A hanghullámok valóban segíthetnek a mellrák gyógyításában?

Az Országos Onkológiai Intézet adatai szerint, hazánkban évente 7500-8000 nőnél és 150-200 férfinél diagnosztizálnak rosszindulatú emlődaganatot. Egy új felfedezés előrelépést jelenthet a betegség gyógyításában.

A hangot évezredek óta használják különböző kultúrákban a betegségek gyógyítására, elég csak a tibeti hangtálakra gondolni, amelyek népszerűsége a mai napig töretlen. De nemcsak a nép gyógyászat, de a modern orvostudomány is felfigyelt a hangok különös erejére, sőt a legújabb kutatások szerint a mellrák kezelésében is előrelépést hozhat az alkalmazásuk. Hogyan lehetséges ez? Elmondjuk!

A hang nemcsak a lelket, a testet is gyógyítja

Az idén szeptemberben a Scientific Reports folyóiratban közzétett friss tanulmányból kiderült, hogy a hanghullámok felszabadíthatják a rák elleni gyógyszereket az emlőrákos betegek nyirokcsomóin belül. A kutatás folyamán egy doxorubicin nevű rákellenes gyógyszert juttattak egy egércsoport nyirokcsomóiba, majd nagy intenzitású hanghullámokat küldtek a hónalj területére. Megállapították, hogy a hanghullámok következtében a gyógyszer molekulái felszabadultak és szövetkárosodás nélkül kifejtették hatásukat az adott területen. A kutatók úgy vélekednek, hogy a hangok segítségével potenciálisan lassíthatják, esetleg megakadályozhatják a tumorsejtek további terjedését. A hanghullám mellett szól az is, hogy használata nem okoz mellékhatást, ellenben a többi gyógyszeres kezeléssel, amelyek súlyos, nem kívánt tüneteket eredményezhetnek. Természetesen további kutatásokra és tesztelésre lesz szükség, hogy a jövőben teljes biztonságban alkalmazzák ezt a módszert a daganatos megbetegedések gyógyításában. 

Amennyiben a szakemberek újabb sikereket érnek el, ez a felfedezés úttörő lehet a mellrák kezelésében. Ez a fajta rákos megbetegedés a második leggyakoribb a nők körében, sőt az Amerikai Rákkutató Intézet adatai szerint világszinten 2018-ban 2 millió felett volt az új betegek száma. A felmérés során egy 25 országot tartalmazó listát is összeállítottak, amely szerint Belgiumban volt a legmagasabb a betegek aránya 2018-ban. Sajnos, Magyarország is felkerült a listára, a tizenkilencedik helyen szerepelünk. 

Nyitókép: YinYang/E+/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)