A gyerekek eltanulják a szüleik evési szokásait: így mutass jó példát

Az evési szokások alapjait otthon teremtjük meg, és szülőként hatalmas szerepünk van abban, hogy gyermekeink milyen kapcsolatot alakítanak ki az ételekkel.

A legújabb kutatások szerint a kicsik nemcsak a szüleik által fogyasztott ételeket figyelik meg, hanem az étkezéshez kapcsolódó érzelmi és viselkedési mintákat is átveszik. A tudatos szülői példamutatás ebben a folyamatban kiemelt szerepet játszik, hiszen amit a gyerekek otthon tapasztalnak, azt később saját életükben is követni fognak. Hogyan tudunk jó példát mutatni?

Hogyan alakulnak ki a szokások?

Az Aston Egyetem kutatói arra jutottak, hogy a gyerekek étkezési szokásai nagy mértékben tükrözik szüleik magatartását. Ha egy szülő érzelmi evő, például szomorúságában vagy stresszhelyzetben ételért nyúl, a gyerek is hajlamosabb lesz hasonló viselkedési formát mutatni. Ugyanakkor, ha egy szülő tudatosan választ egészséges ételeket és betartja a kiegyensúlyozott táplálkozás szabályait, a gyermek is nagyobb eséllyel követi ezt a mintát.

Négy fő szülői étkezési stílus

A szülők étkezési szokásai többféleképpen nyilvánulhatnak meg, amelyek jelentős hatást gyakorolnak gyermekeik táplálkozási mintáira. Az Aston Egyetem kutatói négy fő étkezési stílust azonosítottak. A tipikus evők kiegyensúlyozott étkezési szokásokkal rendelkeznek, amelyek nem tartalmaznak szélsőséges viselkedési formákat. Ezzel szemben a lelkes evők gyakran nem az éhség, hanem környezeti ingerek vagy érzelmi hatások alapján esznek, így hajlamosabbak túlzott ételfogyasztásra. Az érzelmi evők az érzelmi megterhelésre, például stresszre vagy szomorúságra reagálva nyúlnk a hűtő mélyére, ám az evést kevésbé élvezik. Végül, az evést elkerülők gyakran válogatósak és elutasítóak az új ételekkel szemben, ami az étkezést számukra kevésbé örömtelivé teszi. Ha szülőként be tudjuk azonosítani a saját stílusunkat, azzal máris egy lépéssel előrébb kerülünk ahhoz, hogy pozitív irányba fordítsuk a gyerekünk szokásait is.

Hogyan mutassunk jó példát?

Szülőként a fő cél az, hogy saját evési szokásainkat tudatosan formáljuk. Az étkezés ne legyen jutalom vagy vigasz, inkább egy örömteli, közös családi rituálé. Próbáljunk meg változatos és tápláló ételeket fogyasztani, hogy a gyerekek is megszokják a sokszínű étrendet. Az egészséges étkezési környezet megteremtése is fontos: építsünk be a mindennapi étrendbe friss gyümölcsöket, zöldségeket és teljes értékű gabonaféléket, és ne kényszerítsük a gyerekeket arra, hogy mindent megegyenek, ami a tányérjukra kerül. A kényszerítés vagy tiltás soha nem jelent hosszú távú megoldást és a gyerekeknél szinte kivétel nélkül az ellenkező hatást érjük el vele. Ehelyett inkább a saját szokásainkat reformáljuk meg, hiszen végsősoron az hatással lesz a gyerekekre is.

Neveljünk tudatos evőket!

Az egészséges étkezési szokások kialakítása nemcsak a jelenről szól, hanem a gyermek egész életére kihat. A kutatások is igazolták, hogy a szülők tudatos viselkedése csökkentheti a nem kívánatos étkezési szokások kialakulását, mint például a falánkság vagy az érzelmi evés. Ha sikerül pozitív példát mutatnunk, és egyensúlyban tartani az étkezéseket, a gyermekeink is nagyobb eséllyel választanak majd egészséges életmódot a jövőben.

Kezdjük el most, hogy ők is egészséges felnőttekké válhassanak, ehhez jó kiindulópontot jelentenek a következők:

  • Legyen egy megszokott napirend és a főétkezések közel azonos időben történjenek. Ez nemcsak a gyerekek biztonságérzetét növeli, hanem segít az éhségérzetük szabályozásában is.
  • Vonjuk be a gyerekeket az ételkészítésbe, legyen szó akár egyszerű feladatokról, mint a zöldségpucolás vagy a leves kavargatása. Ez nemcsak a közös időtöltést erősíti, hanem a gyerekek jobban megismerik az ételeket, és nagyobb kedvvel próbálnak ki új fogásokat.
  • Üljünk le együtt az asztalhoz. Fontos, hogy az étkezés egy családi tevékenység legyen, ne különítsük el a gyerekeket az étkezések során. Az ilyen közös étkezések során a gyerekek a felnőttek viselkedését figyelik és utánozzák, ami segít az egészséges étkezési szokások kialakításában.
  • Tanuljunk mi magunk és tanítsunk a gyerekeknek is pozitív megküzdési módokat az érzelmi stresszre. Ezzel elkerülhető, hogy az étel vigaszként szolgáljon és később komoly problémákat okozzon.
  • Adjunk egészséges nassolási lehetőségeket. Ha a gyerekek szeretnek nassolni, kínáljunk számukra egészséges alternatívákat, mint például gyümölcsöket, joghurtot, dióféléket. Fontos, hogy ezeket ne jutalomként adjuk, hanem részeként a napi étrendnek.

Nyitókép: skynesher/Getty Images
Forrás: GoodtoKnow

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)