6 skincare lecke, amit 2024-ben tanultunk

Minden évben tanulunk valami újat, azonban nem biztos, hogy minden feltétlen hasznos is. Különösen igaz ez, ha a bőrápolásról van szó.

Az internet tele van megkérdőjelezhető szépségápolási tanácsokkal, az SPF ecsettel való felvitelétől kezdve a „bőrápolási smoothiek” készítéséig, ahol különböző termékeket kevernek össze. De hogy mi működik és mi az, amit egyáltalán nem kéne kipróbálnunk, sokszor nem egyértelmű. Akár a LED-maszkok előnyeiről szeretnél többet megtudni, akár azon töprengsz, hogy mennyi az elfogadható összeg, melyet fényvédőre érdemes költeni, most megtudhatod. Cikkünkben hat olyan skincare-leckét találsz, melyeket neves bőrgyógyászok és kozmetikai szakemberek erősítettek vagy éppen cáfoltak meg.

Száraz bőr? Dupla tisztítás fordítva

Ha sminket és fényvédőt viselsz, valószínűleg a dupla tisztítás már rég teljesen természetes számodra. Bár ez elengedhetetlen a smink teljes eltávolításához, a második tisztítás gyakran mégis húzó és száraz érzést hagyhat maga után, különösen igaz ez, ha habzó tisztítót használsz. Kat Burki bőrápolási szakértő, táplálkozástudós és az azonos nevű bőrápolási márka alapítója és vezérigazgatója, a fordított dupla tisztítást ajánlja megoldásként.
„Az ellenkezőjét csinálom, mint mások annak érdekében, hogy mélytisztítást érjek el a bőr kiszárítása nélkül. Először egy gél alapú majd egy olajos tisztítót használok.” 

A hamis fényvédők nyomában

Meglepő lehet ugyan, de sajnos igaz, hogy már bizony a fényvédőket is sorra hamisítják. Az olyan népszerű K-beauty márkák, mint például a Round Lab és a Beauty of Joseon, gyakran esnek hamisítás áldozatául, és a különbségek a hamisítványok és az eredeti termékek között szabad szemmel gyakran szinte észrevehetetlenek. De van néhány dolog, amit megtehetsz, hogy biztosan eredeti terméket vásárolj, és így valóban megfelelően védd a bőrödet. Dr. Paul Banwell, bőrrákszakértő elmondta: „ne higgy az extrém alacsony áraknak — ezek gyakran túl szépek, hogy igazak legyenek —, és ne vásárolj nem ellenőrzött eladóktól. Ez egy olyan kockázat, amelyet nem éri meg vállalni. Ezen felül nézd meg a csomagolást, hogy van-e benne helyesírási hiba vagy hiányzik a tanúsítvány, és amikor megérkezik, ellenőrizd, hogy a pecsét érintetlen-e”. Maradj tehát a jól ismert kiskereskedőknél, akikben megbízol, és kerüld a harmadik féltől származó eladókat.

Az ár nem számít

A fényvédőkkel kapcsolatban gyakori tévhit, hogy minél többet költesz rájuk, annál jobban védik a bőrödet az UV-sugárzás ellen. Az igazság azonban az, hogy az ár valójában egyálalán nem számít. Egy hatékony fényvédőnek „széles spektrumúnak” kell lennie, hogy mind az UVA-, mind az UVB-sugárzás ellen védjen, és a legtöbb bőrgyógyász legalább 30-as SPF-et (napvédő faktor) ajánl. „A megfizethetőség relatív, de nem szabad rosszul érezned magad a [fényvédőd] használata miatt, vagy aggódnod amiatt, hogy mennyibe kerül a pótlása – mondta Alicia Lartey esztéta. – Személy szerint nem látom, miért kellene egy SPF-nek 50 dollárnál többe kerülnie — hacsak nem egy gallonról van szó.”

Új kedvenceink: a LED-maszkok

Lehet, hogy gyorsan elintézed a LED-maszkokat, mint egy újabb divathóbortot, de a szakértők szerint kézzelfogható előnyökkel járnak, persze, csak ha következetesen használod őket. Dr. Jonathan Kentley, bőrgyógyász és a British Skin Foundation szóvivője szerint „a vörös és kék fényterápiát egyaránt hatékonynak találták az akné kezelésében, mivel ezek célozzák a faggyúmirigyeket, elpusztítják a baktériumokat és csökkentik a gyulladt pattanások számát”. Azonban ez még nem minden. A fényterápia növelheti a kollagén és az elasztin termelését, amelyek a bőr szerkezetét biztosítják. „Tanulmányok [kimutatták] a bőr hidratáltságának, textúrájának és rugalmasságának javulását, valamint a ráncok számának csökkenését” – mondta Dr. Kentley.

Száraz vagy napkárosodott ajkak?

Ahogy a bőrünk, úgy az ajkaink is leéghetnek a nyári napsütésben, így a meleg hónapokban nem feltétlen arra kell először gondolnunk, hogy kiszáradt a szánk. Dr. Derrick Phillips bőrgyógyásszal elmagyarázta, hogy: „az ajkak bőre eltér a tested többi részétől. Vékony, érzékeny és hajlamos a nedvességvesztésre. Az ajkak folyamatosan ki vannak téve a nap UV-sugárzásának, amely idővel további elvékonyodást, bőrpírt, pigmentációt okoz, és növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát”. Egy helyreállító ajakbalzsam, amely olyan hidratáló összetevőket tartalmaz, mint a lanolin, glicerin és hialuronsav, kulcsfontosságú a szárazság enyhítésére, valamint érdemes beruházni egy legalább SPF 30-at tartalmazó ajakbalzsamra is, hogy megvédd az ajkaidat az UV-károsodástól.

Viszlát a barnulást elősegítő krémeknek?

Ugyan a szolárium és a napozás veszélyeivel már rég tisztában vagyunk, viszont a barnulást elősegítő krémeket mindeddig nyugodt szívvel kenegettük magunkra. Azonban azok sem annyira ártalmatlanok, mint azt gondoltad. Ezek a készítmények gyakran olyan összetevőket tartalmaznak, mint a sárgarépából származó béta-karotin vagy a szentjánoskenyérfából kivont Tanositol SPE. Az UV-fény hatására „aktiválódó” összetevők pedig állítólag növelik a melanin (a bőr természetes pigmentje) szintjét, és elősegítik a barnulást. De van itt egy bökkenő: a barnulás – akár beltéren, szoláriumban, akár kültéren, a strandon – melanómához vezethet, amely az egyik leggyakoribb bőrráktípus. Tehát bár a barnulásgyorsítók összetevői önmagukban nem feltétlenül károsak, az alapelvük mindenképpen az. „Egy zavaró tévhit a barnulásgyorsítókkal kapcsolatban, hogy azt hiszik, csökkentik a barnuláshoz szükséges időt – írta Crowther. – Kevesebb napozás, jobb eredmény, ugye? De a helyzet nem ennyire egyszerű. A barnulás elősegítők hamis biztonságérzetet keltenek a használókban.” Ellie Rashid bőrgyógyász a barnulásgyorsító testápolókat a rövidebb cigaretták dohányzásához hasonlította. „Azt mondani, hogy biztonságosabbak, mert kevesebb ideig használod őket, egyszerűen nem logikus.” 

Nyitókép: Getty Images
Forrás: Refinery29

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek: