7 egyszerű tanács, amely segít visszatérni a régi életedhez a karantén után

Elfog a félelem, amint ki kell lépned a ház ajtaján? A következő hasznos tippek segítenek abban, hogy könnyebben menjen a visszarázódás, ha már hosszú ideje vagy otthon.

Korábban már írtunk arról, hogy a koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozások mennyire megváltoztatták a mindennapjainkat. A hónapok óta tartó izoláltságnak köszönhetően új fogalomként megjelent a karanténfáradtság, amely a kialakult helyzet miatti kimerültséget jelenti. Aztán a járvány csillapodásával, május közepén elkezdték a korábban elrendelt szigorításokat enyhíteni. Míg sokan örömmel fogadták az intézkedéseket, addig bizony jó páran akadtak olyanok is, akiket inkább félelemmel töltött el még a gondolata is annak, hogy az utcára lépjenek. Kalász Judit pszichológust megkérdeztük arról, hogyan küzdhetjük le ezt az úgynevezett poszt-karantén szorongást, de nemrég a Huffington Post magazin is közzétett egy cikket, melyben szintén szakértőt kérdeztek meg arról, mi a teendő abban az esetben, ha valakit szinte megbénít a belső félelem, ha szóba kerül a visszarendeződés. Jöjjön néhány hasznos, gyakorlati tanács, hogy egyszerűbben menjen a dolog:

1. Légy elnézőbb magaddal szemben

Két hónap hosszú idő, szóval cseppet se lepődj meg azon, ha az önkéntes karantént követően kissé szorongsz, ha újra ki kell mozdulnod, vagy ha találkozol a barátaiddal, szeretteiddel. Rahki Chand pszichoterapeuta szerint az ilyenkor jelentkező félelem teljesen normális, szóval ne ostorozd magad emiatt.

2. Kezdj apró lépésekkel

A legjobb módja annak, hogy visszarázódj a régi életedbe, ha kis lépésekkel kezdesz. Gondold át, melyik a legjobb időpont arra, hogy egy kicsit kimenj a szabadba, például sétálni, tervezd meg, hogy meddig leszel (kezdetben elég csupán néhány perc is), és menj olyan helyre, ahol nagy valószínűséggel nem lesznek sokan. Válassz olyan környéket, ahol lehetőség szerint nagyobb biztonságban érezheted magad és legyen ez az első kiruccanásod. Az időpont sem mindegy: menj kora reggel, amikor tudod, hogy kevesebb ember jöhet veled szembe az utcán, aztán ismételd meg ezt a túrát naponta. Rövid idő elteltével visszatér a biztonságérzeted, és lehet, hogy legközelebb már a közeli boltba is betérsz.

3. Gondolj olyan dolgokra, amik segítenek az önkontroll megtartásában

Ahelyett, hogy folyton azt figyelnéd, mennyi veszély leselkedhet rád odakint, inkább koncentrálj arra, hogy mik azok az opciók, amik segítenek leküzdeni a félelmed. A megfelelő védőfelszerelés, a rendszeres kézmosás, az, hogy nem nyúlsz az arcodhoz mind hozzásegít ahhoz, hogy biztonságban érezd magad. Ha a vásárlás során úgy érzed, egy másik vásárló túlságosan közel ment hozzád és hirtelen szorongani kezdesz, hidd el, az is teljesen normális. Mit tehetsz ilyenkor? Az egyik lehetőség, hogy szólsz az illetőnek, tartsa be a megfelelő távolságot, a másik, hogy inkább egy olyan időpontban mész a boltba, amikor biztos vagy abban, hogy kevesebben vannak. Sokan félnek visszatérni a karantén után a munkahelyükre is, a legjobb az, ha erről a félelemről beszélsz a munkaadóddal és közösen kitaláltok valami olyan biztonságos megoldást, amely segít ezt a szorongást elcsendesíteni.

4. Próbálj más dolgokra fókuszálni, amikor kimozdulsz otthonról

Van néhány nagyon hatásos technika a szorongás kezelésére. Rahki Chand például azt tanácsolta, hogy ha rád tör a pánik, akkor próbáld elterelni a figyelmed, séta közben nézz szét, jegyezz meg 5 dolgot, amit látsz, vagy 5 dolgot, amit hallasz. Válassz egy színt és keress a környezetedben olyan tárgyakat, dolgokat, amiknek ilyen árnyalata van. Az is jó megoldás, ha séta közben zenét vagy podcast csatornát hallgatsz. 

5. Gondoskodj magadról

A szakértő azt is elmondta, hogy van néhány olyan általános módszer is, amely szintén segíthet a belső csended, a nyugalmad visszanyerni – egyél jókat, aludd ki magad és csinálj olyan dolgokat, amelyeket élvezel, tornázz a négy fal között. A kapcsolattartás is fontos: beszélgess másokkal, az sem baj, ha épp a szomszédod az például.

6. Ezt tedd, ha úgy érzed, be fogsz pánikolni

Az otthonod elhagyásával jelentkező pánikroham egészen ijesztő tud lenni. Légy magadhoz türelmes, tudnod kell, hogy mindezt csak az agyad csinálja, a tested pedig így reagál a szituációra. Fókuszálj a légzésedre, igyekezz higgadt maradni, és próbáld meg lelassítani a szapora pulzust azzal, hogy nagyokat és mélyeket lélegzel, be és ki. Amint enyhült a szorongás, szólj valamelyik családtagodnak vagy ismerősödnek, aki a közelben van, hogy kísérjen haza.

7. Ne bagatellizáld el!

Ha úgy érzed, a szorongás olyan mértékben eluralkodott rajtad, hogy a normális életviteledben akadályoz, akkor bátran kérj segítséget. Keress egy hozzáértő szakembert, akinek mesélhetsz a félelmeidről.

Forrás: huffingtonpost.co.uk
Nyitókép: Justin Paget/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: