6 szobor, ami a legenda szerint szerencsét hoz mindenkinek

El sem tudod képzelni, hogy a nagyvilágban, de még kis hazánkban is hány olyan szobor vagy hely van, amihez valamilyen szerencsehozó rituálé kötődik.

Emlékszem, gyerekkoromban, amikor mentünk az iskolába, mindig ráléptünk a törött kövekre – persze, szigorúan csak páros lépések lehettek –, hogy aznap ne feleljünk vagy jó jegyet kapjunk a suliban. De ez egyáltalán nem volt egyedi szokás, sőt, a mai napig élnek és népszerűek olyan rituálék, amiktől szerencsét remélnek az emberek. Nem véletlen, hogy bizonyos szobroknak fényesre van koptatva bizonyos része… Néhányat ezek közül válogattunk neked.

A Városligetben található Anonymus szobor

Ligeti Miklós alkotása a mintegy két méter magas szobor, ami a legrégibb magyar történetírónak állít emléket. Alkotója szerzetesnek jelenítette meg Anonymust, bal kezét egy pergamen tekercsen nyugtatva, jobb kezében írónáddal. Az idők során a szobor megsötétült, de nem úgy a kezében tartott toll, ami semmit nem vesztett csillogásából a sok simogatástól: azt tartja ugyanis a legenda, hogy ha megdörzsölöd, szerencséd lesz. Sőt, az alkotói válságot is képes elűzni és visszaadja a művészi ihletettséget, főleg azoknak, akik írással foglalkoznak.

A kívánságok kőkorsója

Láttad a Szabó Magda azonos című regényéből 1977-ben készült négyrészes magyar tévésorozatot, az Abigélt? A történet színhelye a Matula lányintézet, ahol volt egy korsót tartó nőalak, amibe a lányok kis cetliket dugtak, amikre a kívánságaikat írták fel. Ezt a szobrot, amit Dunaiszky Lőrinc 1814-ben alkotott, a filmforgatásra egy V. kerületi bérházból kérték kölcsön és a forgatás befejeztével vissza is szállították eredeti helyére, a ház udvarára. Szabó Magda be is vallotta, hogy a szobor csodatévő legendája az ő ötlete volt, de annyira ráragadt a nőalakra ez a mítosz, hogy a mai napig lehet korsójában kívánságleveleket találni.

Akár munkába menet is szerencsére lelhetsz

Ha reggelente a Kálvin téri aluljárón keresztül vezet az utad, a Kecskeméti utcára vezető lépcsők között találhatod Illés Gyula a Város születése című műalkotását, amit a  80-as évek elején készített. Azt mindenképp a fantáziádra szeretnénk bízni, hogy mit ábrázol ez a fura alakú rés, de felhívnánk figyelmedet a sok emberben pajzán gondolatokat ébresztő alkotáson trónoló cicára, akinek modellje állítólag az alkotó kedvence, Marci volt. Nem véletlenül fényes a farkincája, mert sokan megdörzsölgették már abban a reményben, hogy szerencséjük lesz.

Miskolcon sem maradnak szerencsehozó nélkül

Kő Kata vagy Kő Böske, Kucs Béla Munkácsy-díjas szobrászművész 1961-ben készült alkotása a Miskolci Egyetem A/1-es épülete előtt pihenget kényelmes, fekvő helyzetben. Ami először szembe tűnhet neked, hogy néha felöltöztetik, mert közkedvelt célpontja az egyetemisták körében különféle tréfáknak, feladatoknak vagy fogadásoknak. Annyira népszerű, hogy alakját már dalba és versbe is foglalták, és szívesen fényképezkednek vele. A diákok pedig azt a babonát hagyományozzák egymásra, hogy aki a vizsga előtt megfogja a bal mellét, az sikeres vizsgát fog tenni.

Utazzunk kicsit messzebbre!

A párizsi Père-Lachaise temetőben található Victor Noir újságíró sírja, aki a 19. század második felében élt és nagy nőfaló hírében állt. Halála is nagy botrányt kavart, mert Pierre Napoléon Bonaparte herceg lőtte agyon, Noir-t pedig szabályosan mártírrá avatták. Sírján őt magát örökítették meg, úgy, ahogyan a halálos lövés után földre zuhant, cilindere a lábánál hever. A szobor készítője, utalva az elhunyt előéletére, kifejezetten szembetűnővé formálta Noir hm… ágyékát, amit azóta a termékenységet és szerelmet remélők fényesre fogdostak. Annak érdekében, hogy tuti biztos legyen a siker, érdemes a szobor szájára egy puszit adni és a cilinderébe egy szál virágot tenni.

Tornamutatvány a siker érdekében

Dubrovnikban, a Pile kapunál, a Stradun utcán, a város legfontosabb sétálóutcáján, a ferences rendház bejáratának közvetlen közelében találsz egy kopottas vízköpő fejet, ami nagyjából térdmagasságban lóg ki a falból, olyan 15 centire. A valaha baglyot ábrázoló kőszobrot nem simogatni kell, hanem erre a kis kiálló felületre kell ráállnod, amit bizony a sok láb már igencsak csúszósra koptatott. Az is feltűnő, hogy fölötte a fal viszont egészen sötét lett attól, ahogy az emberek megpróbáltak megkapaszkodni az akrobatikus mutatvány során. Garantálhatja a szerencsehozó hatást, ha a mutatvány közben leveszed a pólódat, vagy az ingedet!

Fotó: AI

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)