Ha minden jól megy, egy hónap múlva elkezdődik a járványügyi intézkedések enyhítésének első szakasza. De addig még meg kell küzdenünk a borongós idővel, a bezártsággal és a bizonytalansággal. Ezek a tippek segítségedre lesznek.
Magyarországon először tavaly márciusban vezettek be kijárási korlátozásokat. A szabályok értelmében a lakóhelyünket akkor csak munkavégzés vagy az alapvető szükségletek ellátása céljából hagyhattuk el. De az első jóslatok csupán az elkövetkező két hétre szóltak, a legtöbben nem is sejtettük, hogy ennél sokkal hosszabb ideig leszünk bezárva. Azt pedig pláne nem hitte volna senki, hogy ez a szituáció még a legedzettebbek mentális egészségét is kikezdi majd. Eleinte még nagy hévvel próbáltuk keresni a pozitív oldalát ennek a katasztrófának, mára azonban már senkinek sincs kedve sütögetni vagy az erkélyen tapsolni. A legjobb az lenne, ha egy reggel felébrednénk, és kiderülne, ez az egész csak egy rossz álom volt. Sajnos ebben nem reménykedhetünk, ezért marad a szorongás, küzdünk a kiégéssel, és még vár ránk három kemény hét az igazán hideg, fogcsikorgató télből.
Addig is (valahogy) nem árt megőrizni a józan eszünket, amihez szerencsére a mentálhigiénés szakértőktől is kapunk néhány tanácsot.
1. Ragaszkodj a szokásaidhoz
Már az első hullám alatt is sokszor hangsúlyozták, milyen fontos, hogy kialakíts egy új rutint, és ahhoz tarts magad. Ez a szabály most még fontosabb, mert nemcsak a régóta tartó bezártság, hanem a szürke, komor időjárás miatt is könnyen motiválatlanná, levertté válhatsz. Nem kell percről-percre előre megtervezned a napod, de néhány szokásod mellett minden esetben tarts ki. Indítsd a napot egy frissítő zuhannyal vagy egy rövid sétával – igen, a csípős hidegben is –, próbálj meg nagyjából minden nap ugyanakkor ebédelni és ilyenkor semmilyen digitális eszköz ne legyen a közeledben. Este egy rövid szépségápolási rituáléval, egy kis jógával vagy egy forró teával is zárhatod a napod – mindegy mit választasz, a lényeg, hogy minden nap ismételd meg.
2. Ne legyenek túl nagyok az elvárásaid
Tavasszal elhatároztad, hogy megtanulsz egy új nyelvet, rendszeresen sportolsz és emellett még kötni is megtanulsz? Sokan hasonló célokkal vágtak bele az előttük álló önkéntes karantén időszakába, de hamar rá kellett jönniük, hogy nem olyan lesz, mint elképzelték. A távmunka mellett a gyerekekről is gondoskodni kellett és segíteni nekik a tanulásban, közben magadról sem feledkezhettél meg. Nem csoda, hogy takarítani sem volt időd, nemhogy online spanyolórára „járni”. Ezúttal legyenek kisebbek az elvárásaid, ne terheld túl magad feleslegesen. Válaszd a békét a tökéletesség helyett, a nyugalmat a káosz helyett. Ha ma semmi kedved főzni, akkor kapj elő egy mirelit pizzát a fagyasztóból, dobj össze egy tejbegrízt vagy rendelj valamit online – a család többi tagját biztosan nem fogja zavarni, ha inkább velük töltöd a megspórolt időt.
3. Minden nap legyen valami célod
Mint említettük, nem szabad túl sokat elvárnod magadtól, de ne ess át a ló túloldalára. Azzal sem teszel jót magadnak, ha heteken keresztül csak tétlenül várod, hogy végre enyhítsenek egy kicsit a lezárásokon. Hogy ezt megelőzd, minden nap tűzz ki magad elé egy kisebb célt, amelyet valóban meg tudsz valósítani. Határozd el, hogy ma a munkaidő lejárta előtt minden feladatoddal végzel és utána rendet raksz az asztalodon. A következő nap készülj egy játékos kihívással: próbálj meg úgy bevásárolni a vacsorához, hogy csak leértékelt hozzávalókat veszel. Valami apró cél mindig lebegjen a szemed előtt, hogy motivált és jókedvű maradhass.
4. Tölts minél több időt a szabadban
Márciusban mindenki arra buzdított minket, ha tudunk, akkor ki se tegyük a lábunkat az otthonunkból. Most épp az ellenkezőjére biztatnak mindenkit: amikor csak teheted, mozdulj ki és töltsd a szabad levegőn az időd. Ez pozitív hatással van a mentális jólétedre, valamint a fizikai egészségedre is. A korai sötétedés miatt egyébként is több időt töltesz mesterséges fényben, ezért napközben is érdemes egy rövid sétát beiktatnod. De reggel vagy este (szigorúan 8 óra előtt) is körbejárhatod a közeli parkot, sétálhatsz egyet a ház körül vagy néhány megállóval hamarabb leszállhatsz, hogy egy kicsit átmozgasd a tested. Ilyenkor nyugodtan némítsd le a telefonod vagy állítsd repülő üzemmódra, hogy semmi se zavarhassa meg a feltöltődést. A hétvégén pedig érdemes egy nagyobb természetjárást vagy városnézést szervezned.
5. Csökkentsd a videóhívások számát
Az elmúlt egy évben a kapcsolattartás az online térbe költözött. A legmodernebb technikai újításoknak köszönhetően, akár csoportos összejöveteleket is szervezhettünk a digitális térben és a távoli országokban élő barátaink arcát is nap mint nap láthattuk. Azonban a felmérések azt is alátámasztották, hogy megnőtt a képernyő előtt töltött órák száma, amely kimerítő a szemünknek, valamint a koncentrációs képességünket is csökkenti. Ezért érdemes visszatérni a klasszikus telefonbeszélgetésekhez, és nem szükséges, hogy minden társalgáshoz videó is társuljon. Továbbra is tartsd a kapcsolatot a szeretteiddel, a közeli barátaiddal, de váltogassátok a videóhívásokat és a telefonálást.
6. Indítsd a napod azzal, hogy kizárod a külvilágot
Még teljesen fel sem ébredtél, de a közösségi média oldalakról és különböző hírcsatornákról zúdul rád a rengeteg információ, az üzenetek és az e-mailek miatt pedig máris amiatt aggódsz, vajon minden teendőddel időben végzel-e. Ezért fontos, hogy reggel ne az legyen az első dolgod, hogy a kezedbe kapod a telefont. Ha kikapcsoltad az ébresztőt, 30-60 percig tedd félre és így indítsd a reggelt. Így kialakul egy egészséges reggeli rutin, amellyel biztosan nem csúszol meg azért, mert túl sokáig görgetted a Facebookot. Napközben is ügyelj arra, hogy ne telefonozz túl sokat: a legtöbb készüléken akár korlátozást is beállíthatsz a kedvenc applikációidra, hogy ne tölts túl sok időt a weben.
7. Emlékeztesd magad, egyszer ez is véget ér
Sokszor mondják, hogy a túlgondolás olyan problémákat hoz létre, amelyek nem is léteznek. És ez valóban így van. Felesleges azon rágódnod, mit kellett volna másképp csinálnod az elmúlt egy évben vagy mit tartogat a jövő. Annak ellenére, hogy még mindig bizonytalannak tűnik minden, emlékeztesd magad, ez csak egy átmeneti állapot, amely egyszer – reméljük hamarosan – véget ér. Fogadd el, hogy vannak dolgok, amelyeket nem tudsz befolyásolni, de azt igen, hogyan reagálsz ezekre.
Forrás: Harper’s Bazaar
Nyitókép: Westend61/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Tudósok szerint ma van az év legdepressziósabb napja
- Sétaterápia: ezért kell napi 15 percet gyalogolnod
- 9 hasznos trükk a terapeutától, ami átsegít a rossz napokon