Ismerd meg a bőrtípusok csoportosítását, és fiatalodj cikkünk segítségével!
A sokadik hidratálókrémet és alapozót vásároltad már meg, mégsem találod a tökéletes terméket? Nem biztos, hogy a hiba a kozmetikumokban keresendő. Az évek múlásával a bőr szerkezete és igénye is változik. Ha szeretnél minden nap ragyogó lenni, és megszabadulni a bőrhibáktól, először fel kell ismerned, melyik típusba tartozol: normál, száraz, vízhiányos vagy zsíros a bőröd? Olvass tovább az alapbőrtípusok jellemzőiért, és kezdd el időben a tudatos arcápolást, hogy megelőzd a ráncok és a pigmentfoltok kialakulását!
A normál bőr egészséges testről és lélekről árulkodik!
Honnan ismerheted fel a normál bőrt?
A normál bőr feszes, rugalmas, tapintásra bársonyos és tompa fényű. Egészséges, egyenletes arcszín, normális zsírtartalom és közepes méretű pórusok jellemzik ezt a bőrtípust. Manapság nagyon kevesen büszkélkedhetnek normál bőrtípussal, mivel a környezeti és az időjárási hatások mind felelősek a bőrszerkezet romlásáért. Az egészségügyi problémák és a stressz azonnal a bőrön keresztül üzen neked, tehát biztosan állíthatjuk: ha te makulátlan arcbőrrel rendelkezel, akkor mindent megteszel a belső egyensúlyért: tiszta táplálkozás, sport, pihenés, megfelelő kozmetikumok használata, és persze a stressz elkerülése.
Hogyan ápold?
A cél a normál állapot fenntartása, ezért olyan kozmetikumokat válassz, amelyek nem szárítják és nem is zsírosítják túlzottan a bőröd. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő tisztítás reggel és este, amihez normál bőrre való arctejet és alkoholmentes, hidratáló tonikot válassz! Tavasztól őszig pedig nappal is ajánlott a fényvédő krém használata, hogy megóvd a bőrt az UV-sugaraktól. Szerencsére ma már a legtöbb hidratálókrém rendelkezik 20-30 faktoros fényvédő tulajdonsággal, úgyhogy igyekezz ilyen terméket választani!
– MAC Prep+Prime BB Cream
– Vichy Idéalia BB Cream

A száraz bőr az új normál típus – ahogyan a L’Oréal is megmondta
Honnan ismerheted fel a száraz bőrt?
A száraz bőrnek több fázisa is van, ezért nem könnyű elsőre felismerni. A mérsékelten zsírhiányos bőr tisztítás után általában húzódik, és csak hidratálókrém használatával múlik el ez az érzés. Szeles időben, hidegben könnyen kipirosodik, de egyébként matt és fakó a színe. A pórusok zártak, emiatt nehezebben tisztítható. A púderesen hámló bőrfelszín néha szinte láthatatlan, apró hámsejtjei könnyen bejutnak a pórusokba, és mitesszereket okoznak, leggyakrabban az orr tövében. Ha azonban azt tapasztalod, hogy bőröd foltokban erősebben hámlik és kifejezetten érzékeny, akkor már a fokozottan száraz bőrtípusba tartozol. Ez esetben már annyira alacsony a bőr faggyútermelése, hogy az nem képes megakadályozni a bőr víztartalmának elpárolgását – ebből is adódik, hogy a száraz bőr mindig vízhiányos is egyben.
Hogyan ápold?
A hiányzó zsírtartalmat kell visszajuttatni a bőrödbe, és a kiszáradt, gyulladt részeket is regenerálni kell. Használj érzékeny bőrre való arctejet, és mindenképpen száraz bőrre való tonikot válassz! A hidratálókrém felvitele előtt C-vitamin-szérummal gazdagíthatod az ápolást a reggeli és esti rutin alkalmával. A zsíranyagok pótlására alkalmas, természetes megoldás még például a sheavaj, a jojobaolaj, a kókuszolaj vagy a szezámolaj használata, úgyhogy nyugodtan válassz olyan arcpakolásokat, amelyek ezeket tartalmazzák.
Pótold a folyadékot, és ints búcsút a vízhiányos bőrnek!
Honnan ismerheted fel a vízhiányos bőrt?
Gyakran érzed nap végére, hogy a megfelelő ápolás ellenére is érdes tapintású a bőröd? Hamar kicserepesedik a szád, és sminkkel is fakónak látod az arcod? Ha a válaszod igen, akkor te is a dehidratált típusúak táborát erősíted. A jó hír, hogy nagyon könnyen tehetsz ellene! Kialakulásának egyik oka, hogy a nem elegendő folyadékfogyasztás miatt a bőr alsó rétege, az irha is vízhiányossá válik, másrészt pedig egyértelműen jelzi a szervezeted, hogy csökken a kollagéntermelése. Sokan nem sejtik, de a napozás, a szolárium, a szauna és a dohányzás mind közrejátszanak a vízhiányos bőr kialakulásában.
Hogyan ápold a vízhiányos bőrt?
Mivel a felszíni vízhiányt számos környezeti hatás is okozhatja, ezért gyakran keveredik a többi bőrtípussal. Vízhiányos lehet a bőröd akkor is, ha zsíros. Például, ha valamilyen irritáció éri – túlzottan dörzsölöd, vagy alkoholtartalmú termékkel tisztítod, így sérül a bőröd zsírrétege –, és emiatt nem tartja bent a nedvességet. Ha több folyadékot fogyasztasz, sokat javíthatsz a bőröd állagán, viszont ügyelned kell a vízvesztés megakadályozására (pl. a túlzott napozás és a párás levegő elkerülésével), valamint a nedvesség megtartására is. Ezért mindenképpen alkoholmentes arctisztítókat, tonikot és nedvességmegkötő hidratálókat használj! Télen nyugodtan válassz egy zsírosabb hidratálót, hogy megóvd bőröd az időjárástól.
– The Body Shop Aloe Soothing Moisture Lotion SPF15
– La Roche-Posay Hydraphase Intense Riche

A zsíros bőr nem csak a huszonéveseket érinti
Honnan tudod, hogy te is a zsíros bőrtípusba tartozol?
A zsíros bőrért a túlzott faggyútermelés a felelős. Ilyenkor a bőr felszíne olajosan fénylik, színe fakó, sokszor sárgás árnyalatú. A pórusok tágak, és a szőrtüszők könnyen eltömődhetnek: ilyenkor a faggyú nem tud kiürülni, és elzáródás alakulhat ki, ami könnyen begyulladhat. A mitesszereket viszonylag könnyű kinyomni, de a szakszerűtlen kezelés miatt ezek másnapra gyulladt, piros nyomot hagyhatnak. A felszínt bevonó olajos réteg pedig akadályozza a bőröd szabad légzését. Mivel fokozott szarusodás jellemző erre a bőrtípusra, fontos a megvastagodott réteg időnkénti eltávolítása kozmetikus által vagy otthoni bőrradírozással.
Hogyan ápold?
Óriási tévhit, hogy a zsíros bőrt szárítani kell, ezért soha ne használj alkoholtartalmú termékeket, hiszen bőröd ilyenkor még több faggyú termelésével válaszol! Helyette gyakran radírozz, használj peelinget, hogy segítsd a szabad légzést, és szerezz be faggyúmirigy-működést szabályozó készítményeket. Zsíros bőrre jók a BHA-savas hámlasztók, amelyek a pórusokba jutva tisztítanak és fertőtlenítenek, de a természetes alapanyagokból készített arcradírok is igen hatásosak. A mesterséges összetevőkből álló radír szemcséi azonban – különösen, ha túl aprók – beragadhatnak a pórusokba, ahol könnyen gyulladást idézhetnek elő. A faggyútermelés szabályozására használj alkoholmentes arctejet és tonikot éjszakára (például tiszta, bio jojobaolajat), nappalra pedig tengeri algás hidratálót.
– Bioderma Sébium Mat Fluide

A kombinált bőrtípus ápolása összetett feladat
Honnan ismerheted fel?
A kombinált, vegyes bőr esetén a fenti tulajdonságokat gyakran együttesen tapasztalhatod. Legjellemzőbb, ha az orrod tövében, az álladon és a homlokodon zsírosnak érzed a bőröd, miközben a szemed alatti, valamint a szád körüli rész száraz, és gyakran húzódik az arcbőröd ezeken a területeken. Ezt okozhatják az öröklött tényezők is, de lehet, hogy nem megfelelő kozmetikumokat használsz, ezért bizonyos területeken a fokozott faggyútermelés beindul, míg máshol épp szárazság alakul ki. A bőrpuhító termékek is előidézhetik a zsírosodást és a pórusok elzáródását, ami pattanások kialakulásához vezethet. Mégis mit lehet tenni a kombinált bőrtípussal?
Hogyan ápold?
Használhatsz az arcod különböző részeire más-más hidratálókat is, de mivel gyakran előforduló típusról van szó, válassz inkább kifejezetten kombinált bőrre készített tonikot és hidratálókrémet. Többségünknek erősen vízhiányos a bőre, ezért egy jó vízmegkötő összetevőkkel rendelkező arckrémmel nem tudsz mellényúlni. Fontos, hogy ne olyan terméket válassz, ami valamelyik irányba billentené a mérleget, ezáltal szárítva vagy zsírosítva a bőrt. A könnyű, gél állagú hidratálók szuper alapot adnak a vízhiány ellen. Az arcod szélein és az orcákon pedig használj antioxidánsokban gazdag krémet, például A-, C- és E-vitamint, illetve zöldtea-, szőlőmagolaj- vagy gránátalma-kivonatot tartalmazó krémet.
– Clinique Dramatically Different Moisturising Gel

Ha a fentieknek megfelelően választasz kozmetikumokat, megőrizheted az egészséges és fiatal arcbőrödet. A ráncok és a pigmentfoltok kialakulása ellen pedig úgy tehetsz a leghatásosabban, ha mindig a bőröd jelenlegi állapotából indulsz ki, és aszerint alakítod ki a napi arcápolási rutinod! Ne feledkezz meg a napi 3 liter vízről és a tiszta étkezésről sem, így hosszú távon is megőrizheted bőröd ragyogását!