A citromhéjtól a fermentálásig – 5 trükk, amivel egészségesebbé teheted az ételeidet

Szuperételek, amiket érdemes az étrendedbe csempészni

Néhány tipp, amivel az ízlelőbimbóidat és az immunrendszeredet is egyszerre teszed boldoggá!

Ne sajnáld a fűszereket!

A legtöbb fűszer a superfoodok családjába sorolható – nem, nemcsak a spirulina és matcha porrol beszélünk. Talán nem is gondolnád, hogy azok a fűszerek, amik ott pihennek a polcodon milyen kedvező hatással vannak egészségedre. Ízesítsd a reggeli smoothie-t és az ázsiai tésztaételeket kurkumával és gyömbérrel, így a kellemes, enyhén csípős íz mellett immunrendszeredet is felturbózhatod! A paradicsomos szószok titkos összetevője egy csipet fahéj vagy füstölt paprika legyen. Ha pedig valami különlegesebbre vágysz, akkor próbáld ki a görögszénát, ami optimizálja a hormonháztartást és emellett remekül passzol a curry-hez és a sült zöldségekhez.

Cseréld le az alaplevet!

Gondoltad volna, hogy a csontlevesből készült alaplé sokkal kedvezőbben hat a szervezetedre, mint zöldséges változata? A csontban és az ínszalagban található kollagén lebomlik a főzés során, ez több fontos aminosavat is tartalmaz, amik erősítik ízületeinket és csökkentik a ízületi fájdalmakat. Az emésztésünkre és az immunrendszerünkre, valamint a bőrre, a hajra és a körmökre is pozitív hatással vannak. A zöldségek párolásánál legközelebb használj csontlevest alapként, de a bolognai készítés során is bevetheted. Egy jó csontleves a legjobb gyógyír a megfázásra, de ha már leves, akkor egy ízletes ramenhez sincs másra szükséged.

Várj a fokhagymával!

A legtöbb recept szerint a fokhagymát a sütés-főzés első fázisában kell az ételhez adnunk. Ezzel viszont nemcsak azt kockáztatjuk, hogy odakap és elveszíti jellegzetes ízét, hanem az egészségünkre gyakorolt pozitív hatásainak is búcsút inthetünk. Az egyik legelterjedtebb fűszerünket antibakteriális és antimikotikus hatása miatt is fogyasztjuk, és sokan a torokfájás esetén is a fokhagymára esküsznek. Hogy valóban megtartsa a jó tulajdonságait, aprítás vagy reszelés után érdemes minimum negyed órát pihentetni. Ez aktiválja a benne található allicint, ami ezekért a sajátosságokért felelős. Mostantól te is így fogod használni?

Ne félj a citromtól!

Vannak, akik annyira rajonganak a citrom ízéért, hogy akár magában is szívesen fogyasztják, de akadnak olyanok is, akik egyszerűen megrémülnek attól, hogy (a desszerteken kívül) citrommal ízesítsék ételeiket. Veled is előfordult már, hogy a receptben írt citrom mennyiséget inkább kihagytad? Pedig csak néhány csepp az ételedbe ebből a savanykás nedűből és az teljesen új életre kel. A tökéletes guacamole-ból és a hummuszból sem hiányozhat, de a citrusok héját is sok fogásban felhasználhatjuk. Itt fontos megemlíteni, hogy csak olyan gyümölcs héjából reszeljünk, amiről biztosan tudjuk, hogy fogyasztható és mindenféle vegyszertől mentes. Ha erről meggyőződtünk, akkor adjuk hozzá mexikói ételeinkbe, salátánkhoz vagy a reggeli zöld smoothie-hoz.

Éljen a fermentálás!

A fermentálás csodás hatásainak egyszer már utánajártunk, de nem tudjuk elégszer hangsúlyozni, miért érdemes kipróbálnod ezt az ősi tartósítási módszert. A sóval való tartósítás egy enyhe savanykás ízt ad a zöldségeknek, amik közül a legnagyobb népszerűségnek a káposzta és a répa örvend. A fermentált zöldségek támogatják a megfelelő májműködést és az emésztést, javítják a tápanyagok felszívódását, valamint a laktózintolerancia tüneteit is enyhítik. Használd őket köretként a gabonafélék mellé, a levükkel zöldségeket is párolhatsz, ha pedig igazán izgalmas ízekre éhezel, öntet helyett egy kis kombuchával locsold meg a salátádat!

Nyitókép: Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: