6 Audrey Hepburn-film, amiért ma is rajongunk

Több mint 30 éve, hogy elhunyt a filmtörténet egyik legmeghatározóbb alakja, Audrey Hepburn.

Audrey Hepburn azon kevesek közé tartozik, akik haláluk után is napi szinten jelen vannak életünkben. Felejthetetlen szettjei, az általa divatossá tett darabok, frizurái tökéletesen rezonálnak a modern korban is, így 2024-ben is nők ezreit inspirálja. Hepburn egy igazi ikon és ennek köszönhetően filmjei is megkerülhetetlenné váltak. Örökségéből most hat legendás mozijával emlékezünk rá.

Római vakáció (1953)

Audrey 1953-ban tűnt fel először a nagyvásznon és a Római vakációtól, valljuk, jobb debütálásra senki nem számíthat, hiszen az akkor már szupersztár Gregory Peck oldalán tűnt fel elsőként a közönség előtt. A történet szerint egy bájos hercegnő hivatalos teendőibe beleunva egyik este megszökik, hogy végre egy kicsit a rá nehezedő elvárások nélkül élhesse életét. Anne hercegnő nemcsak az élet napos oldalát fedezi fel ezen a Római vakáción, hanem egy újságíró személyében a szerelem is rátalál. A sztori inspirációjául – nem titkoltan – az udvari etikettet nem mindig betartó Margit hercegnő élete adta. A Római vakáció hatalmas sikernek örvendett, a kritikusokat és a nézőket egyaránt elkápráztatta a bájos és törékeny ismeretlen játéka. A film a díjátadó szezonban is tarolt és Audrey Hepburn hollywoodi karrierje első évében már hazavihette a legjobb színésznőnek járó Oscar-díjat.

(Fotó: Bettmann/Getty Images)

Háború és béke (1956)

A Római vakációval szerzett Oscar megnyitotta számára a kapukat Hollywood legvágyottabb szerepeihez. 1956-ban már a Lev Nyikolajevics Tolsztoj által írt Háború és béke filmadaptációjában láthatták a nézők. Audrey ebben a nem éppen vidám történetben bizonyította, hogy nemcsak szép arca, hanem színészi kvalitásai is méltóvá teszik arra, hogy a legnagyobbak között emlegessék. A szerepben sikerült megmutatnia a drámai oldalát is, így következő évben a Golden Globe jelöltek között kapott helyet.

(Fotó: FilmPublicityArchive/United Archives via Getty Images)

Mókás arc (1957)

Audrey a Mókás arcban a divat világába kalauzolt el minket. Egy könyvelbolti eladót alakít, akire munkája közben akadt rá a nívós, Quality magazin kiadója. A színésznő ebben az évben egyébként nemcsak a vásznon, hanem már a való életben is igazi stílusikonnak számított. Gondolhatnánk tehát, hogy egy testhezálló szerep találta őt meg, viszont az igazsághoz hozzátartozik, hogy ekkortájt ő a saját maga kinézetét még furcsának találta. Audrey a filmben sem rajong azért, hogy ő valaminek is az arca legyen, így csak egy csellel vehető rá a párizsi útra. A musical igazi sikersztorit tudhatott magánénak.

(Fotó: Bert Hardy/Getty Images)

Egy apáca története (1959)

Az 1956-ban megjelent kortárs regény alapján készült filmben ismét Audrey drámai oldalát ismerhettük meg. Az Egy apáca történetében egy fiatal lány teljes életét megváltoztató döntést hoz és kolostorba vonul, hogy Kongóban, apácaként gyógyíthassa a betegeket. A zárda szigorú szabályaival gyakran meggyűlik a baja, mégis mindent megtesz az álmaiért. Brüsszelben egy elmegyógyintézetben bizonyítja rátermettségét, majd eljut Kongóba is, ahol szintén példaértékű munkát végez. Azonban a kétely mindvégig ott van benne, így végül elhagyja a rendet. A filmet hét kategóriában Oscar- és négyben Golden Globe-díjra is jelölték. A legjobb női főszereplőnek járó szobrokért Audrey is versenyben volt, viszont végül egyiket sem vihette haza, azonban ez semmit nem vont le újabb nagyszerű alakításának értékéből.

(Fotó: FilmPublicityArchive/United Archives via Getty Images)

Álom luxuskivitelben (1961)

Mind közül az egyik legikonikusabb és mindenki számára ismert szerepe az Álom luxuskivitelben Holly Golightly-je. A film jelenetei egybeforrtak a ’60-as évekkel, elég csak azokra a képkockákra gondolnunk, amikor a színésznő legendás Givenchy estélyijében croissant majszolgat a Tiffany kirakata előtt, vagy arra, amikor a szakadó esőben állva csókot vált George Pepparddal. Ezek a pillanatok mind meghatározták Audrey karrierjét, Holly pedig megteremtette a modern eleganciát. Mivel a szerepben egy „kétes erkölcsű”, küszködő lányt formált meg, nemcsak alakításának, hanem ruhatárának is ezt kellett tükröznie, Audrey tudta nélkül alakította ki a saját „kapszulagardróbját„. A film igazi kihívás volt számára, hiszen a karakter és ő szöges ellentétben álltak egymással, így sikerült méginkább kivívnia Hollywood elismerését.

(Fotó: CBS via Getty Images)

My Fair Lady (1964)

A szintén kultuszfilmmé vált My Fair Lady-ben ismét egy lány két oldalát ismerhetjük meg Audrey tolmácsolásában. A musicalben egy fogadás folytán az egyszerű virágárusnak nemsokára a felső tízezer köreiben kell helytállnia. Az általa megformált, faragatlan Eliza megtanulja a helyes kiejtést, azt, hogy miről illik beszélgetni, illetve hogyan viselkedjen az elit köreiben. A kiképzés sikeresnek bizonyul, ám a happy end mégsem olyan, mint amire számítanánk. A mozi alapját egyénként a George Bernard Show 1912-es Pygmalion című darabja adta, mely a görög mitológiából megismert Pügmalion történetének feldolgozása. 

(Fotó: Warner Brothers/Getty Images)

Nyitókép: Bettmann/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)