6 kérdés, amit fel kell tenned, ha a gyereked rossz fát tett a tűzre az iskolában

Szülői pályafutásunk során biztosan lesz egy pont, amikor a gyerek magaviseletére panasz érkezik az iskolából. A kezdeti aggodalom után jó, ha tudjuk, hogy az iskolai viselkedési problémák kezelésének kulcsa a helyes kérdések feltevésével kezdődik.

Kétségtelenül a legtöbb szülő igyekszik jólnevelt, kedves és figyelmes gyereket nevelni. De a gyerekek gyakran egészen másképp viselkednek az iskolában, mint otthon. Ezért ahelyett, hogy ostorozni kezdjük magunkat, inkább tekintsünk az esetre úgy, amiből tanulni lehet: a tanárról, a gyerekről és nem utolsó sorban magunkról. Dr. Jazmine szerint, aki a pozitív nevelés szószolója és a TheMomPsychologist oldal vezetője, könnyen érezheti a szülő túlterheltnek és feldúltnak magát a gyerek miatt, ha a tanár megkeresi őt a nem megfelelő viselkedésével kapcsolatban. Amit tehetünk ilyenkor, hogy megpróbálunk célzott kérdésekkel utánajárni a történteknek, hogy megérthessük a tanár és a gyerek nézőpontját egyaránt.

Kulcslépések vészhelyzetekre

  • Ne indulatból beszélj, előbb nyugodj meg
  • Fókuszálj arra, hogy mi váltotta ki a viselkedést
  • Kérdezz rá a megoldásokra
  • Ne feledd, hogy egy csapatban vagy a tanárral, mindketten a gyereket szeretnétek támogatni
  • Beszéld meg a történteket a gyerekkel is

6 kérdés, amit érdemes feltenned a tanárnak, ha probléma van a gyermeked viselkedésével

  1. Mi váltotta ki ezt a viselkedést, vagy mi történt közvetlenül a viselkedés előtt?
  2. Történt ez már korábban is? Ha igen, akkor idővel rosszabb lett, ugyanolyan vagy jobb?
  3. Mit gondol, mi áll ennek hátterében és miért?
  4. Hogyan avatkozott be az adott pillanatban és mi volt a gyerek reakciója?
  5. Mi a terve a jövőre nézve? Miként tudja támogatni a gyermekemet a helyzet megoldásában?
  6. Ön szerint hogyan tudom én a legjobban támogatni a gyermekemet otthon?

Miért pont ezek a kérdések?

Egyrészt azért fontos, hogy feltegyük ezeket a kérdéseket, mert ha visszatérő a probléma és később szakember segítségét kell igénybe venni, ő hasonló kérdéseket fog feltenni. Megvizsgálják az időkeretet, a kiváltó tényezőket és mindent, ami elvezetett az adott viselkedéshez. Így mi első kézből kaphatunk információkat és betekintést kaphatunk abba, hogy mi történt valójában. Másrészt az sem elhanyagolható, hogy a felnőttek hogyan reagálnak a gyerekek nehezen kezelhető megnyilvánulásaira. Egy-egy szakmaiatlan lépés csak olaj a tűzre, ha nem ismerik a viselkedési problémákat elhárító taktikákat. Ráadásul a tanár és a szülő számára egyaránt előnyös, ha van cselekvési terv. Emellett egységet teremt a gyermek számára is. Ha mindketten ugyanazokat a lépéseket teszitek, az azt mutatja, hogy mindketten segíteni próbáltok neki, és ez következetességet teremt. A következetesség pedig szinte minden probléma megoldásának kulcsa – a gyermekkorban és az életben is.

Forrás: Scary Mommy
Nyitókép: Rubberball/Nicole Hill / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: