Andrée nővér jelenleg Európa legidősebb, és a világ második legidősebb élő embere a Gerontoloógiai Kutatócsoport szerint. Hogy mi a hosszú élet titka? A nyugdíjazott apáca szerint a vörös bor. De mi mást is állíthatna egy vérbeli francia?
Az apáca 1904-ben látta meg a napvilágot a dél-francia Alés városában, Lucile Randon néven. Túlélte mindkét világháborút és a spanyolnáthát is. 1944-ben csatlakozott a római katolikus apácarendhez. A nővér, aki több mint 75 éve látja el a női szerzetesek feladatát, a legidősebb egyházi személy, akit valaha feljegyeztek. Protestáns családban nőtt fel, 27 évesen tért át a katolikus hitre, majd 40 évesen lett apáca a Saint-Vincent-de-Paul nővérek gyülekezetében. A felavatást követően vette fel az Andrée nevet, az elhunyt bátyja tiszteletére.
Lucile Randon nevelőként dolgozott több családnál, köztük a híres Peugeot famíliánál is, akik megalapították a francia autógyárat. A második világháború idején gyermekeket gondozott. Ezt követően 28 éven át árvákat gyámolított és idős embereket ápolt Vichy-ben, majd három évtizedet töltött Savoie-ban.
2009 óta egy Toulon-i idősek otthonában él, ahol 2019-ben a város díszpolgárává avatták, és Ferenc pápa is levélben gratulált neki. Habár Andrée nővér a korából fakadóan már elvesztette a látását, és kerekesszékbe kényszerült, az életerő megállíthatatlanul pezseg benne. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a nyugalmazott nővér teljesen felépült a korona vírus okozta megbetegedéséből is. Erre bizony a világsajtó is felfigyelt, hiszen ő lett a pandémia legidősebb túlélője is. Az újságírók kérdésére, félt-e a vírustól, csak ennyit válaszolt: „Nem, nem féltem, mert nem féltem meghalni.”
Andrée nővér születésnapját libamájjal és egy kevés portói borral ünnepelte. A fő fogás kakas volt illatos gombákkal. Nos, valóban igaz a francia mondás, miszerint sosem lehetsz elég öreg, hogy még mindig francia legyél.
Forrás: Health
Nyitókép: Nicolas Tucat/GettyImages