A 10 leggyakoribb hiba, amit az egészséges életmód jegyében elkövethetsz

Egészségesen étkezni nem mindig egyszerű, mert nem minden szokás és étel egészséges, ami első ránézésre annak tűnik.

Az egészséges étkezés kapcsán mindenkinek vannak bevált tippjei, amiről szent meggyőződése, hogy jó hatással van a szervezetére. De rengeteg tévhit is kering a témával kapcsolatban, és gyakran csak mítosz az, amit valóságnak hiszünk. A 10 leggyakrabban elkövetett hiba, amiről azt hisszük, hogy egészséges:

1. Gyümölcsöt csak étkezés után szabad enni

A gyümölccsel kapcsolatban rengeteg a kérdőjel, hiszen az első, ami eszünkbe jut róla, az az, hogy egészséges. Sok „diéta” egyenesen tiltja, de van, amelyik azt javasolja, hogy csak evés után fogyasszuk. Ezzel szemben a gyümölcs kalóriaértéke ugyanannyi étkezés előtt, és után is. S bár a sorrend semmiben nem befolyásolja a napi kalóriaértéket, ha étkezés előtt fogyasztjuk, akkor hamarabb érzünk jóllakottságot, mivel a rosttartalomnak köszönhetően eltelít.

2. Minden zsír rossz

Sokáig tartotta magát az a tény, hogy minden zsír káros az egészségre. Pedig a zsírok fontos szerepet töltenek be a szervezetben, többek között ilyen (legyen ez bármilyen meglepő) a koleszterinszint csökkentése. Ezért fogyassz egészséges zsírokat, például avokádót, dióféléket, olívaolajat, lenmagot, vagy chia magot.

3. Étkezés helyett tökéletes a gyümölcslé

Sem a turmixok, sem a gyümölcslevek nem tartalmazzák a gyümölcsökben és zöldségekben található összes tápanyagot, amire szükségünk lenne, ezért nem érdemes ezekre alapozni a diétát. Ráadásul legtöbbször csak cukros löttyök, és a gyümölcshöz sok közük egyáltalán nincsen.

 4. Akkor is étkezz gluténmentesen, ha nincs érzékenységed

Táplálkozási szakemberek szerint csak azoknak szükséges kizárni a glutént teljes mértékben az étrendjükből, akik érzékenységgel küzdenek. Egyre gyakrabban él az  a tévhit, hogy ha egy élelmiszer gluténmentes, az egészséges is. Érdemes körültekintőnek lenni, ugyanis ezek a termékek gyakran több cukrot és transzzsírt tartalmaznak, mint a búzafehérjéből készült változatok.

5. Ki kell iktatni a szénhidrátokat

A szénhidrát bármennyire is mumus, nem szabad teljesen kiiktatni az életünkből. Viszonylag nehéz is, mivel rengeteg élelmiszer tartalmazza, és az izmoknak is szükségük van rá. Lefekvés előtt már nem szerencsés fogyasztani, de reggel és napközben nyugodtan lehet. Kifejezetten hasznos edzés után, ugyanis nemcsak a tömegnöveléshez, az izmoknak az edzéskor elvesztett glikogén pótlásához is szükséges.

6. Felejtsd el a hüvelyeseket

A hüvelyeseket szinte mindig zsíros ételekkel együtt készítik, ami nagymértékben növeli az étel kalóriaértékét. De a hüvelyesek fontos tápanyagok, magas a rosttartalmuk, ami elengedhetetlen az optimális emésztéshez. Ezenkívül csökkentik a koleszterinszintet és elősegítik a glükóz szabályozását, ezért nem érdemes teljesen kihagyni az étrendünkből őket.

7. Cukor helyett édesítő

Ha egész nap, mindent cukorral iszol vagy eszel, az kisebb sokk a szervezetednek. De ha csak a reggeli kávédhoz vagy teádhoz adnád, akkor nyugodtan: egy teáskanál csak 8 kalóriát tartalmaz. Nem ez a minimális mennyiség fog megbetegíteni, hanem az összes többi.

8. Naponta háromszor kell enni

Még a táplálkozással foglalkozó szakemberek között is megoszlanak a vélemények arról, hogy egy egészséges szervezet számára hány étkezés az ideális naponta. Az viszont biztos, hogy nem szerencsés, ha háromszor teleeszed magad, sokkal jobbat teszel a szervezetednek, ha négyszer vagy ötször eszel, kisebb adagokat. A szervezet így kiegyensúlyozott adagokat kap szénhidrátokból, fehérjékből, zsírokból, ásványi anyagokból és vitaminokból. Ez a legjobb módja annak, hogy ne érezd magad éhesnek két étkezés között, és így könnyebben elkerüld a felesleges nassolást is.

9. A fagyasztott élelmiszerek kevésbé táplálóak, mint a frissek

A fagyasztási folyamat önmagában nem változtatja meg az élelmiszer minőségét, ezért a fagyasztott hal vagy hús ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkezik, mintha frissen fogyasztanánk. A kiolvasztási folyamat során némi víz-oldható vitamin- és ásványi anyag tartalmú folyadékveszteség van,  de ez nem számottevő mennyiség.

10. Nem igyunk vizet étkezés közben

A víz nem tartalmaz tápanyagokat, így kalóriaértéke sincsen. Ezért nincs jelentősége, hogy mikor iszod, de az tény, hogy ha minden étkezés előtt iszol egy pohárral, akkor hamarabb éred el a telítettség érzetet.

Forrás: clubmetropolitan.net
Nyitókép: Dragen Zigic/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: