70 évesen is egészségesen? A tudósok szerint ez lehet a titok

Ki ne szeretne sokáig betegségek nélkül élni? A tudósok szerint ez lehet a titka annak, hogy 70 évesen és afölött is egészségesek legyünk.

Nem egyszer hallhattad, olvashattad az elmúlt évek során, hogy nemcsak a gének játszanak fontos szerepet az egészségmegőrzés terén, hanem például az életmódunk is. Ha csak a helyes étkezési szokásokat nézzük, már ezekkel nagyban csökkenthető a krónikus betegségek kockázata, és javulhat az energiaszint meg a hangulat. Ezek már önmagukban is szuper előnyök, hát még együtt! Egy friss kutatás pedig arra világít rá, hogy bizony, simán élhetünk 70 évesen és afölött is egészségesen, ha a negyvenes éveinkben elkezdünk tudatosan figyelni az étkezésünkre, és változtatunk pár dolgon. Lássuk is a részleteket!

Egészségmegőrzés 70 felett: nagyon sok múlik az étrendünkön

Az Amerikai Táplálkozástudományi Társaság chicagói éves találkozóján bemutatott friss kutatás eredményei szerint, ha a negyvenes éveinkben kezdünk tápláló étrendet követni, az elősegítheti az egészséges öregedést évtizedekkel később, illetve azt is, hogy ne, vagy sokkal kevésbé szoruljunk mások segítségére. „Azok az emberek, akik életük közepén egészséges táplálkozási mintákat követtek – különösen, ha sok gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonaféléket és egészséges zsírokat fogyasztottak –, jelentősen nagyobb valószínűséggel öregedtek meg egészségesen” – mondja a tanulmány egyik szerzője, Anne-Julie Tessier. „Meglepett minket, hogy milyen erősen rajzolódott ki ez az összefüggés. Még azután is, hogy figyelembe vettünk számos más, az egészségre hatással lévő tényezőt, például a fizikai aktivitást” – teszi hozzá. Összefoglalva tehát: tényleg nagyon fontos a rendszeres mozgás is. De a hosszú távú egészségmegőrzés és az egészséges öregedés szempontjából még többet nyomhat a latba a helyes táplálkozás.

Több mint 30 évre visszanyúló adatmennyiséget elemeztek

Dr. Tessier és kollégái több mint 106 000 nő adatait elemezték, melyek közül a legkorábbiak 1986-osak voltak. Az alanyok a felülvizsgálat kezdetén legalább 39 évesek voltak, és nem szenvedtek krónikus betegségben. Hogy mire jöttek rá a kutatók? Arra, hogy azok a nők, akik negyvenes éveiktől kezdve egészséges étrendet követtek, és a leginkább betartották a tudósok egészséges étkezési mintáját, 84 százalékkal nagyobb valószínűséggel „működtek jól” fizikailag és szellemileg 70 évesen, mint azok, akik nem így táplálkoztak. Az egészséges öregedést úgy definiálták, hogy 2016-ig, a vizsgálat befejezéséig, 70 éves korukig vagy annál tovább éltek, miközben saját bevallásuk szerint fennmaradtak a jó kognitív és fizikai funkciók, rendben volt a mentális egészségük, viszont elkerülték őket a krónikus betegségek. Hogy mennyire nem egyszerű jól megöregedni, azt az is mutatja, hogy tíz nőből csak körülbelül egy (9,2 százalék) tudta ezt teljesíteni. 

Boldog öregedés: így élhetsz tovább boldogan és egészségesen

Mit együnk, hogy sokáig egészségesek legyünk?

A kérdés valószínűleg még sokáig foglalkoztatja majd az emberiséget, annál is inkább, mert szerintünk a kérdésre nincs egyértelmű válasz. Ahogy különbözünk mi, emberek, úgy térnek el egymástól testünk igényei is a táplálkozás kapcsán. De ez a kutatás is azt támasztja alá, hogy a gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék, telítetlen zsírok, diófélék, hüvelyesek és alacsony zsírtartalmú tejtermékek magasabb bevitele, tehát egy, a mediterrán diétához nagyon hasonló étrend követése pozitív összefüggésben állhat az egészségmegőrzés és az egészséges öregedés nagyobb esélyével. A több transzzsír, nátrium, illetve az összes hús, valamint a vörös és feldolgozott húsok fogyasztása pedig fordított összefüggést mutathat vele. 

Ha húszas-harmincas éveidben nem így étkeztél, negyvenes éveidben vagy akár azután sem késő ezen változtatni. Ezzel Dr. Janna Assar Phoenix-i orvos is egyetért. Szerinte, idézzük: „a tápláló étrend segíthet megelőzni az olyan krónikus betegségeket, mint a szívbetegség, a cukorbetegség és a kognitív hanyatlás, hozzájárulva az egészségesebb öregedéshez”. Azt mondja, az egészséges táplálkozás magasabb energiaszintet, jobb fizikai funkciókat és nagyobb szellemi tisztánlátást eredményezhet évekkel, évtizedekkel később. Hozzáteszi, hogy tényleg sosem késő. Az egészségesebb táplálkozás segíthet az időseknek visszafordítani bizonyos krónikus betegségeket, mint a magas vérnyomás, a 2-es típusú cukorbetegség vagy a magas koleszterinszint. Függetlenül attól, hány éves korban írják felül étkezési szokásaikat.

Forrás: Everydayhealth.com
Nyitókép: gradyreese/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)