Bármit megadnál egy szelet csokiért? Megértjük, most mégis arra kérünk, gondolkozz el azon, vajon mi az oka a féktelen sóvárgásodnak!
Ismerős az érzés, amikor pukkadásig etted magad, mégis azt érzed, nassolnál még valamit? Van egy rossz hírünk: az ételek utáni sóvárgásod nem azt jelzi, hogy még mindig éhes vagy, ez csupán egy mentális vágy az adott étel vagy íz iránt. Éppen ezért ne hagyd figyelmen kívül ezeket a jeleket, és pláne ne rohanj azonnal a hűtőszekrényhez egy kis nasiért, ez hosszú távon könnyen étkezési problémákhoz vezethet. Az egészségügyi következmények mellett a mentális egészségedre is hatással lehet, ha rendszeresen felülsz a vágyaidnak, mivel a jóízűen elfogyasztott falatok után hatalmába keríthet a bűntudat. Hogy elejét vedd a sóvárgásnak, íme 6 tipp, amit te is bátran bevethetsz:
Zavard el a kisördögöt a válladról, és keress egészséges alternatívákat
Egy kis csokoládéról álmodozol? A klasszikus tejcsoki helyett válassz 75 %-os étcsokoládét. Megkívántad a mekis sültkrumplit? Készíts helyette sütőben sült édesburgonyát olívaolajjal, sóval és borssal. Mindent megadnál egy tál spagettiért? Próbáld ki a cukkinispagettit, amihez csak egy sajteszelőre lesz szükséged. Az esti sorozathoz ropogtatnál valamit? Azt hiszem, az avokádóból készült csipszet imádni fogod. Bármire is vágysz, mindennek létezik egy egészségesebb alternatívája, amivel kevésbé terheled a szervezeted. Ha elgondolkozol és nem az első lendülettel dobálod tele a bevásárlókosarad egészségtelen élelmiszerekkel, akkor a nassolás akár egészséges is lehet.
Tankolj fel olyan ételekkel, amelyek csökkentik a sóvárgást
Ahelyett, hogy életmentő ételszerzési küldetésre adnád a fejed, inkább előzd meg a bajt. Juttass megfelelő tápanyagokat a szervezetedbe, fehérjék, növényi rostok, egészséges zsírok formájában. A magas rosttartalmú élelmiszerekkel nem tudsz melléfogni, hiszen hosszú ideig tartó teltségérzetet biztosítanak, így könnyen elkerülheted a sóvárgást. Ha igazán jót akarsz tenni, készíts zöldségekben gazdag ételeket, hiszen ezek a magas rosttartalmukkal segítenek megtisztítani a bélrendszert a salakanyagoktól és még vitamindúsak is.
Tüntesd el azt a csipszes zacskót!
Két lehetőséged van, elpakolsz minden élelmiszert a konyhából vagy megtanulsz csukott szemmel közlekedni. Én az elpakolásra szavazok, mivel a minket körülvevő ételek látványa erősítik bennünk a sóvárgás érzését. Az élelmiszerláncok szintén ezt a pszichológiát követik, amikor szem magasságba pakolják a drágább árucikkeket. Ne hagyd becsapni magad, járj túl a saját eszeden is!
Fűszerezd meg az életed
A vegán barátaim nemrég áthívtak ebédelni, és feltűnt, hogy a zöldséges ételek elfogyasztása után sem éreztem hiányérzetet. A fűszerezésen bizony sok múlik! Mivel a sóvárgás sokszor az ízek utáni vágyakozásról szól, könnyedén becsaphatod az agyad egy kis kreativitással. Amint megkívánsz egy habos-babos frappuccinót, rögtön nyúlj a fahéjért, és szórd meg vele a sima kávéd tetejét. Mi több, a szegfűszeg és a ginzeng olyan édes fűszerek, amelyek elhitethetik az agyaddal, hogy cukrot viszel a szervezetedbe. Amennyiben elkalandoznál a különböző izgalmas fűszerek világában, merülj el Steiner Kristóf könyveiben, mert a vegán szakácstól sokat tanulhatsz a vegán konyháról.
A fogmosás az új testőröd
Amikor befejezted a vacsorát, az első utad a fürdőszobába vezessen, és próbálj meg az esti étkezések után azonnal fogat mosni. Ha rendszeresen így cselekszel, akkor rászoktatod magad arra, hogy vacsi után nincsen éjjelig tartó falatozás.
Határozd meg a vágyad fő okát
A cukor utáni intenzív vágyakozás a cukorfüggőség jele is lehet, de a véletlenszerű sóvárgások is sokat mesélnek az egészségünkről. Minden megkívánt étel a testünk jelzése, hogy éppen mire lehet szüksége az adott pillanatban. Amikor valami sósra vágyunk, az a kiszáradás jele lehet, a csokoládé utáni vágy pedig arra utalhat, hogy felborult hormon-háztartásunk. Az utóbbi a menstruáció idején nem csak számomra ismerős jelenség, ugye?
Stabilizáld a vércukorszinted
Amikor alacsony az energiaszintünk a testünk jelez, hogy üzemanyagra lenne szüksége. Ilyen esetben a leggyorsabb megoldás a cukor, ami azonnal hat, ugyanakkor hamarosan újra kopog a szemed az éhségtől. Kerüld el ezt az érzést, és cukor helyett válassz olyan alternatívát, ami stabilan tartja a vércukorszinted. A legjobb, ha mindig tartasz magadnál különböző magvakat. Ha lehetőséged van rá, a következő étkezésig fogyassz néhány szál sárgarépát vagy főtt tojást, amelyek megakadályozzák, hogy hirtelen farkaséhes legyél.
Nincs több önjutalmazás
Lezavartál egy fontos tárgyalást, és ezért megajándékozod magad egy szelet sütivel? Álljunk csak meg! Az ehhez hasonló jutalmazások károsítják az ételekhez fűződő viszonyod. Ne azért egyél meg egy szelet csokitortát, mert az „jár neked”. Az érzelmi alapú étkezés veszélyes terület, ahol könnyen elveszítheted az önkontrollt. Az Egyesült Államok Nemzeti Orvostudományi Könyvtára és a Nemzeti Egészségügyi Intézetek 2018-ban közzétett kutatásából kiderül, hogy az érzelmi étkezés esetében a fizikális éhség mögött egyfajta érzelmi éhség lakozik, és a sóvárgás nem más, mint a negatív érzelmekre adott válasz. A közhiedelemmel ellentétben nemcsak túlsúlyos emberek lehetnek érzelmi evők, hanem a normál súlyukat tartó személyek is belefuthatnak ebbe a csapdába.
Nyitókép: burakkarademir/iStock / Getty Images Plus
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Nem tudsz megálljt parancsolni a nasizásnak? Ezeket a trükköket próbáld ki!
- Egy tányér bánat – a túlevés érzelmi háttere
- Hasznos trükkök! Mit tegyél, ha úgy érzed, már nem bírod tovább a diétát?