6+1 fontos életlecke, amire megtaníthat egy kiskutya

Egy 8 hetes, 2.5 kilós szőrgombóc érkezett a családba, és teljesen feje tetejére állította az életemet. Alig egy hónapja férkőzött be egyszer s mindenkorra a szívembe, de már most sokkal több dologra megtanított, mint azt valaha gondoltam volna.

Egy napsütéses vasárnap beültünk az autóba és kétségek között, de annál nagyobb örömmel és izgatottsággal hoztuk haza a krémszínű, gömbszemű Chow Chow kölyökkutyát, Nolát. Nem tudtuk mire számíthatunk, csak abban voltunk biztosak, hogy ez egy életre szóló barátság kezdete. Az első napok az összeszokásról és az ismerkedésről szóltak. Utána pedig elég korán nekifogtunk a tanításnak, hiszen a fajta a makacsságáról és önállóságáról híres, ezért időben féken szerettem volna tartani és letisztázni a határokat. Így hát belekezdtünk a tréningbe, de csakhamar be kellett látnom, hogy ő legalább annyi dolgot tanít nekem, mint én neki. Amióta pedig velem van, naponta csodálkozom rá a világra, önmagamra és mindarra, amire ez a kis élőlény észrevétlenül rávezet. Ameddig én az ül, fekszik, gyere ide és engedd el parancsszavakkal vesződtem, addig ő sokkal fontosabb leckéket tanított nekem.

1. Szabad és kell is hibázni

Szőrös kis barátaink nagyon okos és szenzitív lények, akik érzékenyen reagálnak minden kérésünkre, gesztusunkra, hangsúlyunkra, és roppant gyorsan tanulnak. Előfordul azonban, hogy a legtöbbször a mi hibánkból és türelmetlenségünkből adódóan nem értik, mit szeretnénk tőlük. Ilyenkor elkezdhetünk kiabálni és mérgelődni, hogy miért nem hallgat ránk a kutya, miért nem csinálja elsőre azt, amit elvárunk tőle, de egy biztos, ez teljesen felesleges és hasztalan. Ehelyett vegyünk egy mély levegőt, kezdjük elölről türelmesen, addig amíg meg nem érti, hogy mit is kellene csinálnia. Lehet, hogy egy trükk vagy éppen a szobatisztaság lesz keménydió, de meg kell mutatnunk és nekünk is meg kell értenünk: hibázni emberi (kutya) dolog!

2. Csak a jelen számít

Nola megtanított arra is, hogy csakis a most számít. A kutyák nem aggódnak a jövőn, nem rágódnak a múlton, hanem az adott pillanatot élik. Éppen ezért nagyon fontos a tökéletes időzítés a nevelésben. El kell találnunk azt a másodpercet, amikor éppen valami jót csinál, és azonnal meg kell dicsérni, és ugyanígy, ha valami rosszat tett, azon nyomban reagálni kell. Visszamenőleg már teljesen felesleges lenne bármit is mondani. Lehet, hogy amint belépünk az ajtón, az első, amit megpillantunk az örömtől kicsattanó energiabomba, de a következő lépésnél már észrevesszük, hogy a kutyus a szőnyegen végezte el a dolgát. Ha ilyenkor leszidjuk, nem fog visszaemlékezni arra, hogy órákkal ezelőtt mit csinált, hanem az üdvözléssel fogja összekötni a dorgálást, vagyis pont az ellenkezőjét érjük el annak, amit szeretnénk. Kutyaidőben kizárólag a most létezik! Talán a kutyáknak jobban megy a mindfulness, mint gondolnád

3. Napirend

A kiskutyák számára, akárcsak a gyerekeknek, létfontosságú a határok szabása, a beláthatóság és a rutin. Ettől érzik magukat biztonságban, ettől lesz előrevetíthető, hogy mikor van itt a játék, az evés vagy éppen a pihenés ideje. Ha pedig valami miatt borul a napirend, akkor annak mi látjuk kárát, rendszerint éjszakázás formájában. Ezért nem érdemes megfeledkezni a következetességről, amiről ódákat lehetne zengeni, ha kutyanevelésről esik szó. Mennyivel kiszámíthatóbb és nyugodtabb lenne, nekünk embereknek is az életünk, ha kialakítanánk a saját határainkat, és azokat mások számára is tiszteletben tartandóvá tennénk. Közben pedig kialakítanánk egy olyan napirendet, amiben komfortosan és jól érezzük magunkat.

4. Ébresztőóra 

Azt hiszem, akinek valaha volt kutyája az tudja, hogy a késői felkelés és a lustálkodós reggelek egy elérhetetlen álomképpé szelídülnek, amint egy négylábú kerül a családba. Annak ellenére, hogy tudom, Nola kis angyalnak számít a 6 és fél7 közötti ébredéseivel, nekem, aki előtte komótosan 9 körül indította a napot, elég nagy kihívást jelentett, hogy egy bio ébresztőóra még pirkadat előtt kiszed az ágyból. Ugyanakkor nem élem meg tehernek a korán kelést, hiszen ki tudna ellenállni azoknak az örömtől csillogó szemeknek, amik csak azt hirdetik, mennyire örül, hogy újra láthat a hosszú éjszaka után. Egy kutya remek példát mutat arra, hogyan érdemes felkelni: csakis sugárzó jókedvvel és energikusan, tettre készen az aznapi kalandokra.

5. Az edzés mindent jobbá tesz

Sokan mondják: fáradt kutya, jó kutya. Teljesen mindegy, hogy egy hosszú sétától, vagy a kinti játék hatására, a testmozgás kedvencünknek és nekünk is jót tesz. A hangulatunk javul, kitisztul a fejünk, és oxitocin szabadul fel a szervezetünkben. Nem mellesleg teljesen más érzés egy aktív nap után este lefeküdni, mint egy egész nap kanapén henyélős után. Ha rossz a kedvünk, vagy pont ellenkezőleg, ha éppen kicsattanunk az örömtől, sportcipőt fel, és irány a szabad levegő!

6. Egy élőlényt nem lehet túlszeretni és a pozitív megerősítés mindennél hasznosabb

A szeretet csak feltétel nélküli lehet! Való igaz, hogy a kutyáknak szükségük van arra, hogy ne csak a gazdi, de a falkavezér szerepét is betöltsük, de ez nem egyenlő azzal, hogy csakis szigorú, folyton parancsoló hangnemet kell magunkra erőltetnünk, mert ha nem, akkor elkényeztetjük. A gyerekek és az állatok esetében is gyakran beszédtéma, hogy hogyan ne kényeztessük el őket: nem szabad megvigasztalni, nem szabad felvenni, érezze a helyét, és hasonló tanácsok tömegeivel találkozunk az interneten. Az én álláspontom szerint azonban egy élőlényt soha nem lehet túlságosan szeretni. A szeretetből nincs túl sok, nem lehet túladagolni és nem alakulnak ki mellékhatások sem tőle. Ellenben a folytonos szidástól vagy elhanyagolástól annál inkább maradandó károk keletkezhetnek!

+1 Felelősségvállalás kemény dolog, de megéri

Ahhoz, hogy valaki kiskutyát vállaljon, nagy tudatosság kell. Ez teljes munkaidőt, figyelmet, türelmet és rengeteg felelősséget jelent. Lesznek rossz napok, de ugyanígy lesznek felejthetetlen pillanatok is. És pont ezekért a fűben hempergős, kanapén összebújós és örök hűséggel meg farokcsóválással átitatott napokért éri meg igazán. És valószínű, hogy amíg mi minden erőnkkel azon leszünk, hogy jó modorú kutyát neveljünk belőlük, addig ők azon munkálkodnak, hogy minél jobb embert faragjanak belőlünk.

Nyitókép: Grace Chon/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)