8 meglepő dolog, ami fejfájást okozhat

Az éjszakai fogcsikorgatás, a túl intenzív edzés, sőt a szex is! Készült egy egészen különös lista arról, hogy mi minden okozhat enyhe vagy közepes erősségű fejfájást.

Nemrég az egyik angol online magazin oldalán közzétettek egy cikket, melyben szakértőket kérdeztek meg arról, hogy mi minden okozhat fejfájást. A listán szerepel néhány egészen meglepő dolog: gondoltad volna, hogy a túlságosan intenzív edzés vagy akár a szex is okozhat migrént?

1. Megerőlteted magad az edzés alatt

A testedzés, a mozgás sok problémára a legjobb megoldás lehet, beleértve a fejfájást is, viszont akár okozhatja is ezt. A túlzott terheléstől a fej bármely részén jelentkezhet fájdalom, amit a szervezetben ilyenkor a felszabadult katekolamin hormon okoz. Fontos, hogy ha hosszú idő után újra edzeni kezdesz, vagy ha kezdő vagy, ne csapj rögtön a dolgok közepébe, hanem fokozatosan építsd fel az edzéseid erősségét. Illetve figyelj oda a hidratálásra, valamint arra, hogy ne üres gyomorral menj mozogni!

2. Munka után fejfájós a pihenés

Péntek este van és te is érzed, hosszú volt a hét, kicsit túl is hajtottad magad, de végre jön a jól megérdemelt pihenés. Abban a pillanatban, hogy végre ellazulsz, beüt a migrén? Ne lepődj meg, egy angol tanulmány szerint fejfájás jelentkezhet akkor is, ha a stresszes időszak után a szervezet nyugalmi állapotba kerül. A kutatások szerint a feszített tempó alatt termelődő kortizol idézi ezt elő, amikor épp relaxált állapotba kerülsz. Ahhoz, hogy ezt megszüntesd, figyelj oda az étrendedre, a pihentető alvás is csodákra képes, sőt néhány olyan stresszűző mozgásforma is, mint a jóga vagy a futás. Korábbi tanulmányok azt is tanácsolják, hogy fogyasszunk ebben az időszakban több probiotikumot, amely segíthet csillapítani az időszakos vagy krónikus migrént.

Fejfájás orgazmus közben

Igen, tényleg igaz. A hancúrozás is okozhat ilyen problémát. Orgazmus közeli, izgalmi állapotban tompa fejfájás jelentkezhet a fej hátsó részén. Az orgazmushoz közeledve ez a fájdalom fokozódhat, majd elmúlik. A szakértők szerint ezt a hormonok hirtelen felszabadulása okozhatja. Általában nem jelentenek komolyabb problémát, azonban, ha korábban nem tapasztaltál ilyet és váratlanul jelentkezik, vagy épp ellenkezőleg, ha nagyon gyakran előfordul, akkor mindenképp érdemes felkeresni az orvosodat.

Túl sok gyógyszer

Mihez nyúlsz először, ha szörnyű migrén gyötör? A legtöbben a fájdalomcsillapító gyógyszereket választjuk. De azzal sem teszel jót, ha túlzásba viszed a pirulák szedését. Amikor beveszel egy fájdalomcsillapítót, az a tested természetes fájdalomcsillapító rendszerével dolgozik össze. Abban az esetben, ha rendszeresen szeded ezeket a gyógyszereket, számítanod kell arra, hogy a szervezeted előbb vagy utóbb nem fog reagálni rájuk, mivel úgy gondolja, hogy nincs szükség a természetes védekezésre. Ezt követően sokkal gyakrabban jelentkezhet fejfájás, amire újra fájdalomcsillapítót veszel be, és az ördögi kör a végtelenségig folytatódik. Próbáld meg mérsékelni a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók szedésének mennyiségét, vagy válts természetes fájdalomcsillapítóra!

Fogcsikorgatás

Ébredtél már valaha arra, hogy fájdalmat éreztel az állkapcsodban vagy a halántékodnál? Könnyen okozhatja ezt az éjszakai fogcsikorgatás. A napközbeni stressz és a szorongás is előidézheti ezt, és fontos, hogy kezeld, mielőtt krónikus fájdalmat idézne elő. Az izmok lazítása segíthet ezen, de érdemes a napközbeni szorongást és stresszt is kezelni, amire a jóga tökéletes lehet. Az éjszakai fogcsikorgatásra, vagy más néven bruxizmusra megoldás lehet még a fogvédő sín használata is. Ezzel kapcsolatban fordulj a fogorvosodhoz!

Az állandó feszültség és harag érzése

Mindannyian tudjuk, hogy a nyugtalanság és az állandó feszültség nem tesz jót nekünk, de a St. Louis Orvostudományi Egyetemen nemrég arra is rájöttek, hogy a harag bizony nagy rizikónak számít a fejfájás kialakulásában. Nem árt ezzel komolyan foglalkoznod, ha nálad is fennáll a probléma, mert a lelki eredetű problémák sem a mentális, sem pedig a testi egészségednek nem tesznek jót.

A reggeli kávé

Van olyan nap, hogy három-négy csésze kávét is megiszol? Nem ártana átgondolnod, hogy ezeket milyen időközönként, és melyik napszakban fogyasztod el, mivel a hétvégén jelentkező fejfájást sokszor a koffein-elvonási tünetek okozzák. Egy átlagos munkanapon, ébredés után sokan azonnal felhörpintünk egy kávét, majd amikor beérünk a munkahelyre jöhet a következő. Nem így van ez a pihenőnapokon, mivel ilyenkor sokszor később kerül sor a reggelire. A lényeg, hogy próbáld meg minden nap ugyanabban a reggeli időpontban elfogyasztani az első kávéd, így elkerülheted a vércukorszint ingadozását.

Az asztal előtti görnyedés

Az ülőmunkát végzők gyakran beleesnek abba a hibába, hogy a monitor előtt ülve nem figyelnek a tartásukra. Pedig a tartósan rossz testhelyzet is könnyen vezethet fejfájáshoz. A vállak felhúzásával, és a nyakak behúzásával megfeszülnek a hátizmok, az ekkor jelentkező gerincfájdalom, sőt derékfájdalom pedig kisugárzik a fejre. A pilates hosszú távon segít megerősíteni a gerincoszlopot, amivel a későbbiekben elkerülheted a hát- és fejfájást is.

Tartós és erős fejfájás esetén mindenképp keresd fel a háziorvosodat, különösen fontos ez akkor, ha a fájdalom intenzívebbé válik!

Forrás: redonline.co.uk
Nyitókép: Kiyoshi Hijiki/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)