Az Amerikai Boldogság Projekt alapítója, Michelle Wax beutazta az országot, és 500 boldog embert kérdezett meg arról, hogyan élhetünk meg még több örömet a hétköznapokban.
Gyakran előfordul, hogy túlbonyolítjuk a boldogság fogalmát. De azok az emberek, akik valóban boldognak vallják magukat, olyan jó szokásokról és egyszerű trükkökről számolnak be, ami szinte azonnal növeli a boldogság szintjét. Az ő tapasztalataik alapján egy-egy szokás átalakítása hosszú távon boldogságot hoz az ember életébe.
Leltározz, de ne úgy!
A belső boldogság megteremtésének első lépése az, hogy tudatosítjuk, mi táplálja ezt az érzést, és a másik oldalon, mi meríti ki a boldogságraktárunkat. Írjunk listát mindarról, ami örömet szerez, szemben azokkal, amik nem. Ennek a gyakorlatnak az a kulcsa, hogy olyan dolgokat vegyünk számításba, amiket képesek vagyunk irányítani és ellenőrizni. Ezt követően tisztábban fogjuk látni magunk előtt, hogy mire érdemes több időt fordítanunk és mire kevesebbet.
Tennivalók listája helyett érzések listája
Gyakran gondolják úgy az emberek, ha elérnek egy életcélt, akkor az hosszú távú boldogságot biztosít számukra. A megkérdezettekkel azonban nem ez történt. Ők a boldogságot inkább egy olyan gyakorlathoz hasonlították, amit folyamatosan űzni kell, és néha újragondolni. Nagyszerű dolog célokat elérni, de az elégedettség érzése bizony múlandó. Ha mélyen magunkba tekintünk, rájöhetünk arra, hogy a vágyaink gyakran a teljesítményhez kapcsolódó érzelmek, és nem pedig maga a teljesítmény. Ez a fajta nézőpont lehetőséget kínál, hogy felülírjuk a hozzáállásunkat. A napi teendők listája mellett, vagy inkább helyett készítsünk egy olyan listát, ami az aznap elérni kívánt érzéseket veszi sorra. Például mit szeretnénk ma érezni? Nyugodtságot. Boldogságot. Energikusságot. Bizalmat. Optimizmust. Ha kész a lista, akkor elkezdhetjük megváltoztatni a tevékenységeinket és gondolatainkat, igazodva az érzések listáján felsoroltakhoz. Ez segít egy pozitívabb és céltudatosabb nap kialakításában.
Átgondolt, higgadt reggeli döntések
A pozitív reggeli rutin a mindennapi boldogság kulcsa. Nem kíván órákig tartó figyelmet, mégis hatalmas erővel bír az előttünk álló nap alakulására. Ahelyett, hogy azonnal belevágnánk a napi teendőkbe, vagy megragadnánk a mobilunkat, szánjunk magunkra néhány percet minden zavaró tényező nélkül. Fogalmazzuk meg a szándékunkat, és azt, hogy mit, hogyan, és milyen hozzáállással akarunk elérni az adott napon. Céltudatosan döntsük el, hogy mit szeretnénk tapasztalni és hogyan szeretnénk reagálni. Ez a gyakorlat segít egy tudatosabb nap kialakításában.
Kövesd a szikrát!
A felmérésben résztvevők 70%-a munkát vagy életmódot váltott, amire a családjuk és a barátaik visszalépésként tekintettek. Ezek az ’őrült’ vagy ’nem praktikus’ döntések végső soron katapultálták őket az életbe, az izgalom miatt. A magukat boldognak valló emberek azt tanácsolják, hogy ahelyett, hogy elnyomnánk magunkba a kíváncsiság érzését, inkább fedezzük fel azt. Olvassunk utána, nézzünk dokumentumfilmeket, kérdezzünk meg ismerősöket, akik további betekintést engednek abba, ami számunkra jelenleg ismeretlen, mégis nagyon vonz. Ne keressünk kifogásokat, hogy ez az érdeklődés miért nem praktikus vagy ésszerű. Ehelyett fedezzük fel ezeket az érzéseket, és nézzük meg, hogy hová visznek minket.
Forrás: Fast Company
Nyitókép: Lucy Lambriex/GettyImages