A japánok titkos módszerével hatékonyan érheted el a hosszabb távú céljaidat

Olyan korban élünk, ahol mindent gyorsan és könnyen megkaphatunk. Ez pedig igazán nehézzé teszi azoknak a céloknak az elérését, amelyek sok munkát igényelnek és csak hosszútávon térülnek meg. Pedig a tartós változás mindig lassú.

Ha japán filozófiára gondolunk, akkor rögtön több ezer éves, mélyen őrzött titkok jutnak eszünkbe, amiket valahol egy ősi szentélyben eltemetett tekercsben fedeztek fel a régészek. A kaizen azonban nem ilyen. Ez gyakorlatilag egy üzleti gyakorlat, amelyet a 20. században a Toyota népszerűsített. Igen, az autógyár Toyota. Ugyanis ez egykor egy textilipari vállalat volt. Az, hogy ma autókat gyárt és jelen van a világ minden pontján, nem egyik pillanatról a másikra történt. Valamit minden nap megváltoztattak, valami minden héten jobb lett, és ahogy az idő telt, a gyár kinőtte magát. Ez a lassú fejlődés a kaizen. 

A jó változás

A kaizen szó szerint azt jelenti: „jó változás”. A filozófia pedig a fokozatos, folyamatos fejlesztés gyakorlata. Eszerint mindannyian jobbá tehetjük magunkat, de ennek a legjobb (és legfenntarthatóbb) módja az, ha mindezt lassan és kis lépésekben gyakoroljuk.

Persze, ez remekül hangzik. De a megvalósítás azért bőven jelenthet kihívást, hiszen a gyors megoldások, az azonnali válaszok és visszajelzések korát éljük, de a kaizen nem ezt az utat mutatja. A lassú, de biztos fejlődés a mindennapokban könnyen értelmetlennek tűnhet, hiszen kevésbé látványos. Pedig a valódi fejlődésnek ez az alapja, kis lépések. Ahogy a sok cseppből összeáll az óceán, a kaizen is át tudja formálni az életünket. Ugyanis a kaizen alkalmazása bevált, hatékony és praktikus módja annak, hogy jobbak legyünk. 

Kaizen a mindennapokban

A kaizen filozófiáját szó szerint a mindennapi életben való alkalmazásra találták ki. Íme néhány gyakorlati példa, hogyan tudod becsempészni a mindennapjaidba:

Amikor szalad a ház, nagyon nehezen vesszük rá magunkat, hogy nekilássunk a takarításnak. Ilyenkor érdemes követni a kaizen módszerét: azaz, először csak egy feladat. Például, ma csak a hálószobát takarítod ki. Igen, úgy tűnik, hogy így még tovább húzódik a küzdelem, de valójában a kis lépések könnyebbé teszik, hogy nekiláss a munkának és az, hogy a feladatot időben be tudod fejezni, motivál majd arra, hogy másnap a többivel folytasd. 

Persze, ugyanezt a szemléletet alkalmazhatod a sportban is. Lassan felépített edzéstervvel, akár meghatározhatod, hogy minden alkalommal 200 méterrel többet futsz. Észre sem veszed, hogy nemcsak az erőnléti állapotod, de a kitartásod is megedződik ezáltal.

Ha a jellemeden szeretnél dolgozni, a kaizen szintén a segítségedre lesz. Ugyanis a szokásnak tényleg van hatalma. Amikor valamit újra és újra megcsinálunk, az agyunk újrahuzalozza magát. A jellemünk is így tud fejlődni. Ha a türelmed vagy a kedvességed akarod fejleszteni, ehhez is kis lépések vezetnek. Ennek pedig a tudatosság az alapja: figyelj arra, hogy minden napodban legyen alkalom arra, hogy ezeket az értékeket gyakorold. A végén pedig azt veszed észre, hogy egyre könnyebben megy, türelmessé vagy kedvessé váltál.  

A kaizen filozófiájára rímel az a mondás is, minthogy „Róma sem egy nap alatt épült.” Persze, ezt nehéz megvalósítani egy olyan korban, ahol minden, ami „lassú”, egyenesen bűnnek tekintendő. De ha bátrak és kitartóak vagyunk, és elfogadjuk a lassú haladást, messzire fogunk jutni. 

Forrás: Big Think
Nyitókép:
AscentXmedia/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: