Szeretnél új ismeretségekre szert tenni, de nem tudod, hogyan kezdj neki és miként szakíts rá időt? A felnőttkori barátkozás képlete segíthet, hogy a mindig elmaradó találkozók valóra válhassanak.
Felnőttként barátkozni szinte egyenlő a lehetetlen küldetéssel. Sűrűek a hétköznapok, sok a feladat és a felelősség, örülünk annak, ha a legszűkebb családunkkal időt tudunk tölteni a nap végén. Mindeközben azonban vágyunk arra, hogy új embereket ismerhessünk meg, mély beszélgetéseink legyenek, vagy csak nagyokat nevessünk együtt. A 3:6 szabály segíthet ennek elérésében.
Miért nehéz felnőttként barátkozni?
A The Atlantic című magazin beszámolója szerint: „az átlagos életkor, amikor a legjobb barátainkkal találkozunk, 21 év. Ez az az életszakasz, amikor nemcsak az új tapasztalatok, például az első szerelem és az első szívfájdalom miatt kapcsolódunk valakivel, hanem az is, amikor egyre inkább megfontoljuk azt, hogy kivel barátkozunk.” Persze, ezek a barátaink – vagy legalábbis egy részük – ott is marad mellettünk, de ha távolabb költöznek vagy változik az élethelyzetük, akkor hiányozhat valaki, akivel időt tölthetünk. Viszont, ahogy egyre kevesebb lesz az időnk és az életünk is bonyolultabbá válik, „hajlamosak vagyunk arra, hogy kevesebbet adjunk önmagunkból”.
„Igyunk meg egy kávét valamikor”
Ez persze nem jelenti azt, hogy soha nem találkozunk olyan emberekkel, akikkel egy hullámhosszon vagyunk. Rendszeresen előfordul, hogy egy játszótéri vagy bolti csevej során azt éljük meg, hogy akár szívesen folytatnánk hosszabban is a beszélgetést.
Néha még oda is szólunk a másiknak, hogy „igyunk meg egy kávét valamikor”. Azonban ebből a „valamikorból” valahogy sosem lesz valódi időpont.
A 3:6 szabály
A 3:6 szabály éppen abban segít, hogy ezt a „valamikort” konkréttá tegyük, méghozzá megadott határidőn belül. A szabály lényege, hogy ha megismersz valakit, akivel szívesen összebarátkoznál, akkor hat hét alatt legalább háromszor legyen időtök hosszabban beszélgetni. A háromból minimum két alkalommal személyesen.
Találkozók a közös érdeklődés mentén
Például, ha megismersz valakit a csoportos edzésen, aki szimpatikus neked és jól elcsevegtetek a sportról, akkor igyatok meg egy italt az óra után. Majd kérd el a számát vagy jelöld ismerősnek, és szervezz további találkozókat a közös érdeklődésetek mentén. Például hívd el arra a kiállításra, amit már régóta tervezel megnézni. Majd menjetek el közösen színházba vagy koncertre, vagy csak sétáljatok egy nagyot.
Ha nem jut ezekre időtök, akkor az edzés utáni beszélgetéseket tegyétek rendszeressé (és már eleve azzal a plusz idővel tervezzétek a napot). Vagy olyan közös programot szervezzetek, ahova amúgy elmennétek egyedül is, pl. a következő shoppingolás alkalmával kérdezd meg, nincs-e kedved veled tartani. Ha közel laktok egymáshoz, akkor számos közös hétköznapi program során is találkozhattok, a délutáni kocogástól kezdve a kutyasétáltatásig – ezekre nem kell külön időt beiktatni, hiszen amúgy is beterveztétek a napba. Ha hat héten belül három alkalommal megvalósul a találkozó, és továbbra is jól érzitek magatokat egymás társaságában, akkor várhatóan tartós lesz a barátság.
A lényeg a következetesség
Dr. Sanam Hafeez neuropszichológus is egyetért abban, hogy a gyakoriság az, ami segít az új kapcsolatok kialakításában. „Ideális esetben, ha az első két hónapban hetente egyszer találkoztok, és időt töltötök együtt különböző programok során, mint például vacsora, mozi, edzés, akkor a másik többféle oldalát megismerheted.” De, ami a legfontosabb, az a „következetesség a személyes találkozókban, a telefonhívásokban vagy egyéb kommunikációs formákban.”
Ha a heti egy találkozó nehéznek is tűnik, a 3:6 megközelítés segít, hogy a realitáshoz közelebbi megoldást találj. Persze, nincs garancia arra, hogy mindenki, akivel találkozol, a legjobb barátoddá válik, de a szabály abban mindenképp hasznos, hogy elindulj a felnőttkori barátkozás útján.
Forrás: purewow.com
Nyitókép: SolStock / Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Felnőttként barátokat szerezni? Nem lehetetlen!
- Eltávolodnak tőled a barátaid? Lehet, hogy nem vagy jó hallgatóság
- Nem szimpatikus a gyerekem barátja! Mit tegyek?
Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)