„A jó látás, összefügg az önbizalommal” – a látás műtét nélkül is javulhat

Október a Látás hónapja, ha máskor nem legalább ilyenkor érdemes fokozottabban foglalkozni a szemünkkel.

A szem az egyik legfontosabb érzékszervünk, valahogy mégsem figyelünk rá eléggé. Bár arra vonatkozólag nincsen protokoll, hogy milyen gyakran érdemes szemvizsgálatra menni, a Látás hónapja ideális időszak arra, hogy tisztába kerüljünk a szemünk állapotával. A szem a lélek tükre – tartja a mondás, de számos testi problémát is megmutat.

Gyerekkorom óta vagyok szemüveges, és nemcsak azért nem szeretem a pápaszemet, mert csúfoltak miatta, hanem magam sem éreztem komfortosnak. A mai napig folyamatosan kísérletezek, hogy meddig bírom nélküle, és ha már tényleg nagyon kell, akkor szoktam csak feltenni. És érdekes módon, szinte minden törvényszerűségre rácáfolva, este az olvasáskor, amikor már minden tekintetben fáradt vagyok, akkor érzem legkevésbé azt, hogy szükségem lenne rá. Tudom, ez elég erős ellentmondás, emiatt is kutakodok mindig az interneten, sőt tudományos forrásokban is, hogy javulhat-e a látás műtét nélkül.

Látásjavítás természetesen

Így találtam rá Dr. Ungváry Lilla doktornőre is, aki szemész, látástréner és repülőorvos is. Közel 30 éve dolgozik szemészként, és 15 éve a látásjavítás természetes módszereit is alkalmazza praxisában. „A látásjavítás természetes útja lehetséges, a látás nemcsak romlani, javulni is tud. Ha megtanuljuk elengedni a feszültséget az elménkből, a testünkből, ha támogatjuk testünk öngyógyító erejét táplálkozással, mozgással, lazítással, akkor a látásunk is megjavul” – vallja a doktornő.

Dr. Ungváry Lilla (fotó: szemlelek.hu)

A doktornő klasszikus szemészeten kezdte a pályafutását, ahol műtétek, lézerek, mindenféle beavatkozások zajlottak. „Nagyon érdekes volt látni, hogy bizonyos élethelyzetek, hogyan hatnak az emberekre, hogy mennyire befolyással van a látásukra, hogyan érzik magukat. A tankönyvekben csak a betegségek vannak leírva és a gyógyításuk, bár ez sem mindig, mert van egy csomó szindróma, aminek nincs gyógymódja. Ami meglepő volt, hogy a betegségek néha nem voltak olyan egyértelműek, mint ahogy a tankönyv leírta. Nagyon sok szubjektív panasz volt, amivel végképp nem tudtunk mit kezdeni” – meséli a kórházi tapasztalatairól. Rengeteg súlyos beteget kezeltek, cukorbetegeket végstádiumban, akik ott vakultak meg a szemük előtt, borzasztó élményeik voltak. Emiatt kezdett foglalkozni azzal, hogy nem túl szerencsés, hogy a kórházban heroikus küzdelmet folytatnak, de ez már mindig a vége a dolognak, hogy ezt előbb kellene elkezdeni, amikor még lehet segíteni.

Először a kínai orvoslásra találtam rá, mert az energiaszinten is foglalkozik a dolgokkal, aztán mentem tovább. Mert ugyan voltak jó tapasztalataim, valahogy mégsem éreztem, hogy az az igazi. Bekerültem egy repülőorvosi központba, ahol pilótákat vizsgáltunk, ami teljesen más szemlélet volt, mert korábban csak betegekkel találkoztam. Viszont nagyon fontos náluk a látás, de nemcsak az, hogy jól lássanak, hanem hogy jól legyenek jelen”.

Ne csak nézzünk, lássunk is!

De mitől jó a látás egy munkakörnyezetben? Kiderült számára, hogy van egy úgynevezett funkcionális látás, ami nem arról szól, hogy valaki a vizsgálóban, abban az 5 percben el tudja-e olvasni azt a táblát, amit már sokszor fejből is tudnak, hanem, hogy tud figyelni, amikor vészhelyzet van, vagy többfelé kell figyelni. És ez már egyáltalán nemcsak a szemről szól, hanem az agyról, az illető figyelméről, a mentális kapacitásáról. „Kezdtem belevándorolni egy olyan világba, ami jóval túlmutatott a szemgolyón. A színlátás is ott talált meg mint téma, mert a klinikán az, hogy valaki színtévesztő az egyszerűen nem volt érdekes. Pedig elég gyakori, Európában a férfiak 8-% a színtévesztő, ami elég magas szám. S mivel nagyon sok fiú szeretne pilóta lenni, ott elég hamar kiderül ez a probléma”.

A Műegyetemre ment színlátást tanulmányozni, és később az agy felőli látás kapcsán is ott képezte magát, mert csak ott talált olyan csapatot, akik ezzel mélyrehatóan foglalkoztak. Az orvosin ezt nem tanítják, nincs is terápiás megoldása. Rendszeresen bejárt az előadásaikra, aztán szemtréner képzést végzett, ahol íriszdiagnosztikát is tanult. Aztán személyesen is érintetté vált, mert 40 éves korára olvasószemüvege lett. „A szemüveg megnagyította a betűket, könnyebben tudtam olvasni, de nem éreztem magam jól benne. Amikor levettem, akkor meg rosszabbnak tűnt a helyzet, ami nagyon meglepett, mert korábban soha nem volt szemüvegem, mindig jól láttam. Furcsa volt, hogy a szemüvegnek ilyen hatása is tud lenni. Elmentem egy látástrénerhez, de nem is értettem igazán, hogy mit miért csinálunk”.

A nagy áttörést azt hozta meg számára, amikor elkezdett külföldi kongresszusokra járni, ahol nagyon érdekes találkozásai voltak. Már a pilóták között is látott olyan embereket, akik javították a látásukat, mert egyébként azt orvosként is megtapasztalta, hogy a látás tud javulni, akár spontán is. Kiderült, hogy összefüggés van a szemüveg és a látásromlás között.

Fotó: BSIP/GettyImages

Komplett módszer a látás javítására

Voltak olyan betegeim, akiknek nagyon megrázó történeteik voltak, amelyekre semmi nem illet rá a tankönyvből. De sokat beszélgettünk és kiderült, hogy olyan vívódásban él éppen, ami kihat a látására is, egyébként pedig teljesen egészséges volt. Itt egyértelművé vált, hogy valami kell, hogy legyen a fejünkben, az érzéseinkben, ami ezt okozza.

Külföldön jóval előbbre járt a dolog, rengetegen foglalkoznak ezzel és sok a sikerélmény is. Sokan úgy lesznek trénerek, hogy megjavítják a saját látásukat.  Nem kell ahhoz szemésznek lenni, hogy valakinek legyen ezzel kapcsolatban tapasztalása. Én sem hordok szemüveget, mert természetesen kitartottam amellett, hogy lehet szemüveg nélkül látni. De döbbenetes volt kint hallani a beszámolókat, hogy milyen szintekről javították meg a látásukat. A szem egy nyúlványa az agynak, de az agyhoz tartozik. Ezért tanítható és tanulható sok minden. Beleástam magam az angol és német irodalomba, bekerültem egy kiváló, szakmai közegbe. Akihez tudtam, elmentem tanfolyamra, mert minden személyes vonatkozás is érdekelt.  Sok-sok év alatt kikristályosodott néhány dolog, amit azóta beemelek a saját módszerembe, amiben vannak testi oldások, nyújtások, nagyon sok fascia masszázs, mentális gyakorlatok, lazítás, de a figyelmet és a képzeletei is használjuk” – mondja a doktornő a gyakorlatáról.

A látás csodája

Ahogy Ungváry doktornő fogalmaz, a látás belőlünk fakad, és ő ezt igyekszik megmutatni az embereknek is. Hogy lássák meg az összefüggéseket. A szemészek, optometristák a készülékeikkel azt vizsgálják, hogy egy bizonyos távolságból a számokat, betűket, jeleket, hogyan látjuk. De ez a látásnak csak a töredéke, nemcsak erről szól. Az is fontos, hogy vagyunk jelen a térben, hogy érzékeljük magunk körül a világot, hogy tudunk a mozgó dolgokhoz kapcsolódni, azaz, nagyon sok aspektusa van. A doktornőt leggyakrabban azért keresik fel, mert azt érzékelik, hogy sem a szemüveg, sem a kontaktlencse, sem a műtét nem megoldás. Mint mondja, az sem véletlen, hogy a szeptemberi iskolakezdéskor a kis elsősök milyen nagy számban kapnak szemüveget.

Ha valakiben nincs elég önbizalom, akkor elhiszi, hogy azt és annyit lát, amit mások mondanak neki. A mondás is jól érzékelteti: nem hisz a saját szemének. „A jó látás összefügg az önbizalommal is, mert azonos energiák táplálják mindkettőt. Ha valakinek nincs elég önbizalma, akkor nem mer mások szemébe nézni, rosszul tartja magát, nem meri kihúzni magát, lesüti a tekintetét. A szemüveg jó lehetőség, mert el lehet bújni mögé. És ez nemcsak fizikai, hanem lelki és érzelmi szempontból is megjelenik, és mind összefügg azzal, hogy kialakul egyfajta homály. A hozzám fordulóknak nem adok választ, hanem a látásukkal hozom őket kapcsolatba. Nézze még mindenki maga, és találja meg ő a válaszokat. Én abban segítek, hogy felhívom a figyelmet, hogy mennyire csodálatos eszköz van a kezében” – foglalja össze a módszeréről, hogy senki ne gondolja, hogy varázspálcával, pillanatok alatt megoldja a problémákat.

„Ez egy hosszantartó folyamat, ami arról is szól, hogy kik vagyunk mi: tartásban, emberségben, hitben is fel kell építenünk magunkat, hogy jól tudjunk látni. A picinyke, szorongó énünkkel, hogy bírnánk elviselni a jó látást?”

Nyitókép: Unplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)