A Balaton Jason Momoája, Klári néni és a sajtos-tejfölös lángos is visszaköszön Zatykó Bori grafikáin

Egy fiatal magyar művész, Zatykó Bori munkái tökéletesen összefoglalják például azt is, milyen apróságok teszik utánozhatatlanná a balatoni nyarakat. Nézzünk néhány zseniális életképet!

Vízpart, napsütés, egy nagy adag sajtos-tejfölös lángos, na, meg a szimpatikus német család, aki az egész háztartást lehozza a strandra. Csak néhány dolog, amik nélkül a balatoni nyár nem lenne az igazi. Néhány rántott húsos szendviccsel felszerelkezve még a hatalmas dugó is egészen elviselhető, de a vízben rendezett heringparti és a csillagászati magasságokba emelkedő árak sem tántorítanak vissza minket attól, hogy újra és újra visszatérjünk kedvenc üdülőhelyünkre. Szinte mindenkinek van olyan Balaton-parti emléke, amely még évekkel később is mosolyt csal az arcára. Ezeket a klasszikus pillanatokat örökítette meg Zatykó Bori is, aki saját emlékeit keltette életre Nyár 2020 című sorozatában, amelyben az üdülőövezet központi alakjai, például a Balaton Jason Momoája, azaz a vízimentő, Klári néni és a büfés bácsi is szerepel.

Hobbinak indult, nem várt sikert hozott

A 22 éves Bori a Magyar Képzőművészeti Egyetem végzős hallgatója, aki meglepő módon nem grafikus szakon tanul, hanem díszlet-, jelmez- és bábtervezés képzésre jár. Idén nyáron gondolt egyet, belevágott a rajzolásba és létrehozta a @borkadesign oldalt. Az egész projekt csak egy hobbinak indult, de ez a kis kitérő és a magyar valóságot ábrázoló grafikák nem várt sikert hoztak neki. „Nem volt tudatos a témaválasztás. Vagyis inkább úgy fogalmaznék, nem azért választottam, mert ebben láttam a legnagyobb lehetőséget a sikerre. Egyszerűen csak lerajzoltam azokat a dolgokat, amikkel a környezetemben találkozok, amiket a mindennapokban látok. Nagyon sok olyan munkám van, ami személyes élményen alapul, megtörtént szituációt ábrázol vagy a valóságban is létező helyszínen játszódik. Akik ismernek, azok könnyen rájönnek erre: például a házunk, a kertünk és a nyaralónk is megjelenik a képeken” – mesélte nekünk Bori, aki előszeretettel túlozza el a képeken szereplő alakok testi adottságait.

„Mindig szerettem a groteszk ábrázolást, jelmeztervezés közben is gyakran rajzolok olyan figurákat, amelyek közel sem hasonlítanak az  aktuális szépségideálhoz. Szerintem úgy lehet a legjobban kihangsúlyozni a karaktereket, ha például a testi adottságaikat is egy kicsit eltúlzom. Ez a grafikákon is észrevehető – igaz nem drasztikus módon -, de szerintem ettől lesz igazán életszerű az a jelenet, amit lerajzolok.”

Főszerepben a Balaton visszatérő alakjai

„Na, most van ez az úgynevezett vízimentő sárm… Nem tudom, hogy a póló teszi-e vagy a bronzbarna bőr, vagy a kettő együtt, de én azt mondom, hogy a piros napernyő alatt unatkozó vízimentő a Balaton Jason Momoája.”

Nem véletlen, hogy a Balaton, egészen pontosan Balatonakarattya rendszeresen visszaköszön a munkáiban, ugyanis nagy rajongója a magyar tengernek, a családi nyaralójukban minden nyáron sok időt tölt itt. „Az akarattyai arcok is szerepelnek a rajzaimon. Néhányuk valóban létező személy, ilyen például a büfés bácsi, akit minden évben újra és újra látok. Vagy a nagymama az unokákkal, akik minden évben egyre nagyobbak és én ezt konstatálom. A strandra mindig viszek egy csomó könyvet magammal. De általában úgy alakul, hogy az olvasással alig haladok, mert folyamatosan azt figyelem, kik vannak körülöttem, meghallgatom a családi sztorikat és a nap végére már teljesen átlátom az életüket. Néhány figura viszont fiktív a képeken, őket azok a sztereotipikus balatoni alakok inspirálták, akiket mindenki ismer. Szerencsére elmondhatom, hogy nagyon jó gyerekkorom volt, aminek ezek a nyarak is a részei voltak. Rengeteg klasszikus, balatoni elfoglaltságról vannak élményeim: például a víz tetején hánykolódó katicák kimentését gondolom senkinek sem kell bemutatni.”

A titok a részletekben rejlik

Ha megnézzük Bori munkáit, azt láthatjuk, nagy hangsúlyt fektet az apró részletekre és mindig találunk egy újabb érdekességet, egy kis csavart, ami lehet, hogy elsőre elkerülte a figyelmünket. „Már gyerekkoromban is azok a mesekönyvek álltak közel a szívemhez, amelyeknek az illusztrációit percekig lehetett böngészni. Tudatosan választottam azt, hogy az én rajzaim is ilyen részletgazdagok legyenek. Mindig arra törekszem, hogy sok apróságot rejtsek el a munkáimon.”

Rezső bácsi és Klári néni kezdőszett

Mielőtt jobban belementünk volna a technikai részletekbe Bori nagy nevetésben tört ki. „Abszolút amatőr vagyok. Ha egy képzett grafikus ezt elolvassa, akkor valószínűleg elborzadva csóválja majd a fejét. Én kézzel megrajzolom a jeleneteket. Az is előfordul, hogy rögtön tollal, így nem tudok rajta utólag javítani. Ez csak az én mániám, hogy egy kis kihívást állítsak magam elé. A kész rajzokat beszkennelem és színeket már digitálisan kapnak. Valószínűleg nem ez a legprofibb megoldás, de nekem bevált.”

Folyt. köv.

A fiatal alkotó grafikái azóta pólókon és vászontáskákon köszönnek vissza, amelyeket a Szia+ üzletében lehet megvásárolni. Valamint Bori printeket is készít A/6, A/5 és 15×15 cm méretben. A nyáron már néhány kézműves vásáron is találkozhattak vele az érdeklődők, ahol olyan jó visszajelzéseket kapott, hogy már tervezi is a folytatást. „Hatalmas meglepetésként ért, hogy ilyen sokan szerették a munkáimat. Egy kicsit még mindig szürreális, de nagyon örülök neki, ezért sem akarom abbahagyni. Az egyetem miatt most egy kicsit háttérbe szorul majd, mert először a szakmát szeretném elsajátítani. Viszont már elkezdtem a következő sorozaton gondolkodni. Szeretnék egy hasonlóan humoros karácsonyi kollekcióval is előrukkolni. Remélem, lesz időm ezeket megvalósítani és hasonlóan jó fogadtatásban részesülnek majd az új rajzok és a velük díszített termékek is.” Mi csak annyit mondanánk, hogy már tudjuk, kitől fogunk idén decemberben karácsonyi üdvözlőlapokat vásárolni.

Nyitókép: @borkadesign/Instagram

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)