6 tipp, így kezeld gyorsan és hatékonyan a leégést

A folyamatos fényvédelem az első számú és a legfontosabb szabály nyáron!

A fényvédelem fontosságát nem lehet eleget hangoztatni. Bár elméleti síkon mindenki tisztában van vele, hiszen a csapból is folyik a téma, mégis gyakran előfordul, hogy megfelelő óvintézkedések nélkül ér minket a nap. De az sem ritka, ha valaki minden elővigyázatosság ellenére leég, és ehhez érzékenyebb bőr esetén már húsz perc is elég. Sokan ott hibáznak, hogy reggel bekenik magukat fényvédővel, aztán estig nem is foglalkoznak vele, ha éppen nem a tengerparton vannak. Pedig a nap sugarai akkor is érnek bennünket, amikor reggel kocogunk, vagy ha az ebédet egy kellemes teraszon fogyasztjuk el. De felejtsd el azt a tévhitet is, hogy a jól leégett bőr majd szépen bebarnul…

A napsütés elengedhetetlen a szervezetünk számára, és nem csak azért mert ilyenkor jobb a kedvünk, és a bőrünk is szebb, ha bronzos árnyalata van, hanem a D-vitamin raktáraink feltöltéséhez is nélkülözhetetlen. Nem érdemes tehát elbújni a nap elől, inkább a folyamatos fényvédő használattal előzzük meg a leégést. Ha körültekintő voltál, mert ugyan bekented magad, de elszundikáltál a napon, és megégett a bőröd, akkor mindenképpen foglalkoznod kell vele, ne várj arra, hogy majd magától úgyis elmúlik.

Mit tegyél, ha leégtél?

Az leégés tulajdonképpen a bőr gyulladása. Amelynek a legegyszerűbb és legkézenfekvőbb kezelési módja az érintett terület(ek) hűtése. Hatékony és gyors segítség a vízparton is, hiszen azonnal vízbe tudsz menni, és rögtön tudod magad hűteni. A medencével viszont nem árt ilyenkor az óvatosság, mert a klóros víz irritálhatja a sérült bőrfelületet. A direkt jeges pakolás sem ajánlott bármennyire is kecsegtetőnek tűnik, mert szintén nagyobb kárt is okozhat az ilyenkor kifejezetten érzékeny bőrfelületen.

Aloe vera

A leghatásosabb gyulladáscsökkentő az aloe vera. Komoly történelme van, hiszen évszázadok óta használják, és annyi mindenre jó, hogy tulajdonképpen minden háztartásban kellene, hogy legyen. Ráadásul még jól is mutat cserépben. Friss égésnél a legcélszerűbb a növény levelét szétvágni, és direkt bekenni a gél állagú levével a sérülést. Ha nincs kéznél növény, akkor 100 százalékos gélt kenj rá. Gyógyszertárban és drogériákban is kapható, és semmiképpen nem összekeverendő az aloe verával dúsított testápolóval, amiben az illatanyagok és egyéb összetevők mellé érintőlegesen aloe verát is adtak, de nem az a fő komponense.

Szódabikarbóna és zabpehely

Nagyanyáink jól bevált csodaszere a szódabikarbóna a leégésnél is jó szolgálatot tehet. Néhány púpozott evőkanál szódabikarbónát tegyél egy hideg vízzel teli fürdőkádba és 15-20 percig áztatasd magad, ez segíthet csökkenteni a nap által okozott károkat. Egy fürdővízhez adva csésze zabpehely szintén csillapítja az irritációt, és még abban is segít a bőrnek, hogy megőrizze a természetes nedvességtartalmát. Fontos, hogy miután kiszállsz a kádból, ne dörzsöld magad a törölközővel, elég, ha csak finoman felitatod magadról a vizet, hogy ne irritáld a sérült bőrödet.

Kamillatea

A kamillatea megnyugtathatja a lelket, ugyanakkor a leégett bőrt is. Főzd meg a teát szokásos módon, és hagyd kihűlni. Ha kész, áztass bele egy törlőkendőt, és kend be vele az érintett területet. Ha pollenallergiád van, akkor ezt semmiképpen ne használd, mert allergiás reakciót válthat ki a bőrben.

Elő a bő ruhákkal

A helyi kezelések mellett az is fontos, hogy amíg helyreáll a bőröd, addig a sérült területhez semmilyen ruha ne tapadjon. Vagyis a szűk ruhák, felsők, farmerek felejtősek ilyenkor, mert nem engedik lélegezni a bőrt. A műszálas dolgok is tiltólistásak, a tiszta pamut az, amivel nem tudsz tovább rontani a helyzeten.

Víz, víz víz

A fényvédelem mellett a megfelelő folyadékfogyasztás is elengedhetetlen a nyári hőségben. A leégett, sérült bőrnek különösen fontos a belső hidratálás és folyadékpótlás, ezért leégés esetén nyugodtan igyál több vízet a szokásos adagodnál. És természetesen ilyenkor felejtsd el az alkoholt!

Hidratálj!

Ha a nehezén már túl vagy, és szemlátomást javult a helyzet, akkor se tedd ki magad újból a direkt napsugárzásnak. A bőrnek idő kell, amíg teljesen rendbe jön, szabad szemmel nem látható sérülések még továbbra is lehetnek a megégett területen. Nagyon fontos, hogy rendszeresen hidratáld magad, ilyenkor a leghasznosabb, ha illat és színezékmentes, érzékeny bőrre készült testápolót választasz.

Forrás: healthline.com
Nyitókép: Eleganza/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)