógyító és hidratáló tulajdonságai miatt az utóbbi időben egyre több kozmetikai termék összetevőjeként is feltűnik. Stimulálja a kollagéntermelést, csökkenti a bőr pirosságát, valamint a gyulladásokat. Az ekcéma ellen is nagyon hatásos és segít a pikkelysömör kezelésében. Szuper a pattanásos bőrre.

Mit fontos még tudnod róla? Négy olyan kémiai vegyület is található benne, amelyek az alapanyag nyugtató, gyógyító hatását adják: ez az asiaticoside, madecassoside, asiatic sav és madecassic sav. A centella kivonata és a leveléből nyert víz tartalmazza ezeket, de nem tisztázott, hogy mekkora mennyiségben, ezért, ha kifejezetten centella tartalmú terméket keresel, nem árt az összetevők listáján utánanézni a pontos mennyiségnek. Azt is fontos tudni, hogy pusztán azért, mert ez az összetevő jó a sebgyógyulásra és kiválóan csökkenti a bőrpírt, még nem jelenti azt, hogy nem jelentkezhetnek allergiás reakciók a használata során. Ezért mindenképp érdemes előtte tesztelni!

Miben találod meg? Tonikokban, szérumokban, krémekben és fényvédőkben is megtalálható.

A gyengéd savak: LHA + PHA

A BHA azaz, a zsírban oldódó savak táborába tartozó LHA (lipohydroxy sav) segít az eltömődött pórusok tisztításában. Míg az ehhez hasonló szalicilsav pH értéke körülbelül 3, addig az LHA-é közel 5, ami azt jelenti, hogy majdnem egyenlő az egészséges bőr természetes pH értékével. Ez azt jelenti, hogy az érzékeny bőr kezelésére is nagyszerű, segítségével megelőzhetjük és kezelhetjük a pattanásokat, valamint stimulálja az elasztin- és a kollagéntermelést a szervezetben. Tökéletesen alkalmas még az érzékenyebb bőr hámlasztására is.

A PHA savaknak is jelentős anti-aging hatásuk van. Mint más AHA-savak, vízben oldódnak, így szupersimává varázsolják a bőrfelszínt és a sötét foltok halványításában is segítenek. Abban viszont különböznek az AHA-savaktól, hogy nem tudnak olyan erővel a bőrbe hatolni, ezért is nevezhetjük sokkal enyhébb és kímélőbb savaknak. Ha úgy érzed, a bőröd túlságosan száraz, akkor is érdemes elővenni az ezt az összetevőt is tartalmazó terméket, mivel a PHA-sav hidratálja a legérzékenyebb bőrt is.

Miben találod meg? Például arcfrissítő tonikokban. De vannak, akik az enyhébb savakat intenzívvel vegyítik (például glikolsavval).

Alternatíva retinolra: bakuchiol

A retinolhoz nagyon hasonló összetevő Kínában és az ájurvédikus orvoslásban már régóta használt. Az antioxidáns növényi kivonatot a malájtea (Psoralea corylifolia) magjából és leveleiből nyerik ki. A legújabb tanulmányok szerint a bakuchiol a retinolhoz hasonlóan működik, a bőr sejtjei szintjén fejti ki hatását, halványítja a ráncokat és rugalmasabbá teszi a bőrt, de a használata után nem jelentkezik olyan mellékhatás, mint a bőrpír, és hámlasztó hatása sincs.

Mit fontos még tudnod róla? Ha korábban is használtál már retinolt, akkor nem érdemes bakuchiolra váltanod. Viszont, ha a retinol számodra túlságosan erőteljes és intenzív, akkor itt az ideje kipróbálnod ezt az antioxidánsokban gazdag növényi kivonatot!

Miben találod meg? Szérumokban, amiket akár reggelente vagy lefekvés előtt is használhatsz.

A depigmentáló összetevő: arbutin

A növényi eredetű bőrfehérítő, az arbutin bizonyos növények, például a tőzegáfonya és a fekete áfonya leveleiben fordul elő. Ez az egyik legfontosabb bőrfehérítő hatóanyag Ázsiában. Miután felvittük a bőrre, hidrokinonra bomlik, amely segít a hiperpigmentáció kezelésében. Nagyon fontos megjegyezni, hogy ez sokkal kíméletesebb, mint az iparilag előállított hidrokinon.

Mit fontos még tudnod róla? Érdemes csak nagyon kis mennyiségben használni, kismamáknak pedig nem ajánlott.

Miben találod meg? Arbutin előfordulhat például szérumokban.

Akár a Kombucha tea illata: Galactomyces Ferment Filtrate, más néven GFF

A GFF-ként is emlegetett összetevőt élesztőgombából, fermentálással állítják elő. Néhány ígéretes felfedezést tettek egy nemrég készült kutatásban, amely alapján megállapították, hogy szuper hatással van ez az alapanyag például az aknékra. Egy másik kutatásból pedig az derült ki, hogy minimális antioxidáns hatása is van.

Ami a leglenyűgözőbb a GFF-ben, hogy nagyon szuperül helyreállítja a bőr nedvességtartalmát és a megakadályozza a bőrhibák kialakulását. Kiválóan alkalmas az érzékeny bőrre, nagyon jól hidratál, ezért nagyszerűen párosítható különféle arcolajokkal és ceramidokkal is.

Mit fontos még tudnod róla? A fermentálásnak köszönhetően posztbiotikus hatóanyag, azaz a felszabadított aminosavakkal és antioxidánsokkal nagyon jól táplálja a bőrt, ezzel pedig segít ellenállóba és makulátlanná tenni a bőrfelszínt.

Miben találod meg? Esszenciaként, de egyre több márka dob piacra GFF-tartalmú hidratálókrémeket.

Nyitókép: melecis/Getty Images
(intothegloss.com)

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: