Te alszol 8 órát? Ha igen, ezt az 5 szuper előnyt garantálhatod vele a testednek

Arról már hallhattál és olvashattál, mi minden történik a testedben, ha nem alszol eleget. De most arról lesz szó, hogy mivel járhat a 8 óra alvás az egészségedre nézve.

Bár egyetemista éveimet még leginkább Nagymamám bölcs mondásának jegyében éltem, mely szerint „a fiatal gyorsan kialussza magát”, manapság már sokkal jobban megérzem, ha nincs meg a 8 óra alvás. Azon túl, hogy kávétól kávéig lézengek, rossz a kedvem (és ezt sajnos a család meg a barátok is megérzik), még több édességet is kívánok és az agyam is alig akar legalább az alap működési fokozatra kapcsolni. Sajnos a tudomány szerint az egészségünkre sem hat pozitívan a kevés szunyókálás. Még akkor sem, ha amúgy a táplálkozásra és a sportra is oda tudunk figyelni. Mert az alvás gyakorlatilag a szervezet minden funkciójában döntő szerepet játszik, az immunitástól a kognitív funkciókon át a szellemi és fizikai teljesítményig. Sőt, súlyunk alakulásában és bőrünk állapotában is nagy szerepet kaphat. Lássuk, mi történik a testedben, ha betartod a szabályokat, és alszol 8 órát!

A 8 óra alvás hatása a testedre, az immunrendszeredtől az érzelmi egyensúlyodik

Támogatja az immunrendszert: Jacob Smith alvásterapeuta összefoglalása szerint az elegendő alvás fokozhatja az immunrendszer működését és csökkentheti a megbetegedések kockázatát. Amikor alszol, az immunrendszered citokineknek nevezett fehérjéket szabadít fel. Ezek segíthetnek szabályozni a gyulladást a szervezetedben, és lehetővé teszik, hogy az immunrendszered védekező üzemmódba kapcsoljon a bejutó kórokozók ellen. Az elegendő alvás tehát egyenlő azzal, hogy optimálisan termelődhetnek ezek a belső pajzsként védő citokinek, valamint a fertőzések elleni antitestek és sejtek.

Javíthatja a kognitív funkciókat és az érzelmi jólétet: az elegendő alvás hatással lehet a mindennapi funkcióinkra, az a memóriától és a tanulástól kezdve a szorongás csökkentéséig, egy-egy nyugtalanító helyzet újragondolásával, újraértékelésével. Az egészséges mennyiségű alvás létfontosságú az „agyi plaszticitás”, vagyis az agy azon képessége szempontjából is, hogy a nap folyamán tanultakat feldolgozza és a jövőben emlékezzen rájuk.

Megnöveli az energiaszintet: az, hogy egy kiadós alvás után energikusabb vagy, nem újdonság, ugye? A tudósok ezt úgy írták le, hogy az alvás lehetővé teszi, hogy az energiaraktárakat a nap folyamán felhasználjuk, míg az alváshiány akadályozza az energiaraktárakhoz való hozzáférést és azok normális használatát. Egy másik tanulmány kimutatta, hogy egy olyan személynek, aki nyolc helyett hat órát aludt, 25 százalékkal több energiát kell mozgósítania a „működéshez”.

A bőrödön érezheted a 8 óra alvás hatását

Pozitívan hathat a testsúlyra: a hosszabb távon hat-hét óránál kevesebb alvás összefüggésbe hozható a magasabb testtömegindexszel (BMI) és a súlygyarapodással. Mivel az alvás szabályozza az anyagcserét, a jó alvás segíthet elkerülni az anyagcsere lelassulását. Sőt, segítheti a ghrelin (az étvágyat serkentő hormon) és a leptin (a jóllakottságot kiváltó hormon) szintjének egyensúlyban tartását is. Ez az egyensúly is hozzájárulhat, hogy a tested szükségletei szerint helyesen tudj táplálkozni, így még nagyobb eséllyel kerülhetnek el a pluszkilók.

Javíthatja a bőr egészségét: hallottál már az alvás szépítő hatásáról? Kiderült, hogy a dolog tényleg működik. A tudósok szerint alvás közben fokozódik a bőröd vérkeringése, aminek hatására tested védőrétege kijavíthatja az UV-sugárzás okozta károsodásokat, és fokozhatja a kollagéntermelést. Az eredmény? Kevesebb ránc és öregségi folt. Emellett alvás közben a bőröd gyors sejtcserén megy keresztül, melynek során az elhalt felszíni sejtek távoznak, hogy helyet adjanak az újabbaknak. Sőt, még elasztin és hialuronsav is képződik, ami hidratáltabb, dúsabb és egyenletesebb arcbőrt eredményez.

Szundi üzemmód – 12 meglepő tény az alvásról

Eltérő alvásigények

Persze-persze, a tudósok meg a tanulmányok… de mivel mindannyian mások vagyunk, talán benned is felmerült, hogy vajon tényleg szükséges-e a 8 óra alvás? Bár az amerikai National Sleep Foundation hét-kilenc óra alvást javasol a felnőttek számára, a pihentető alvás kulcsa nem egyformán érvényes. Egyesek pár óra szundítással is optimálisan működhetnek, míg másoknak a nyolc óránál sokkal többre lehet szükségük. Ez sok tényezőtől függhet, mint például az életkor, a genetika, az általános egészségi állapot, az életmód vagy az aktivitás szintje.

Ha már nagyjából tudod, tényleg ez a 8 óra lenne az alvásigényed, mégis fáradtan ébredsz, nem kell feltétlen alvási rendellenességre gyanakodni. Lehet, hogy inkább az alvásminőségben érdemes először keresni a hibát. Vagy abban, hogy megváltoztak-e az esti szokásaid (például több időt töltesz-e képernyők előtt esténként, ami bizony, kihathat az alvásodra is), esetleg több stressz ér-e. Érdemes kipróbálni néhány szorongásűző gyakorlatot mondjuk próbáld meg lerázni magadról a problémáidat , illetve mindent megtenni, hogy az ágyad egy kényelmes szentéllyé váljon a kellemes pihenés számára.

Forrás: TheEverygirl.com
Fotó: Adam Kuylenstierna/EyeEm/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)