Sosem volt még ilyen menő nosztalgiázni! A 90-es évek jellegzetes stílusa nemcsak a divatban köszön vissza, a popkultúrára is hatással van. A retró filmek és sorozatok pedig újra a nézettségi listák élére törnek, hála a Netflixnek.
Linda, Família Kft., Szomszédok – a kilencvenes évek meghatározó sorozatait senkinek nem kell bemutatni. Annak idején tűkön ülve vártuk, hogy este újra összegyűljön a család, leheveredjünk a tévé elé és elmerüljünk az akár a mi mindennapjainkba is beillő epizódokba. Amíg itthon ezek voltak a legnépszerűbb műsorok, a Jóbarátok, a Twin Peaks vagy a Star Trek pedig az egész világot meghódította. Ezek a produkciók ugyanúgy meghatározták a 90-es éveket, mint a divat, a hírességek vagy a hollywoodi nagyfilmek. Nyugi, ha nem láttad még a korszak legnagyobb külföldi klasszikusait, most lesz alkalmad bepótolni: a Netflix kínálatában megtalálod őket. Mutatjuk, mi miket ajánlunk a figyelmedbe!
Bűbájos boszorkák (1998-2006)
A Halliwell nővérek, Prue, Piper, és Phoebe teljesen hétköznapi lányok, akik San Franciscoban élnek. Legalábbis a külvilág ezt gondolja róluk, de valójában van egy hatalmas közös titkuk: mindhárman boszorkányok. Varázslatos képességeiket arra használják, hogy megvédjék a várost a gonosz természetfeletti lényektől. Miközben démonok, vámpírok és más alvilági alakok ellen küzdenek arra is figyelniük kell, hogy normális életük, kapcsolataik ne kerüljenek veszélybe és arra is ügyelniük kell, hogy a rendőrség előtt ne derüljön fény a titkukra.
A Charmed, azaz a Bűbájos boszorkák összesen 8 évadot és 178 epizódot ért meg és 2006-ban a leghosszabb női főszereplőkkel futó sorozatként búcsúzott a nézőktől. Ez a klasszikus olyan modern sorozatok előtt kövezte ki az utat, mint például a True Blood – Inni és élni hagyni és az Amerikai Horror Story. A sorozat szívét-lelkét az erős női karakterek jelentették. Nem számított, hogy a Halliwell nővérek élete éppen milyen irányba tart, milyen változásokon kell keresztülmenniük, a testvérek mindig hűek maradtak egymáshoz. Épp ez az, ami miatt még ma is nagyon szerethető a sorozat.
Twin Peaks (1990-1991)
https://www.youtube.com/watch?v=q040A3z1W08
Vannak sorozatok, amelyek beírták magukat a történelembe és mindenkinek látnia kell őket. David Lynch és Mark Frost abszurd, mégis zseniális alkotása, a Twin Peaks pontosan ilyen. Az alapkoncepció egyszerű: a Twin Peaks névre keresztelt fiktív kis településen megtalálják Laura Palmer, a helyi szépségkirálynő holttestét. Az ügyet Dale Cooper FBI ügynök kapja meg, aki érkezése után hamar rájön, hogy ebben a városban bármi megtörténhet. És meg is történik. Az idillinek tűnő csendes kisvárosról kiderül, hogy rejtélyesebb, mint gondolnánk. Csak egy dolog biztos: Laura Palmer halott, minden más csak közjáték és találgatás, de abból a legizgalmasabb fajtát kapjuk.
Az első évadot záró cliffhanger után a néző összezavarodottan ül a képernyő előtt és próbálja megfejteni, hogyan lehet a fekete humorral fűszerezett sci-fi és a horror műfajt olyan elemekkel keverni, amelyekkel leginkább egy alsó kategóriás brazil szappanoperában találkozhat? Na, meg azt, hogy miért kellett mindössze 8 résszel lezavarni a sorozatot? Szerencsére a második évad már 22 epizóddal érkezik, amely hasonlóan izgalmas eseményekben, váratlan fordulatokban és a Lynch-re jellemző fekete humorban sem szűkölködik.
Star Trek – Új nemzedék (1987-1994)
Az eredeti Star Trek sorozat befejezése után a rajongóknak majdnem húsz évet kellett várniuk arra, hogy újra a képernyőn láthassanak egy új epizódot. 1987-ben a forrófejű és nőcsábász James T. Kirk helyett új személyt fedezhettek fel a kapitány személyében. Az Új nemzedékben ugyanis már a megfontolt Jean-Luc Picard vezette a USS Enterprise legénységét. A két széria között a női karakterek szerepe a legszembetűnőbb különbség. Az eredeti produkcióban csak mellékszereplőkként vannak jelen, egy-két alkalomtól eltekintve gyenge karakterekként mutatják be őket. Ezzel szemben az Új nemzedékben két erős női szereplő is feltűnik, akik határozott és céltudatos döntéseket hoznak.
A Star Trek – Next Generation egy olyan sorozat, amely lassan bontakozik ki, de minél több epizódot megnézel, annál jobban magába szippant. A cselekmények egyre sokrétűbbé, izgalmasabbá válnak, a karakterek tovább fejlődnek. Ez talán annak is köszönhető, hogy a 90-es években sokat fejlődött a filmipar és ez a sci-fi komplexitásán is megmutatkozik. Egy esélyt azért érdemes adni az Új nemzedék első részeinek is, hiszen a több mint 50 Emmy-díj jelölés és a 18 díj biztosan nem a véletlen műve volt.
San Francisco-i történetek (1993)
Az 1993-ban bemutatott minisorozat Armistead Maupin Tales Of The City című regényén alapul. A történet 1976 nyarán játszódik, amikor Mary Ann maga mögött hagyja nyugodt clevelandi életét, hogy a szabadszellemű San Francisco-ban próbáljon szerencsét. A Tales of the City megjelenésekor tabukat döntögetett, hiszen ebben a korban nem volt megszokott az LGBTQ+ szálak, a szex és a drogok ennyire őszinte ábrázolása. De az életszerű karakterek mellett pont ez jelentette neki a sikert és így lopta be magát a nézők szívébe.
A sorozat még a Netflix érdeklődését is felkeltette, hiszen a streamingszolgáltató 2019-ben elkészítette az eredeti sztori folytatását. Ebben Mary Ann Singleton 20 év után visszaköltözik eredeti lakóhelyére, San Fransiscoba, ahol lányát és exférjét hagyta a karrierje miatt. Azonban mielőtt a modern minisorozatba belevetnéd magad érdemes megnézni a ’93-as produkciót is, amely könnyed hangulatával tökéletes választás a nap zárásához.
Azok a 70-es évek – show (1998-2006)
Dupla nosztalgiára felkészülni, hiszen itt egy sorozat, amely a ’90-es években készült, de a ’70-es évek világába repíti vissza a nézőket. Mielőtt legyintenél, hogy „ez csak egy újabb gatyi retró sorozat”, hadd mondjuk el, hogy a Rém rendes család után a That ’70s Show volt a FOX csatorna második legtovább élő sitcomja. Ez a szituációs komédia kiemelkedik társai közül, mert rengeteg finomsággal és apró ötlettel teszik mindenki számára élvezhetővé. Természetesen a hihetetlenül jól castingolt színészgárda mellett sem mehetünk el szó nélkül. A nézők jókedvéről olyan szereplők gondoskodnak, mint Mila Kunis vagy Ashton Kutcher, akiknek ez a sorozat hozta meg a nagy áttörést.
Nyitókép: IMDb