Boldogság, gyere haza... de mi van akkor, ha már itt van, csak nem veszed észre? Próbáld ki a harvardi boldogságguru, Robert Waldinger tanácsát: tedd fel ezt az egyszerű kérdést, és készülj fel a változásra!
Talán te is hajlamos vagy azt érezni, hogy a boldogság messze van tőled. Egy távoli helyen, ahová el kell jutnod, vagy ahonnan ide kell csalogatnod… ahogy a dal is mondja: „boldogság, gyere haza”. Robert Waldinger, a Harvard Egyetem egyik vezető boldogságszakértője szerint azonban a boldogság fő forrása itt van. Közelebb, mint most gondolnád. Az emberi boldogságról szóló eddigi legnagyobb tanulmány, A jó élet szerzője elmagyarázza, hogy az éberség, a jelenre való odafigyelés az egyetlen, ami lehetővé teszi számunkra, hogy megtapasztaljuk az életben maradás érzését, az élet mélységes örömét. Ahogy ő fogalmaz: „a robotpilóta üzemmódban felhalmozott pillanatok (például a napi ingázás vagy a Facebookon való görgetéssel töltött órák) csak hozzájárulnak ahhoz az érzéshez, hogy az élet rohan, és apránként véget ér”.
Persze, ezzel nem azt akarjuk mondani, hogy többé senki ne akarjon ingázni a munkahelyére, vagy ne is lépjünk be a közösségi médiába. Ezek a hétköznapi dolgok is szükségesek ahhoz, hogy életünk és a rutinunk teljes legyen.
Waldinger azt emeli ki, hogy a jelen pillanatra való összpontosítás a kulcs a boldogság pillanatainak és a boldog emlékeknek a megteremtéséhez. Vagyis, ha megtanulunk odafigyelni arra, ami az itt és mostban történik, sokkal többet nyerünk, mint egy csomó érzést; növeljük a cselekvőképességünket is. Mit jelent ez? „Azt, hogy nem azon gondolkodunk, hogy mi történt már meg, mi történhet, vagy hogy mit kell tennünk legközelebb, hanem a pillanatra figyelünk, ahol minden cselekvésnek meg kell történnie” – magyarázza Waldinger.
Kapcsolódjunk a jelen pillanathoz: tegyük fel magunknak ezt a kérdést
A jelenlét sokkal tágasabb, gazdagabb és boldogabb hely, mint az elménk. A mindfulnessnek ráadásul nem kell megerőltető meditációs aktusnak lennie – fejti ki Waldinger. Csak meg kell állnunk, figyelni és úgy érzékelni a dolgokat, ahogy vannak.
Hogy ezt gyakorold, tedd fel magadnak az alábbi kérdést: mi az, az itt és mostban, amit eddig még soha nem érzékeltem? Próbáld ki, csak néhány egymást követő napon, és meg fogsz lepődni, milyen hatással lesz rád. Észre fogod venni a fények játékát a padlón, a kutyák játékát a parkban, vagy azt, milyen kellemes a szellő simogatása a bőrödön. És bár ezek tényleg kis és egyszerű dolgok, de meglátod, nemcsak hogy mosolyra hangolnak majd, hanem az adott pillanatban feléd áramló információáradatból és a benned dúló gondolatháborúból is ki tudsz majd picit csekkolni.
Elménk legtöbbször tele van gondolatokkal önmagunkról, a jövőről és a múltról. „Ezek a gondolatok az aggodalom alagútjába rántják elménket, elvágva a közvetlen tapasztalatoktól. És ez egy nagyon sötét és klausztrofób hely lehet. A jelen pillanat viszont, ha hagyjuk, nagy és tágas lehet” – magyarázza a guru. Tedd hát fel gyakran a fenti kérdést, és kapcsolódj a jelenhez. Így boldogabbra hangolhatod magad, szinte bárhol és bármikor, ami a jólléted eléréséhez és fokozásához is nélkülözhetetlen.
Forrás: Telva.com
Nyitókép: Maria Korneeva/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- A boldogság múlandó? Ha ezeket eltanulod a világ legboldogabb nőitől, veled maradhat
- Keretezd át a boldogságot, hogy boldogabb legyél
- 30 boldogságtipp introvertáltaknak