Májusban kezdődik a rebarbaraszezon! A sóskafélék családjába tartozó növény felhasználásával gyönyörű, ízletes és egészséges desszerteket készíthetsz. Készen állsz?
Mint minden zöldség, a rebarbara is rostban gazdag, ráadásul kalóriaértéke is rendkívül alacsony, mindössze 16/100 g. Ehhez magas vitamin- és ásványianyag-tartalom párosul: A-, B1-, B2- és C-vitamin és niacin mellett kiemelkedően sok kálium, továbbá kalcium, foszfor, magnézium, valamint vas és szelén található benne. Ezen felül flavonoidokat és polifenolokat is tartalmaz.
A sokoldalú növény
A barbárok gyökereként is emlegetett rebarbarát feltehetőleg közel négyezer éve ismerjük, az első írásos feljegyzés egy időszámításunk előtt 2700-ban íródott kínai gyógyfüveskönyvben található, amelyben még gyógynövényként említik. Konyhai alapanyagként csak a 18. századtól, a répacukor elterjedése óta használjuk.
Ezen kívül festékként is alkalmazták: a gyöktörzsből pürésített masszával a tincseket is színezték, illetve hennafestéshez is használták, míg a gyökeréből készített főzettel a szőke hajat halványították. Festékként ugyanúgy érvényesül természetes anyagokon, például gyapjún, pamuton, de bőrcserzésre is alkalmazható.
Emellett leveléből tetvek elleni növényvédőszer nyerhető.

Szedd le a leveleit!
Bármennyire finom és egészséges, mértékkel fogyaszd, mert a növény oxálsavat illetve antrakinonokat tartalmaz. Előbbi elvonhatja a vérből a kalciumot, hosszú távon pedig vesekő képződéséhez járulhat hozzá, utóbbi hashajtó hatású. Ezek a vegyületek a levelekben nagyobb koncentrációban találhatóak meg, ezért azokat nem ajánlott megenni. A gyökeréből viszont igen komoly mennyiséget kell elfogyasztanod ahhoz, hogy ezeket a hatásokat tapasztald. Minél fiatalabb, frissebb a növény, annál kevesebb van benne a fent említett anyagokból.
Hogyan készítsd el?
Zöldséghámozóval pucold meg, így el tudod róla távolítani a fás részeket. A céklához hasonlóan a rebarbara fog, ezért nem árt vele vigyázni. Figyelj rá, hogy alumíniumedénnyel vagy eszközökkel ne érintkezzen, mert megfeketítheti azokat! Rebarbarából különféle édes ételeket készíthetsz: a piték, torták és pohárkrémek mellett a kompótokat és gyümölcsleveseket is érdemes feldobni vele. Jó párosítás mellé az alma valamint az eper, ízvilágában jól illenek mellé a bogyós gyümölcsök is. Jó alapanyaga lehet még a lekvárféléknek, akár gyümölcszselék, akár chutney változatban is.
Ha kedved támadt egy kis rebarbarás pite készítéséhez, mutatunk néhány inspiráló édességkölteményt:
A rebarbara különböző részeiből gyönyörű kompozíciókat készíthetsz
Tojáshabbal nemcsak díszítheted a süteményt, de egy plusz ropogós állagot is kapsz vele
Láttál már ennél szebb desszertet?
A klasszikus változathoz is jó párosítás az eper
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A mi kedvencünk a marcipános változat
Hozzávalók egy 12 szeletes tortához:
A tésztához
- 200 gramm tönkölyliszt
- 1 evőkanál cukor
- 1 csipet só
- 100 gramm vaj
- 1 közepes méretű tojás
- valamint kevés liszt a tészta nyújtásához
- és zsiradék a sütőforma kikenéséhez
A töltelékhez
- 125 gramm marcipánmassza
- 100 gramm porcukor
- 1 csapott evőkanál citromlé
- 750 gramm rebarbara
- 2,5 evőkanál cukor
- porcukor a nyújtáshoz
- 3 evőkanál pisztácia a díszítéshez
Elkészítés:
A lisztet, a cukrot, a sót és a vajat helyezd egy tálba. Add hozzá a tojást. Kézi mixerrel keverd el a hozzávalókat, majd kézzel gyúrd az egészet simára. A tésztát legalább 30 percre tedd félre a hűtőszekrénybe.
Ezután kevés liszttel szórd meg a munkalapot, majd nyújtsd ki a tésztát és fektesd egy zsiradékkal megkent (kb. 26 cm-es átmérőjű, hullámos) pite- vagy tortaformába úgy, hogy a széle kb. 1 cm magasra érjen.
Vágd fel kis darabokra a marcipántömböt, majd dolgozd el a porcukorral és a citromlével. Az így kapott marcipánmasszát kevés porcukorral nyújtsd ki úgy, hogy illeszkedjen a sütőformához, majd helyezd a nyers tészta tetejére. Melegítsd elő a sütőt 200 fokra (légkeverésen 180-ra, gázsütőn pedig négyesre állítsd).
Eközben a rebarbara szárakat mosd és szárítsd meg, az esetleges barna foltokat távolítsd el. Vágd a növényt 2-3 cm hosszú hasábokra. Add hozzá a cukrot és a marcipánmasszán oszlasd el. (Érdemes tényleg csak az utolsó pillanatban megcukrozni, különben a rebarbara levet ereszt.) Ezután helyezd a tortaformát a sütő középső rácsára és süsd 30-35 percig.
Miután kissé kihűlt, szórj a tetejére pisztáciaforgácsot!
Jó étvágyat hozzá!
Nyitókép: Africa Studio/Shutterstock.com
(brigitte.de)
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Ez még nem a mennyország, csak majdnem – Sós karamellás brownie-keksz recept
- Olasz recept egy kis csavarral: Így készíthetsz karfiolos gnocchi-t
- Kedvenc gyökérzöldségünket sajtokkal párosítottuk! – Recept