Izgalmas, elgondolkodtató és romantikus filmek a márciusi premierkínálatban.
Bár a Netflix kétségkívül elkényelmesített mindenkit, az igazi mozi varázsát nem tudja felülmúlni. Márciusban érdemes lesz kimozdulni otthonról, mert nagyon sok izgalmas film debütál a hazai mozikban. Bármelyik műfajt is szereted, biztos, hogy találsz kedvedre valót. Összeállításunkban magyar és külföldi újdonságokból válogattunk.
Hirtelen 70
Katie Aselton és Matthias Steurer témaválasztása igazi telitalálat: az influencerek sokak által irigyelt életébe enged betekintést. A történet főhőse, a 30 éves frusztrált író és önjelölt influencer, Mack (Elizabeth Lail) otthonülőként vonakodva, de elmegy barátnője leánybúcsújára Palm Springsbe. Egy vad éjszaka után arra ébred, hogy hirtelen átalakul jövőbeli önmagává: „Rita nénivé” (Diane Keaton). Mások elvárásainak kényszerétől megszabadulva Rita a saját útját járja és a közösségi média hatalmas szenzációjává válik. A benne lakozó 70 éves nő szó szerint felszabadul, és egy románc kezd kialakulni, amikor közelebb kerülnek egymáshoz Mack imádnivaló kutyaszitterével, Jackkel (Dustin Milligan).
Elveszett illúziók
A francia filmrendező, forgatókönyvíró és producer, Xavier Giannoli legújabb filmje egy történelmi dráma francia nyelven, magyar felirattal. Lucien Chardon irodalmi ambícióktól vezérelve érkezik Párizsba. Célja, hogy irodalmi karriert fusson be és a társadalmi ranglétrán is felkapaszkodjon. Újságírónak áll, és a napi hírírás piszkos világában elmerülve szép lassan elveszíti álmait, illúzióit, elárulja elveit, hogy aztán anyagilag és erkölcsileg is bukott emberként térjen vissza oda, ahonnan jött. Giannoli új adaptációja különös élességgel mutatja be a sajtó manipulált és romlott világát, amely egyúttal a társadalom tükre. A XIX. század első felének francia társadalmát ábrázolva tükröt tart a mának is.
Hadik
Szikora János rendező kalandfilmje a történelem egyik legdicsőbb, sajnálatos módon kevésbé ismert és tárgyalt mozzanatát dolgozza fel, Hadik András merész berlini portyájának és a legendás 24 darab balkezes kesztyű történetének felelevenítésével. 1757-ben Hadik András és mindenre elszánt csapata végrehajtja a történelem legvakmerőbb huszárcsínyét. A hétéves háború idején Hadik különleges küldetést kap Mária Teréziától: huszáregységeivel titokban fel kell nyomulnia Berlinig, hogy Nagy Frigyes porosz király távollétében elfoglalják és megsarcolják az ellenséges fővárost. Hadik és katonái mindössze hat nap alatt tették meg a 450 kilométeres távolságot, hogy rajtaüssenek a városon, és az azt védelmező helyőrségen. A támadás teljesen váratlanul éri a poroszokat, ennek is köszönhető a küldetés fényes sikere. Hadik serege azelőtt távozik az elfoglalt Berlinből, hogy az ellenség erősítése megérkezne a városba. Látványos, kosztümös akciófilm figyelemreméltó szereposztással: Molnár Áron, Trill Zsolt, Gáspár Sándor, Bordán Lili, Szabó Győző, László Zsolt, Horváth Lili, Reviczky Gábor és Hirtling István.
Volt egyszer egy nyár
A film tavaly mutatkozott be a nemzetközi porondon, ahol számos szakmai díjat bezsebelt. Márciustól végre a hazai mozikban is látható a kritikusok által a „legerősebb brit filmnek” ítélt alkotás. A skót származású író-rendező, Charlotte Wells, egy apa-lánya kapcsolatot dolgoz fel filmjében. Sophie az apjával töltött gyerekkori nyaralás közös élményeire gondol vissza, amikor azt érezte, boldog volt. Húsz évvel később a zűrzavaros emlékek és a képzelt emlékek közepette próbál rájönni, milyen férfi valójában az édesapja, és visszatekint olyan dolgokra, amelyeket akkoriban nem igazán értett. Elképesztő filmélmény, nem érdemes kihagyni!
A csendes lány
A legjobb nemzetközi film kategóriában Oscar-díjra jelölt alkotás egy tízéves kislány nem mindennapi életét mutatja be. Cáit csendes kislány, aki hányattatott körülmények között nő fel. Örökké kimerült és ismét terhes édesanyjának a sok gyerek mellett nem jut ideje rá, alkoholista, hirtelen haragú apja pedig jobb, ha nem foglalkozik vele. A család úgy dönt, a legjobb lesz mindenkinek, ha Cáit-et a nyárra rokonokhoz adják. A gyermektelen párnál töltött időszak során egészen új világ tárul fel a kislány előtt. Az idilli, zöld környezetében egy idő után Cáit megnyílik, és végül fény derül arra a titokra is, amit újdonsült nevelői elrejtenének előle. A csendes lány az év egyik legmeglepőbb rendezői bemutatkozása, ami kimagaslóan jó kritikai fogadtatásban részesült, és a világ számos filmfesztiválján lenyűgözte a közönséget. Különösen megható, sokrétű és érzékeny film a szeretet hiányáról és a gondoskodás gyógyító erejéről.
Belle és Sebastian
A 10 éves Sébastien kénytelen a hegyekben tölteni a szünidőt a nagymamájával és a nagynénjével. A dacos városi fiúnak életében először kell birkákra vigyáznia, amihez semmi kedve. A vidéki élet azonban új kalandokat is tartogat számára. Egy nap megismeri a hatalmas és gyönyörű Belle-t. A barátságos kutyussal rosszul bánik gazdája, ezért az eb sokszor elszökik otthonról. Belle és a fiú között hamar barátság alakul ki, Sébastien pedig kész bármit megtenni újdonsült barátja védelmében. Pierre Coré megható filmje nemcsak kutyabarátoknak ajánlott.
Hat hét
A tavalyi év legnagyobb filmes felfedezettje, Szakonyi Noémi Veronika első játékfilmje, a Hat hét, tavaly mutatkozott be a Szarajevói Filmfesztiválon. Majd megnyerte többek között a CineFest Nemzetközi Filmfesztivál nagydíját, illetve a Tallinn Black Nights Film Festival Just Film szekciójának nagydíját. A film főhőse az érettségi előtt álló, profi asztalitenisz karrierért küzdő Zsófi, aki nehéz anyagi körülmények között él labilis édesanyjával és húgával. Későn veszi észre, hogy terhes, és az életkörülményeiket figyelembe véve úgy dönt, hogy születendő gyermekét egy civil szervezet segítségével örökbe adja egy hosszú évek óta várakozó párnak. Zsófi határozott és kifejezetten felnőtt döntést hoz, de a szülése után jelentkező fizikai és érzelmi hullámvasútra nincsen felkészülve. A film az ő szemszögén keresztül követi végig a szülés utáni, az örökbeadó és örökbefogadó szülőknek egyaránt megterhelő hat hetes időszakot, amikor az életet adó anya még meggondolhatja magát.
Nyitókép: Peter Cade/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 5+1 film, amit már alig várunk 2023-ban
- Az új Whitney Houston-film készítői elég komolyan vették a szereplők élethű ábrázolását
- 8 zenés életrajzi film, amit látnod kell