Könnyebb a női mosdóban sírni, mint kideríteni, hogy a főnököd miért ideges rád? Mielőtt válaszolnál, inkább olvasd el a cikkünket!
Az érzelmi intelligencia fogalmát Daniel Goleman tette népszerűvé az 1996-os Érzelmi Intelligencia című nagy sikerű könyvében. Napjainkban már könyvek ezrei foglalkoznak ezzel a témával, sőt néhány tanulmányból az is kiderült, hogy az érzelmi intelligencia tanulható. A kutatások során arra is fény derült, hogy ez a képesség nagy szerepet játszik a munkahelyi teljesítményben, mivel a magas érzelmi intelligenciával rendelkező dolgozók jobban teljesítenek, emellett fizikálisan és pszichésen is kiegyensúlyozottak. Nem meglepő, hogy képzési programok ezrei segítik az embereket a képesség fejlesztésében. Persze nem kell egyből drága kurzusokra költened, ha szeretnél jobban elmerülni a témában. A következő 7 egyszerű módszer segítségével te is magasabb szintre emelheted az érzelmi intelligenciád!
1. Nevezd meg az érzelmeid
Az emberek ritkán szeretnek beszélni az érzéseikről, annak ellenére, hogy ezek is befolyásolják a döntéseiket. Ez azért van, mert sokkal könnyebb körülírni ezeket, mintsem konkrétan beszélni róluk. Velem gyakran előfordul, hogy azt mondom: „Furcsán érzem magam.” Ilyenkor valójában legbelül szorongok, félek, frusztrált vagyok.
2. Keress kapcsolatot az érzelmeid és a döntéseid között
Bizonyos helyzetekben vizsgáld meg, hogyan befolyásolják az érzelmeid a gondolkodásmódod és a viselkedésed. Gondolj csak bele, amikor szomorú vagy, jobban félhetsz az elutasítástól, sőt más szemmel tekinthetsz egy nagyobb lehetőségre is. De az is előfordulhat, hogy túlságosan izgatott vagy egy szuper lehetőség miatt, ami kockázatvállalást eredményezhet. Tehát a döntéseid meghozatalához rá kell jönnöd, milyen hatással vannak rád a saját érzelmeid. Ezzel egyensúlyt teremthetsz az érzések és a logikus gondolkodás között.
3. Döntsd el, hogy az érzéseid barátok vagy ellenségek
Minden érzelemnek megvannak a pozitív és negatív következményei. Egyes érzések a hasznodra válhatnak, míg mások kellemetlen szituációkba is sodorhatnak. Annak érdekében, hogy tudatosan használd az érzéseket, el kell döntened, mely érzések hasznosak és haszontalanok az adott helyzetben. Például a harag segíthet fellépni az igazságtalanság ellen, de rossz hatással lehet a józan ítélőképességedre. Ha tudatosítod magadban, hogy a harag az ellenséged, akkor mindent meg kell tenned az érzelem szabályozására. Például meditálj, sétálj egyet a ház körül vagy próbálj ki egy légzőgyakorlatot! Mindegyik módszer segíthet relaxált állapotba kerülni.
4. Legyél felelős a saját érzelmeidért
A főnököd bal lábbal kelt fel, és a rossz hangulata rád is átragadt? Mielőtt elkezdnéd a másikat hibáztatni, mert elrontotta a kedved, inkább magadra fókuszálj! Te döntöd el, hogyan reagálsz egy másik ember hangulatára! Attól függetlenül, hogy valakinek rossz a kedve, ne hagyd, hogy irányítsa az érzelmeidet.
5. Vedd észre mások érzéseit
Annak a megértése, hogy mások hogyan érzik magukat, az érzelmi intelligencia növelésének egyik kulcseleme. Ha tisztában vagy a beszélgető partnered érzéseivel, akkor könnyebben megértheted a viselkedését is. Előfordulhat, hogy a barátnőd valójában nem rád dühös, hanem valaki egészen másra, viszont a haragját rajtad vezeti le. Hidd el, amint sikerül a haragja mögé látnod, sokkal könnyebben fogod kezelni az érzelmi kirohanásait.
6. Korlátozd a képernyő előtt töltött időt
Nemrég közzétettek a Computers in Human Behavior című folyóiratban egy kutatást, amelyben az okos kütyüket elhagyó tizenévesek érzelmi intelligenciájának fejlődését követték nyomon. A fiatalok öt napot egy táborban töltöttek, ahol nem fértek hozzá a digitális eszközeikhez. A szakértők a kutatás végén megállapították, hogy a digitális detoxnak köszönhetően javult a nem verbális érzelmek megértésének képessége a fiatalok körében. Tehát a túl sok képernyő előtt töltött idő akadályozhatja az érzelmek leolvasását és megértését. Ezért nem árt olykor elszakadni a telefonodtól, és valódi beszélgetéseket folytatni másokkal!
7. Tartsd szem előtt a fejlődésed
Próbáld meg minden egyes nap átgondolni, milyen területeken kell még fejlesztened az érzelmi intelligenciádat. A szorongásod megakadályozta, hogy merj beszélni a főnököddel? A kollégád elszívta minden életenergiád? Tanulj ezekből a hibákból, és igyekezz változtatni a gondolkodásmódodon! Ha pedig egyedül nem megy, akkor szerezz be a témával kapcsolatos könyveket, esetleg kérd szakember segítségét.
Nyitókép: Aja Koska/E+/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Amikor a lelkednek váltasz wellness bérletet: 5 fontos dolog, ami érzelmileg stabillá tesz
- Boldogság receptre? – 3 módszer, amivel boldogabb életet élhetsz
- Bennünk él a múlt, a jövő belőlünk sarjad