7 dolog, amit a téli lehangoltság ellen tehetsz

Ne engedd, hogy a téli szürkeség a kedvedre is rányomja a bélyegét!

A sötét, hideg téli mindennapokban nem mindig egyszerű vidámnak és optimistának lenni. De a jó hír az, hogy egyáltalán nem lehetetlen, és még csak egzotikus utazásra sem kell befizetni hozzá!

A nagy dolgokról is úgy tartják, hogy legnagyobb mértékben fejben dőlnek el, hát még a kicsik! Ha ködös, szürke reggelre ébredsz (ami valljuk be, elég gyakori lesz márciusig), ne hagyd, hogy ez rányomja a bélyegét a napodra is! A szezonális, téli depresszió sajnos sok embert érint, de ha nem szeretnéd ezt a tábort erősíteni, akkor változtass a szemléleteden! Való igaz, hogy az egyensúly és a lelki béke tekintetében a tél egy kicsit több erőfeszítést igényel, mint a többi évszak, de a titok apró dolgokban és leginkább a hozzáállásodban rejlik!

7 dolog, amivel sokat segíthetsz, hogy ne legyen rajtad úrrá a lehangoltság:

1. Fényterápia

A szervezet cirkadián ritmusa szempontjából kritikus fontosságú, hogy a szemünk elegendő fényt kapjon egész nap, de ez télen a reggeli, és kora délutáni sötétség miatt nem egyszerű. A fény látása beindítja a hormonok, például a kortizol és a dopamin fokozott termelését, amelyek javítják a hangulatot, elősegítik a koncentrációt, erősítik az energiát és az immunrendszert, valamint javítják az alvás minőségét. A fényhiány sajnos negatív hatással van az egészségre. A napközbeni többórás sötétség kompenzálására jók a fényterápiás lámpák (napi 2-3 x 10 percig érdemes őket használni), vagy ebédidőben egy tízperces séta a szabad levegőn.

2. D-vitamin

A napfény hiányával kapcsolatos másik probléma a D-vitamin-veszteség. A rossz hangulat, a fáradtság, a hormonális egyensúly felborulása, az immunrendszer gyengesége mögött mindig állhat e létfontosságú vitamin hiánya. Szakorvosok ajánlása az 1000 NE, amit az optimális felszívódás érdekében K2-vitaminnal együtt érdemes szedni. (Sok gyártó már így, kompletten készíti.)

3. Otthon se ess szét

A hideg, csapadékos időben sokkal jobban átgondoljuk, hogy érdemes-e elhagyni a lakást bármilyen programért, és a home office-ban is egyre többen dolgoznak. Ilyenkor is fontos, hogy összekapjuk magunkat. A leharcolt, ezer éves macinaci, a szakadt felsővel csak lehúzza az amúgy is rossz kedélyállapotot. Természetesen nem kell dress code alapján öltözködni ilyenkor, inkább a kényelmen legyen a hangsúly, de azért figyelj arra is, hogy ha becsenget valamiért a szomszéd, ne érezd magad, teljesen slamposnak, amikor ajtót nyitsz. Adj meg magadnak annyi tiszteletet, hogy ha tükörbe nézel, az ne legyen negatív hatással a hangulatodra.

4. Gyújts illatos gyertyákat

illat gyertya illatok harmónia otthon lakás olvasás pihenés
fotó: Moyo Studio /Getty Images

Mivel ilyenkor több időt töltesz otthon, tedd minél komfortosabbá, hangulatosabbá a lakásodat. A gyertyák nem csak fényt és melegséget, kellemes illatot is varázsolnak az otthonodba.

5. Mozogj!

Amikor fizikai tevékenységet végzünk, endorfinok szabadulnak fel a szervezetünkben, amelyek javítják közérzetünket. Ezért, bár sokszor hajlamosak vagyunk a fitnesz fogalmát a fürdőruha szezonnal társítani, az őszi és téli potenciálisan lehangoló hónapokban alapvető fontosságú, hogy mozogjunk! A jó mentális egészséghez (és természetesen a fizikaihoz is) meg kell találnod a módját, hogy melyik az a fizikai tevékenység, amit időben be tudsz építeni a mindennapokba, és nem kényszerből, hanem a saját magad öröméért is csinálod.

6. Kényeztesd magad!

A nyári, gyors zuhanyok helyett, a tél ideális időszak a nyugodtabb, pihentetőbb fürdéshez. Amint azt az ókori rómaiak nagyon jól tudták, a fürdés nemcsak higiéniai rituálé, hanem örömforrás is. Ráadásul ez egy egyszerű és tudományosan bizonyított módszer a stressz csökkentésére, valamint lehetőséget biztosít arra is, hogy távol tartsd magadtól egy ideig az okostelefont. A kapkodós zuhanyozás helyett időnként kényeztesd magad egy hosszan tartó forró fürdővel. Adj a vízhez aromaterápiás készítményeket, gyújts gyertyát, hallgass relaxációs zenét, és hagyd, hogy a tested, lelked pihenjen, töltődjön.

7. Fogyassz antidepresszáns ételeket

étcsokoládé, fotó: Steindl Gabriella

A hideg hónapokban hajlamosak vagyunk kalóriadús ételeket fogyasztani, azzal az ürüggyel, hogy majd azok javítják a hangulatunkat. Ez nem csak nem igaz, hanem még árt is az alakunknak és az egészségüknek. Viszont számos olyan élelmiszer (lazac, zöld leveles zöldségek, bab, lencse, gomba, dió, 70%-os kakaótartalmú étcsokoládé) van, amelynek bizonyított az antidepresszáns hatása, részesítsük ezeket előnyben!

Forrás: vogue.it

Nyitókép: Maria Korneeva/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)