A jó szakember nyomában: tippek, hogyan válassz pszichológust

Az egyik legerősebb bizalmi kapcsolat a terapeutánkkal alakul ki, hiszen egy idegenre bízzuk legféltettebb titkainkat. Már csak ezért sem mindegy, kit választunk.

Megszűrni, hogy ki a kompetens szakember, aki a legjobb segítséget nyújthatja, gyakran komoly kihívást jelent. Még azok is félrenyúlhatnak, akik alapvetően tudják, kit keresnek vagy esetleg közük van a szakmához. Éppen ezért fontos, hogy ne adjuk fel, ha nem sikerült elsőre megtalálni a megfelelő szakembert. Nyugodtan zárjuk le a folyamatot, ha bármi ellenérzésünk támad és keresgéljünk tovább. Csak azért, mert egy pszichológus nem képviseli jól a szakmát, nem azt jelenti, hogy a terápia, mint módszer, nem működik.

Az alábbiakban néhány hasznos tippet és szempontot mutatunk, amelyek segíthetnek a legjobb döntés meghozatalában.

1. Azonosítsuk a szükségleteinket

Az első lépés a pszichológus kiválasztásában az, hogy pontosan meghatározzuk, milyen típusú segítségre van szükségünk. Különböző pszichológusok specializálódhatnak különféle területekre, mint például:

  • Klinikai szakpszichológus: mentális betegségek diagnosztizálása és kezelése
  • Tanácsadó pszichológus: általános életvezetési problémák és stressz kezelése
  • Gyermekpszichológus: gyermekek és serdülők mentális egészségének támogatása
  • Pár- és családterapeuta: kapcsolati és családi problémák kezelése

2. Utánajárás és információgyűjtés

Miután azonosítottuk a szükségleteinket, érdemes alaposan utánajárni a lehetséges szakembereknek. Néhány hasznos forrás:

  • Ajánlások: Kérjünk ajánlásokat barátoktól, családtagoktól vagy a háziorvosunktól. Talán ezek a legmegbízhatóbbak, hiszen hozzánk közelállók véleményét kapjuk meg direkten. Azonban még így is előfordulhat, hogy ami valamelyik szerettünknek bevált, nem biztos, hogy nekünk is be fog.
  • Online adatbázisok: Számos weboldal és adatbázis áll rendelkezésre, ahol pszichológusok profiljait böngészhetjük. Az egyik leghíresebb ezek közül a Pszichológuskereső. Ezeken az oldalakon érdemes kulcsszavak alapján keresni. Eszerint választhatunk a problémánk szerint pl. szorongás, gyász, endometriózis stb., vagy a szakember beállítottsága alapján pl. keresztény pszichológus, művészetterapeuta stb.
  • Pszichológiai egyesületek: Országos és helyi pszichológiai egyesületek listáznak hitelesített szakembereket. Például a Magyar Pszichológiai Társaság honlapján is találhatunk megbízható pszichológusokat.

3. Ellenőrizzük a képesítéseket

Sajnos sok a csaló és az olyan szakember, aki nem rendelkezik megfelelő képesítéssel. Ezért mindenképp alaposan utána kell járni annak, hogy a választott pszichológus rendelkezik-e a szükséges jogosultságokkal a terápiás munka végzéséhez.

  • Oklevelek és tanúsítványok: Győződjünk meg arról, hogy a szakembernek megvan a szükséges végzettsége és engedélye, hogy terápiát tartson. Egy pszichológusnak minimum BA (alapképzés) és MA (mesterképzés) fokozattal kell rendelkeznie.
  • Szakmai tapasztalat: Ha fontosnak érezzük nyugodtan rákérdezhetünk a szakmai tapasztalatra is. Itt viszont vegyük figyelembe azt, hogy egy pályakezdő pszichológus is lehet jó szakember.

4. Vegyük figyelembe a terápiás megközelítést

    A különböző pszichológusok eltérő terápiás megközelítéseket alkalmazhatnak. Nem kell az összessel tisztában lennünk, de azért nem árt, ha néhányat ismerünk közülük:

    • Kognitív viselkedésterápia (CBT): a negatív gondolkodásmódok és viselkedésminták megváltoztatása
    • Pszichodinamikus terápia: a tudattalan folyamatok és korai élettapasztalatok feltárása
    • Humanisztikus terápia: az egyén önmegvalósításának és személyes növekedésének elősegítése

    5. Gyakorlati szempontok

      Végül, de nem utolsósorban, vegyük figyelembe a pszichológus díjszabását és elérhetőségét.

      • Milyen messze van a rendelő?
      • Van online konzultációs lehetőség?
      • Mennyibe kerül egy óra?
      • Van kedvezményes díjszabás?

      6. Amiről nem beszélünk eleget: a kompatibilitás

        Ahogyan a párkapcsolatban és barátságban, minden más emberi kapcsolódásunkban is kiemelt szerepet játszik a kompatibilitás. Megtalálhatjuk mi a legképzettebb szakembert, ha egyszerűn nem érezzük vele a „terápiás kémiát”. Fontos, hogy jól érezzük magunkat a pszichológus jelenlétében, és bizalommal tudjunk hozzá fordulni. Érdemes figyelni arra, hogy a pszichológus kommunikációs stílusa, empátiája és megközelítése összhangban legyen a saját szükségleteinkkel és elvárásainkkal. Ha az első néhány találkozás után nem érezzük megfelelőnek a kapcsolatot, bátran keressünk tovább, hiszen a megfelelő szakember megtalálása elengedhetetlen a hatékony terápia érdekében. Hallgassunk az intuíciónkra, mert nem fog becsapni.

        Nyitókép: EMS-FORSTER-PRODUCTIONS/ Getty Images

        Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

        Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)