66 kg ételt dobunk ki évente a szemétbe – A te konyhádban kezdődik a változás

Míg a világ egyes pontjain éheznek az emberek, addig máshol a bőség olyan szintre nőtt, hogy kilószámra dobáljuk az élelmiszereket a kukába. A pazarlás viszont egy megelőzhető folyamat, ha néhány egyszerű praktikát szem előtt tartunk.

Bizonyára veled is előfordult már, hogy annyira elszámoltad az adagokat, hogy sikerült egy hadseregre főznöd. Vagy éppen a bevásárlás után, ahol akár több tizezreket is otthagytál, inkább beültél egy gyorsétterembe, majd másnap újra valahol máshol ettél, és végül a hűtőben árválkodó termékek a kukában landoltak. Sokszor azt gondoljuk, hogy a nagy élelmiszerláncok felelősek a rengeteg kidobott ételért, de ugyanígy mi is hozzájárulunk (nem is kevéssel) a saját mikrokörnyezetünkben az ételpazarláshoz.

Dr. Kasza Gyula, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal „Maradék nélkül” program felelőse, elmondta, hogy évente fejenként 66 kg élelmiszer-hulladékot termelünk. Ebből a legtöbb, pontosan 10 kg, az otthoni főtt étel, ezt követik a gyümölcsök, zöldségek, majd a toplistán a harmadik helyezett, a pékáruk. Ez nemcsak a környezetet terheli meg, hanem a pénztárcánkat is. Hiszen minden kidobott étel egyszerre kidobott pénz is. Az ünnepek pedig még nagyobb lendületet adnak a herdálásnak és sorjára kerülnek az ünnepi vacsora maradékai a szemetesbe. Ám van kiút a féktelen pazarlásból is, csupán néhány tudatos döntésen múlik a siker.

Menütervezés

Az ételpazarlás megelőzése a bevásárlásnál kezdődik. De, ha még egy lépést visszább lépünk, akkor valójában már a menütervezésnél. Ha tudatosan látunk neki a heti vagy havi menünk kigondolásának, akkor sokkal kevesebb eséllyel kerülnek felesleges élelmiszerek a kosarunkba. Ilyenkor látjuk előre, hogy hány főre, mit és miből készítünk el, így nem fognak a hűtőben rohadni az elfeledett ennivalók. Ez mindössze heti maximum egy órát vesz el az életünkből, de amint rutinná válik, megkönnyíti a hétköznapokat. Inspirálódhatunk éttermek menüiből vagy online házhozszállítós oldalak kínálatából, így mindig újabb és újabb finomságok kerülhetnek az asztalra.

Tartsd számon

Rendkívül hasznos, főleg, ha nagyobb spájzzal, hűtővel vagy fagyasztóval rendelkezünk, ha vezetünk egy listát az otthon található alapélelmiszerekről. Ezzel elkerülhető, hogy kimenjen a fejünkből, hogy mi van már otthon és az is, hogy ugyanabból a termékből megvegyük a sokadikat. Ma már szuper alkalmazásokat is találunk (ilyen pl. a GreenFridge), amikben rendszerezhetjük az éléskamránkat és a maradék alapanyagokból receptötleteket is kaphatunk. Így biztosan nem fog semmi kárba veszni.

Fotó: fotostorm / Getty Images

Maradékmentés

Na, de mi van akkor, ha már megtörtént a baj és a nyakunkon maradt rengeteg készétel? Az egyik megoldás, hogy lefagyasztjuk a maradékot, például a húslevest, a fasírt masszát vagy akár a különböző alapanyagokat, mint a pékáruk. A másik lehetőség az étel újrahasznosítása, ilyenkor átalakítjuk és egy teljesen új ételt készítünk a maradékból, pl. a rizsből készülhet rizskoch, burgonyapüréből készülhet krumplikrokett vagy a pörköltből raguleves. Ha pedig végképp nem tudunk mit kezdeni a fölösleggel, akkor másoknak is kedveskedhetünk, leadhatjuk hajléktalanszállón, de a barátaink vagy családtagjaink közül is biztosan lesz olyan, aki örülne neki.

Szuper kezdeményezések az ételpazarlás ellen:

Auchan – Maradt még dobozka

Az Auchan Magyarország már több mint egy évtizede aktívan fellép az élelmiszerpazarlás ellen, ezért az idei karácsonyi kampányával a maradékmentésre hívja fel a figyelmet. November 27-től a készlet erejéig minden áruházban megtalálható a „Maradtmég Dobozka”, amelyben könnyen továbbadhatjuk a megmaradt ételeket szeretteinknek, hiszen minden morzsában ott rejlik egy nagy adag szeretet, néha több is, mint ami belénk fér! Ez látható az idei reklámfilmjükben is.

Munch

Nemcsak tehetsz, hanem ehetsz is az ételpazarlás elkerülése érdekében. A Munch egy olyan szuper platform, ahol éttermek, cukrászdák, pékségek, vagy akár élelmiszerüzletek maradékaiból választhatsz kedvezményesen. A muncholás egy valódi élmény, amivel azon túl, hogy segíthetsz, a pénztárcádat is kíméled, mi több, időt takaríthatsz meg magadnak, ha netán nem volt időd a főzésre.

Mentsük meg! csomagok

A Lidl és más élelmiszerláncok is törekszenek az élelmiszerfelesleg csökkentésére, így több boltban is kaphatók a Mentsük meg! csomagok, ahol 3,5 kg-os zöldség, gyümölcs csomagokat tud hazavinni az ember potom összegért. De ugyanígy találkozhatunk a polcokon több üzletben is olyan szépséghibás termékekkel, amik bár ehetőek, mégis sokszor megmaradnak, mert az ételek esetén is a tökéletességre törekszünk. Pedig egy görbe répa vagy kisebb alma sokszor zamatosabb és természetesebb, mint a túltökéletesített társaik.

Nyitókép: AndreyPopov/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)