Szeptember első vasárnapján a nagyszülőket ünnepeljük. Ennek apropóján összegyűjtöttük azokat a filmeket, amik az unokák és a (sok esetben fogadott) nagyszülők közti kapcsolatról mesélnek nekünk.
Most vasárnap lesz a nagyszülők napja. Az idén a koronavírus kapcsán ez még nagyobb hangsúlyt kap, mint eddig. Ki fertőz kit, ki kire vigyáz, ki kiért érez felelősséget?
Sokféle család van, sokféle múlttal, de mindenkinek vannak vagy voltak nagyszülei. Hol jók, hol rosszak, akadnak cukorfalatok és olyanok is, akiket inkább kerülünk. Mert szülőnek és nagyszülőnek lenni nem ugyanaz. Viszont tökéletes nagyszülő lehet egy olyan ember is, akinek genetikailag semmi köze az „unokájához”. Van, akinek ez természetesen megy, és van, aki nem képes erre az átalakulásra, mert sohasem tudna másokat maga elé sorolni. Pedig a szülői, nagyszülői létnek épp ez a kvintesszenciája: az áldozatvállalás, a feltétel nélküli szeretet. A nagyszülők napja épp arra ad alkalmat, hogy tisztán lássunk, átgondoljuk nekünk vagy gyermekeinknek milyen nagyszülők jutottak, miért, mit kell ezzel kezdenünk és végül mi magunk milyen nagyszülővé akarunk majd válni. Nem árt magunknak is számvetést készítenünk és szembenéznünk azzal, hogy milyen a viszonyunk a nagyszüleinkkel. Hogy ezt a számvetést megkönnyítsük nektek összeszedtük a filmtörténet megható vagy éppen humoros alkotásait, amik a nagyszülőkről is mesélnek nekünk.
Cinema Paradiso
Kezdjünk mindjárt egy klasszikussal! Giuseppe Tornatore több, mint harminc éves filmeposza jól láttatja, hogyan ragad ránk elődeink érdeklődése, lelkesedése, megszállottsága. Miként kötnek össze két embert a közös élmények és hogy az idősek embersége hogyan ragad át a következő generációra. No meg persze szól ez a film magáról a mozgóképről is, amikor még nem csak monitoron nézték a filmeket, hanem a mozi az érzelmek szentélye volt. A hadiárva Salvatore és az életét jórészt a gépházban töltő Alfredó barátságáról szól ez a megható történet. A mozigépész egyértelműen a kis Totó választott nagyapja, ehhez évek múlva sem fér kétség. Aki még nem látta, annak kötelező!
Nagypapa hadművelet
Nem könnyű együtt élni. A többgenerációs modell olykor kihívás elé állítja a résztvevőket. Hiszen a tér, az anyagiak, a szülők figyelme, és sok minden más is véges egy családban. Például a türelem is. Ed csak családja unszolására költözik a lányáékhoz, érkezésével akaratlanul is kitúrja kisunokáját korábbi szobájából. A padlásra száműzött fiút azonban nem kell félteni, mert úgy dönt, hogy minden áron visszaszerzi kuckóját. Ennek érdekében a lehető legtöbb módon megpróbálja megnehezíteni a nagypapa jelenlétét. Csakhogy Ed egy harci veterán, aki nem ahhoz van szokva, hogy ne vegye fel a kesztyűt egy jó összecsapás kedvéért, akkor is, ha történetesen az ellenfél a saját unokája. Ezért meg is állapodnak néhány a fair küzdelmet biztosító szabályban, még mielőtt végleg elszabadul a pokol kettőjük között. Vajon sikerül a harc hevében betartaniuk a kereteket? És ki győz? Ed szerepében az Apádra ütök, Vejedre ütök, Utódomra ütök sorozatból már jól ismert karaktert hozza Robert De Niro. Kell ennél több egy jó vígjátékhoz?
Nagyi projekt
A Nagyi projekt friss, szellemes és megrázó dokumentumfilm, amely a fiatalok nyelvén faggatja a történelmet. Valójában három nagymama és három egyetemista unoka rendhagyó története, amelyet olyan őszinte érzelmekkel és élményekkel tesznek meghatóvá a fiúk, hogy a megnézése után csak egyet akarunk: újra találkozni már nem élő nagyszüleinkkel és beszélgetni velük napokon át. Ebben a történetben sincs semmi másról szó. Révész Bálint, Merredith Colchester és Ruben Woodin Dechamps a három kíváncsi, már felnőtt unoka, akik a nagymamáikkal beszélgetnek. A szülőket szándékosan kihagyták a történetből, hiszen a szülőknek el kellett engedni gyerekeiket, a gyerekeknek pedig le kellett válni a szüleikről. Ennek tükrében talán az unoka-nagyszülő kapcsolat az, amely csak mélyülni tud az évek során. A Nagyi projekt tipikusan egyszerű, de nagyszerű alkotás. Humorral eleveníti fel a múltbeli, szörnyű eseményeket, amelyek mesélése ugyanúgy könnyeket csal a nagymamák szemébe, ahogy az unokák szíve is elszorul, míg mamájukat hallgatják.
Fel!
Ha egy szívmelengető másfél órára vágysz a „választott unoka” témakörben, akkor feltétlenül nézd meg vagy nézd újra a Pixar és a Disney lenyűgöző animációját! Megható történet az álmok beteljesítéséről, két generáció barátságáról, az életről, amelynek új értelmet ad egy gyerek, a vele átélt közös kaland és az, hogy mindig van miért felkelni reggel. Még ha közben el is veszítjük gyermekkori hőseinket. Egy idős úr felesége elvesztése után is megpróbálja élni a mindennapokat, de már semmi nem a régi, így zsémbes öregember válik belőle, aki csak az emlékeinek él. Majd egy apróbb malőr következtében még korábbi függetlensége is veszélybe kerül. Ezért végül úgy dönt, valóra váltja feleségével közösen dédelgetett álmukat, és gyakorlott léggömbárusként a házával együtt repül el Dél-Amerikába. Csak épp nem számol az ismeretlen, de annál kitartóbb kiscserkésszel, akit potyautasként magával visz. Így az idős férfi már nem csak magáért tartozik felelősséggel. A kaland során találkoznak az öregúr egykori, nagy bálványával, akiről kiderül, hogy egy gonosz vénember. Carlnak most már vele is fel kell vennie a harcot újdonsült védencével az oldalán.
A világ összes pénze
Ridley Scott egy valós történet alapján készítette el a filmjét. 1973-ban, Rómában elrabolták a harmadik generációs Paul Getty-t, a milliárdos J. Paul Getty unokáját, váltságdíjul pedig 17 millió dollárt követeltek. Ezzel egy hosszú hónapokig elhúzódó kálvária vette kezdetét, az idősebb Getty ugyanis nem volt hajlandó fizetni. De hogy lehet valaki ilyen szívtelen? Három okból is: egyrészt ezzel hasonló fenyegetésnek tette volna ki tizennégy másik unokáját, másrészt így akarta tudtára adni a világ terroristáinak azt, hogy nem hajlandó tárgyalni velük, sem most sem máskor, harmadrészt lehet, hogy Getty jobban szerette a pénzt az unokáinál. Mindenesetre a történet jól körbejárja, hogyan hat egy nagyszülő makacssága és hatalma a család többi tagjára. Érdekes, hogy ugyanebből a történetből egy sorozat is készült Donald Sutherland főszereplésével.
Szülői felügyelet nélkül
Artie régi vágású nagypapa, aki megszokta már, hogy őt hívják, ha gond van. Így történik ez most is, amikor a lányuk, Alice arra kéri, hogy vigyázzon három életrevaló csemetéjére. Az új munkája miatt ugyanis el kell utaznia a városból. Artie és felesége Diane igyekszik komolyan venni a feladatot, de hamar kiderül, hogy a nyugalomra vágyó nagyszülők módszerei már enyhén szólva is idejét múltak, nem működnek a 21. században felnőtt gyerekeken. Ebből persze rengeteg mulatságos helyzet adódik. Tanulságos komédia kicsiknek és a hasonló cipőben járó nagyszülőknek is, Billy Crystal és Bette Midler főszereplésével.
Bableves
A magyar rövidfilmeknek elég jó hírük van, sőt nem csak itthon, hanem nemzetközi szinten is elismertek. Különben is most szeptember 10-16 között rendezik meg a 8. Friss Hús Rövidfilmfesztivál. Ennek apropóján jöjjön most egy rövidfilm, amely a generációs mintázatok továbbélését boncolgatja a maga egyszerű eszközeivel. Megmutatva, hogyan beszélnek el egymás mellett az emberek akár évtizedeken keresztül.
Sneeky Pete
Ha már nagyszülők és unokák, akkor kihagyhatatlan az Amazon Sneeky Pete című sorozata. Az összesen három évadot megért sorozat igazán rendhagyó szemszögből és kiindulóhelyzetből boncolgatja a nagyszülői kötődés és a családi összetartozás témakörét. Igaz, az sem mellékes, hogy a főszereplő Giovanni Ribisi egy szélhámos, akinek épp az az egyik legnagyobb húzása a sorozatban, hogy az évek óta nem látott unokának adja ki magát. Az már a nézőre van bízva, hogy ezt a személyazonosság-cserét a családtagok érzik, látják-e vagy sem. Illetve, ha tudomásuk is van róla, akkor miért éri meg nekik így is kitartani a rendkívül izgága Pete mellett? Sokszor azonban fordul a kocka és van, amikor Pete-nek kell bizonyítania az elkötelezettségét. Persze a családtagok is megérik a pénzüket, mert tőlük sem áll túl távol egy kis trükközés. A Breaking Bad főszereplője és a Doktor House készítője által írt történet végig izgalmas, csavaros marad, és a pengeélen táncoló karakterek pedig valódi családdá kovácsolódnak a végén.
Let Him Go
Az idei év még egy nagyszülő-thrillert is tartogat nekünk, amelyet novembertől lehet majd megnézni a mozikban. A történet egy Kevin Costner által alakított nyugdíjas seriffről és a Diane Lane játszotta feleségéről szól, akik fiuk elvesztése után elhagyják Montana államban található tanyájukat, hogy elhozzák fiatal unokájukat egy durva bánásmódú család köréből. Amikor kiderül, hogy a megfélemlített unokát nem tudják visszaszerezni, mert az új családfő nem szándékozik elengedni, akkor az idős párnak nem marad más választása, mint kiszabadítani a lányt, majd harcba bonyolódni a család nyugalmáért. De elég-e az elszántság a korosodó nagyszülők estén egy kemény küzdelemhez? Hamarosan megtudjátok.
Szerző: Bacskai István
Nyitókép: IMDb
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- 5 film a barátságról, amit te sem hagyhatsz ki!
- 8 zenés életrajzi film, amit látnod kell az Aretha Franklinről szóló Respect előtt
- 9 hidegrázós bűnügyi film, ami garantáltan a tévé elé szegez