6 kérdés a „Hogy vagy?” helyett, ha őszinte válaszra vársz

Ha többre vágysz egy felszínes beszélgetésnél, és szeretnél valódi társalgást indítani, akkor tegyél egy próbát a következő kérdésekkel.

Be kell vallanunk, hogy vannak olyan szavak és kifejezések, amelyeket annyira rongyosra használtunk, hogy egyszerűen már nem érünk el velük hatást. Pontosan ez történt a „Hogy vagy?” kérdéssel is. Szinte reflexszerűen vetjük oda a másik ember elé, de gondolatban már rég máshol járunk, és meg sem halljuk a választ. Már ha egyáltalán válaszol rá valaki érdemben, azon túl, hogy „kösz, jól”. A small talk bizonyos helyzetekben nagyon is jól jön, ha mondjuk fél órát össze vagyunk zárva valakivel és oldanánk a feszültséget, de a hétköznapokban csak eltávolítja egymástól az embereket. Merthogy mi a small talk? Egy tartalom nélküli, laza beszélgetés, aminek nincs célja és iszonyatosan felszínes. A mostani elidegenedett világban senkinek nincs szüksége arra, hogy feleslegesen koptassa a nyelvét. Ennél mélyebb, tartalmasabb és őszintébb kapcsolódásokra vágyunk. Ahhoz azonban, hogy az emberi kapcsolatainkat elmélyítsük, jó kommunikációs képességekre van szükség. A következő 6 kérdés remek kezdőlöketet adhat egy valódi, sallangoktól mentes beszélgetéshez.

felnőtt barátság
Fotó: Catherine Delahaye/ Getty Images

1. Hogy vagy, de tényleg?

Kezdjük a legegyszerűbbel. Egy kis csavarral a sima „Hogy vagy?” is megtölthető tartalommal és érdeklődéssel, ha a másik azt érzi, hogy valóban kíváncsi vagy a válaszára. Azzal, hogy odateszed a végére, a „de tényleg” formulát, azt sugallod, hogy szeretnél túllépni a felszínes kedveskedésen és valóban érdekel, hogy mi lesz a válasz.

2. Hogy érzed magad éppen most?

A „Hogy vagy?” kérdés módosításának másik módja, hogy a kérdés fókuszát a jelen pillanatra szűkítjük. Az is lehet, hogy erre is egy egyszerű „jól” érkezik válaszul. Ilyenkor, ha közelebbi személyről van szó, érdemes utánamenni, hogy mi is az a jól? Boldogságot, elégedettséget, inspiráltságot takar esetleg? Ha pedig kiderítettük, akkor elkezdhetünk arról beszélgetni, hogy mi történt az elmúlt időszakban, ami megalapozta ezeket az érzéseket. De nagy valószínűséggel meglepődnek az emberek a hirtelen kérdésváltoztatás miatt és automatikusan az aktuális állapotukat fogják mondani. Pl. „Jajj, ne is mondd, tök feszült vagyok, mert a munkahelyemen ez és ez történt…” – ezzel pedig azonnal elindul egy kölcsönösségen alapuló beszélgetés.

3. Mi jár a fejedben mostanában?

Vannak emberek, akiknek sokkal könnyebb a gondolataikról beszélni, mint az érzéseikről. Az igazság pedig az, hogy arról, amit a gondolataikról, terveikről, vágyaikról elmondanak, az betekintést enged az érzéseikbe is.

barátság barát
fotó: 10’000 Hours/ GettyImages

4. Ha teljesen őszinte lennél, hogy érzel (valamivel) kapcsolatban?

Ez már egy direktebb kezdés, amit azoknál tudunk használni, akikkel már közelebbi kapcsolatunk van. Azzal, hogy kizárjuk a képletből a ferdítés és szépítés lehetőségét, azzal megengedjük a másik személynek, hogy megnyíljon és biztonságban érezhesse magát. Minél specifikusabb a mondat második fele, annál mélyebb a beszélgetés. Például egy munkatárssal: „Ha teljesen őszinte lennél velem, szerinted, hogy áll eddig ez a projekt?” Vagy a pároddal: „Ha teljesen őszinte lennél velem, mi az az egy dolog, amit szeretnél, ha másképp csinálnék a kapcsolatunkban?”.

5. Mikkel kell szembenézned? Mi az, ami jó volt az elmúlt időszakban és mi az, ami nehéz?

A „Hogy vagy?” kérdéssel az a probléma, hogy egysíkú válaszokra ösztönöz: „Jól vagyok” vagy „Semmi különös”. De az emberek nem így élik meg az életet. Egyszerre több érzésünk is van. Különböző nézőpontokból értékeljük a helyzeteket. Egyszerre látjuk, mi a pozitív és mi a kihívás egy-egy élethelyzetben. A fenti kérdések pedig éppen ezekre vonatkoznak.

6. Amikor legutóbb beszéltünk, (X problémával) volt nehézséged. Mi a helyzet mostanában?

Már csak azzal, hogy észben tartjuk egy korábbi beszélgetés témáját, azt üzenjük a másiknak, hogy látlak és hallak téged. Ha felidézzük, hogy min ment keresztül legutóbb a beszélgetőpartnerünk, azzal egy folytonosságot vihetünk a kommunikációba. És az sem elhanyagolható tény, hogy sokkal könnyebben nyílunk meg olyasvalaki előtt, aki odafigyel ránk és emlékszik arra, amit legutóbb mondunk neki.

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Forrás: CNBC Make It
Nyitókép: jacoblund/Getty Images