A 4 leggyakoribb hajprobléma hátterében ezek a betegségek állhatnak

A lakásod lassan hajtengerré változik? A hajproblémák mögött sokszor olyan egészségügyi okok állnak, amelyekre elsőre nem is gondolnál.

A hajad, ahogy az arcbőröd is, sokat elárul az egészségi állapotodról. Nem számít, hogy milyen termékeket használsz a fürtjeidre, ha nem táplálkozol egészségesen, vagy sok stressz ér, a hajad állapota romlani fog. Ezért, ha viszkető fejbőrrel, hajhullással, esetleg elvékonyodott hajszálakkal küzdesz, valószínűleg a tested jelezni szeretne neked valamit.

1. Probléma: Gyakori hajhullás

Ha néhány szálnál jóval több landol a padlón, akkor valamiféle egészségügyi problémára adott testi válaszról, azaz reaktív hajhullásról beszélünk. Ez az állapot 6-12 héttel a kiváltó ok után jelentkezik. A probléma két csoportra osztható, egyrészt beszélhetünk rövid élettartamú (akut) vagy hosszú ideje fennálló és visszatérő (krónikus) hajhullásról. Az akut hajhullást okozhatja akár az influenza vagy ételmérgezés is. Ez a típus nem igényel különösebb kezelést, azonban krónikus hajhullás esetében mindenképp ajánlott az alapos kivizsgálás. A jelenségnek számos komoly oka lehet:

  • Vas és ferritin (tárolt vas) hiány. Ez különösen gyakori menstruáció idején, műtét utáni időszakban és a szülés utáni időszakban.
  • B12-vitamin és D-vitamin hiány.
  • Túl aktív pajzsmirigyműködés.
  • Magas stressz-szint, ami befolyásolja a szervezetben a tápanyag felszívódását, így okoz hajhullást.
  • Alacsony kalóriatartalmú étrend.
  • Magas higanyszint. (Ha sok magas higanytartalmú halat, például tonhalat, kardhalat vagy spanyol makrélát fogyasztasz.)

2. Probléma: A haj elvékonyodása

A haj elvékonyodása sokszor genetika kérdése. A genetikai hajlam miatt a fejbőr tüszői érzékenyen reagálhatnak az androgén hormonra (férfi hormonok). Ebben az esetben a hajszálak fokozatosan elvékonyodnak, amennyiben az androgén hormon szintje megemelkedik. Ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni, hogy kiderüljön, valóban hormonzavar áll a probléma hátterében. A megemelkedett androgén szint hátterében ez állhat:

  • Policisztás petefészek szindróma. A PCOS tünetei még a súlygyarapodás, pattanások, arcszőrzet és szabálytalan menstruációs ciklus.
  • Androgén tartalmú fogamzásgátló vagy androgén HRT hormonkezelés.
  • Magas stressz-szint.
  • Lupus, krónikus autoimmun betegség.
  • Cushing-szindróma, ami mellékvesekéreg túlműködéssel jár.

3. Probléma: Töredező hajszálak

A gyenge, töredező hajszálak egyik kiváltó oka a fehérjehiány. Amennyiben nem fogyasztasz elegendő fehérjét, próbálj meg a reggelidbe és a vacsorádba fehérjében gazdag hozzávalókat csempészni. A tojás, az olajos halak, a kagyló, a sovány húsok, az alacsony zsírtartalmú sajtok, a quinoa, a tofu és a diófélék szuper alternatívák. A hajtöredezés másik oka lehet a cinkhiány és a pajzsmirigy-túlműködés. Ha több cinket szeretnél juttatni a szervezettedbe, akkor fogyassz osztrigát, csicseriborsót, kendermagot és kesudiót. Azonban az étkezés mellett érdemes étrend-kiegészítőkhöz nyúlni, mert az egészséges táplálkozás önmagában nem elegendő a változáshoz.

4. Probléma: Viszkető fejbőr

A viszketést általában irritáció okozza, de a stressz, a szélsőséges hőmérsékleti változások és az omega-3 hiánya súlyosbíthatja a problémát. Az omega-3 tartalmú ételek, mint a lazac, a makréla, a dió, a tojás vagy a lenmag hozzájárulhat a viszketés enyhítéséhez. Ebben az esetben is ajánlott az étrend-kiegészítők szedése, de vigyázz, mert a táplálékkiegészítők túlzott bevitele is okozhat hajhullást! Ezért kiemelten fontos, hogy konzultálj egy szakemberrel, aki segíthet beállítani, milyen vitaminból mennyire van szüksége a szervezetednek. 

Nyitókép: Kristina Jovanovic/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked: