A boldogság a korral jár?

Március 20-án ünnepeljük a boldogság világnapját.

Tudjuk, hogy a boldogság és az életkor összefüggenek egymással, de nem feltétlenül úgy, ahogy gondoljuk! A szenior telefongyártó, a Doro megpróbált utánajárni a boldogság és az életkor közötti összefüggéseknek.

Boldogok vagyunk?

A World Happiness Report világszerte 156 országban méri a globális boldogság állapotát, olyan kérdésekre összpontosítva, mint a boldogság szintjének változása, vagy a nemzetet érintő egészségügyi problémák. 2020-ban Finnország a világ legboldogabb lakosaival az első helyet szerezte meg, zsinórban harmadik éve megelőzve Dániát, Svájcot, Izlandot és Norvégiát. Érdekesség, hogy a világ 10 legboldogabb nemzete között 9 Európában található. Magyarország 2020-ban a világ országai közül az 53. helyen állt, ezzel az EU legboldogtalanabb országai között van, ugyanakkor az eredmény előző évekhez képest javuló tendenciát mutat. Az elmúlt évtizedet nézve a világ harmadik legnagyobb javulása figyelhető meg nálunk.

Az öregség paradoxona

Tudjuk, hogy a boldogság és az életkor összefügg, de nem feltétlenül úgy, ahogy azt elsőre gondolnánk. Talán meglepő, de a boldogság az életkor előrehaladtával bizony növekedhet! A kutatók úgy találják, hogy a 80-90 éves korosztály általában nagyobb elégedettségről és szociális jólétről számolt be, mint a tinédzserek és a fiatal felnőttek. A gerontológusok ezt az öregség paradoxonának nevezik: azok az idősebb emberek, akik életük során számos kihívással és veszteséggel néztek szembe és nehézséggel küzdöttek meg, ellenállóbbá, szívósabbá váltak. Annak ellenére, hogy az idősebbeknél gyakran tapasztalható a fizikai, vagy a kognitív képességek csökkenése, a fiatalabb felnőttekhez képest mégis elégedettebbnek, boldogabbnak érzik magukat.

Európában a pozitív irányába billen a mérleg

A jelenlegi körülmények ellenére egy másik tanulmány is megerősítette az idősek körében növekvő pozitivizmust. A Doro szenior telefongyártó felmérést végzett a 65 éven feletti idősek körében 2000 válaszadó közreműködésével, hogy megvizsgálja az egészséghez és az idős korhoz való hozzáállásukat. 2020 tavaszán, a nyugat-európai országokban (Svédország, Németország, Franciaország, Egyesült Királyság) végzett felmérés azt mutatta, hogy az európai idősek pozitívan viszonyultak az öregedéshez.

Egyértelmű többség (80%) mondta, hogy elégedett az életével, és a válaszadók több mint fele (61%) úgy érezte, könnyen megtalálja a helyét a mai világban. A német idősek kiemelkednek a tömegből, elutasítva azt az állítást, hogy ma nehéz megtalálni a helyüket a világban. A válaszadó idősek többsége (71%) továbbra is tele van élettel, és nem érzi magát öregnek – a felmérés szerint. A megkérdezettek több mint fele (58%) biztos abban, hogy egy esetleges baleset esetén el tudná látni magát. A válaszadók csupán egyharmada (34%) aggódik amiatt, hogy családja az idő előrehaladtával teherként tekint majd rá. A felmérésben résztvevők fele (53%) azt mondja, hogy nem fél az öregedéstől. Összességében a felmérés azt állapította meg, hogy az idősek pozitívan és hittel tekintenek a jövőre, még a legidősebb életkorúak is!

Hogyan töltsük meg boldogsággal az aranyéveket?

1. Fókuszáljunk a képességeinkre!

Azok az idősek, akik arra koncentrálnak, hogy mire képesek és nem arra, mire nem, boldogabbnak érzik magukat. A The Gerontologist szaklapban megjelent tanulmány szerint az öregedés elfogadása és a változásokhoz való pozitív hozzáállás létfontosságú ahhoz, hogy az időskort szépen éljük meg.

2. Maradjunk kapcsolatban!

Egy közösséghez való tartozás és a társas kapcsolatok aktív fenntartása mind-mind hozzájárulnak az idősek mentális egészségéhez. Akik tartják a kapcsolatot családjukkal és a barátaikkal, időskorukban egészségesebbek. Ez akár lehet egy egyszerű, de rendszeres telefonhívás is a szeretteinkkel. Egy felmérés kimutatta, hogy az unokákról és a dédunokákról való gondoskodás az idősek életében meghatározott célt jelenthet.

3. Éljünk aktív életet!

A fizikai aktivitás, a szellemi és a társadalmi életben való aktív részvétel kulcsfontosságú ahhoz, hogy elégedetten tekintsünk az életünkre. A fizikailag aktív idősek általában egészségesebben, jobb életminőségben és hosszabb ideig élnek.

4. Koncentráljunk a pozitív dolgokra!

Az emberek az idő előrehaladtával egyre jobban tudják szabályozni érzelmi egészségi állapotukat, felhasználva tapasztalataikat – derül ki a Stanford Center Longevity tanulmányából. Próbáljunk az élet napos oldalára koncentrálni!

5. Tanuljunk minden nap valami újat!

Ennél nincs jobb módja annak, hogy az agyunk éber maradjon. Próbáljunk ki egy új sportot, tanuljunk meg valamilyen hangszeren játszani, vagy sajátítsunk el egy új nyelvet. Az egész életen át tartó tanulás hozzájárul az időskori boldogsághoz, miközben fejleszti testi és lelki egészséget is.

Forrás: Doro, Twincom PR Consultancy
Nyitókép: wundervisuals/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)