A férfiak valóban szebben öregednének, mint a nők?

Az öregedés szégyene, vagyis az age-shaming valóban létezik? Nagyon úgy tűnik, hogy igen, hiszen 45 éves kor felett a nők láthatatlanná válnak, miközben a hasonló korú férfiak egészen más megítélés alá esnek.

Bizonyos értelemben mi, nők százszor annyi stressznek vagyunk kitéve, mint a férfiak. Nem elég, hogy gyakorlatilag gyermekkorunktól fogva a megfelelési kényszer csapdájában éljük az életünket és sokan testképzavarral küzdünk, még a napjaink is meg vannak számlálva. Hiszen egy bizonyos életkor után a nő szinte láthatatlanná válik.

Félelemben élni

A minap megjelent a Twitteren egy wellness-applikáció grafikája, amely 28 napos gyaloglásos kihívást hirdet a 45-65 év közötti hölgyek számára. Az ötlet jó, ám a képekkel fájdalmas sztereotípiákkal illetik ezt a korosztályt. A grafikákon hajlott hátú, bottal közlekedő, fehér hajú és ráncos arcú nők láthatók, nem csoda, hogy az illusztráció sokaknál kiverte a biztosítékot. Tényleg így gondolunk erre a korosztályra, ezekre a nőkre?

A megdöbbentő és bizarr hirdetést Terri Gerstein ügyvéd vette észre, és osztotta meg a Twitteren felháborodva, azzal a felirattal, hogy bár tisztában van vele, hogy az applikációban előírt gyakorlatok hasznosak lehetnek, de ezeket a sértő sztereotípiákat visszautasítja. Nem elég, hogy a nők egész életüket ítéletek kereszttüzében töltik, és gyermekszülés vagy egy bizonyos életkor után úgy érzik, takargatniuk kell megváltozott testüket? Még egy rakás szégyenérzet is felgyülemlik bennük a médiában hájpolt szépségideálok és elvárások miatt. Miért kell ilyen előítéletekkel még inkább frusztrálni a nőket?

A postot Padma Lakshmi 52 éves színésznő sem hagyta szó nélkül, és elgondolkodtató kérdést fűzött hozzá: Miért koncentrálunk annyira arra, hogy hogyan néznek ki a nők?

A legaljasabb pedig, vagy ha úgy tetszik legnagyobb érdekessége a dolognak, hogy ugyanez az applikáció a hasonló korú férfiakat ábrázoló grafikáin fitt, sármos és jóképű pasasokat mutat be.

Vajon a férfiak tényleg vonzóbban öregszenek, mint mi nők? Erősen kétlem. Sőt, ők még arra sem hivatkozhatnak, hogy a gyermekvállalás miatt változott meg daliás testük. Vagy van valamiféle kettős mérce a nőkkel szemben? A kérdés költői. De, ha ez ilyen nyilvánvaló, mi miért hagyjuk? Miért folytatjuk a játékot, mintha ez természetes lenne? Miért akarunk ennyire megfelelni a társadalmi elvárásoknak?

incel
Fotó: _Magnolija_/Getty Images

Azért a kettős mércének is van határa

A női test évszázadok óta a szépség- és egészségipar eltérő koncepcióinak és elvárásainak színtere volt. A női testet gyakorlatilag árucikként használják, a férfi vágyak kielégítésére. Addig formáljuk plasztikával, addig fogyasztjuk, alakítgatjuk, amíg az aktuális kor elvárásainak megfelel. De fel vagyunk készülve arra, hogy mi történik a 20 évesen átalakított lányokkal majd 50 évesen? Ha mindenünket feláldozzuk a szépség oltárán, akkor elég egyirányú és determinált ez az útvonal. Ha a jelenlegi felfogást, amelyben a nők csak addig relevánsak, amíg a férfiak vonzónak találják őket, az idős, esetleg túlsúlyos, a korosodás nyomait viselő hölgyek pedig irrelevánsak, akkor egy olyan világ felé robogunk, ahol tovább élesedik a harc a figyelemért, és tálcán kínáljuk fel önmagunkat, valódi értékeinket elveszítve. De dönthetünk úgy, hogy nem engedünk teret az életünkben ezeknek a nőket degradáló társadalmi folyamatoknak. Minél többen határozunk így, és neveljük gyermekeinket egészséges elvárások mentén, annál kevesebb zavarodott ember lesz a világban. Ne feledjük, az életünket, küldetésünket mi szabjuk meg magunknak. Figyeljünk oda az értékeinkre, és ne zsúfoljuk tele a lelkünket félelemmel, haszontalan dologkkal, mert az égvilágon senkinek sincs joga ítélkezni felettünk.

Forrás: shethepeople
Nyitókép: Flashpop/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

    Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
    Legnépszerűbb cikkek: