Áldozatból mások megmentője: Így lett Lady Gaga a jótékonyság koronázatlan királynője

Az énekes-színésznő március 28-án ünnepli a születésnapját.

Az Oscar-díjas sztár még 2008-ban adta ki debütáló kislemezét, és a hírnevét azóta is folyamatosan a jó ügyekért való küzdelemre használja. Sőt, hisz abban, hogy az a célja az életben, hogy segítsen másoknak a kedvesség erejével.

Stefani Joanne Angelina Germanotta, azaz Lady Gaga 2008 áprilisában robbant be a köztudatban „Just Dance” című számával és rendkívül provokatív megjelenésével. Az azóta eltelt években pedig minden idők egyik legsikeresebb előadója lett és a Grammy-, Golden Globe-, BAFTA-díjak mellett már az Oscart is bezsebelhette a Csillag születik című film betétdaláért. Bár hosszú oldalakon át sorolhatnánk, milyen eredményeket ért el énekesnőként, illetve színésznőként, Lady Gagában talán mégis az a legkülönlegesebb, hogy nem fél őszinte lenni, és kiáll a világ elé minden fájdalmával és traumájával együtt – méghozzá azért, hogy másokat támogathasson.

„Szerintem a legsokkolóbb dolog, amit tehetek, az az, ha teljesen sebezhető és őszinte leszek az életemmel kapcsolatban, arról, hogy min mentem keresztül, a küzdelmekről, amiket láttam és részese is voltam – és ezeket megosztom a világgal, hogy segíthessek azoknak, akik szenvednek.”Lady Gaga

Fájdalomból küldetéstudat

Nem titkolja például, hogy az iskolában bántalmazták, és azt sem, hogy 19 évesen többször megerőszakolták őt. Emiatt poszttraumás stressz zavarral azaz PTSD-vel küzd, mivel nem tudta feldolgozni a vele történteket. „Nem volt terapeutám, pszichiáterem és orvosom sem, aki segített volna nekem ebben. Aztán hirtelen a semmiből rám tört ez az elképesztően intenzív fájdalom az egész testemben, igazából azt a betegséget utánozva, amit akkor éreztem, mikor megerőszakoltak” mesélte Lady Gaga, aki a Queen „Radio Ga Ga” című száma után kapta művésznevét.

A sztár évekig orvosokhoz és vizsgálatokhoz járt a fibromyalgiája miatt, mire rájött, hogyan veheti fel a harcot a krónikus fájdalommal. Ma a gyógyszerek szedése mellett terápiára jár, meditál, és edz is. A leglenyűgözőbb döntése pedig talán az, hogy a vele történtekre nem büntetésként tekint, hanem megtalálta benne a küldetését.

„Azt hiszem, mindennek meg kellett történnie abból, amin keresztül mentem. Át kellett élnem ezeket. Még a megerőszakolást is… Úgy érzem, Isten ezzel azt üzente nekem: ’Megmutatom a fájdalmat, és aztán segíthetsz másoknak, akik küszködnek, mert megérted őket.’ Ma már akárhol is látok fájdalmat, nem tudom elfordítani a fejem.”Lady Gaga

Jótékonyságra született?

Az aktivista munkáját egyébként legalább olyan nehéz lenne felsorolni, mint az előadói sikereit: több természeti katasztrófa károsultjainak is adakozott, száz millió dollárokat ajánlott fel az AIDS elleni küzdelemre, és az esőerdők megóvására is felhívta a figyelmet. Emellett elkötelezett híve az LMBT közösség jogaiért folytatott harcnak, 2011-ben pedig édesanyjával, Cynthia Germanottával együtt létrehozta a Born This Way Alapítványt, melynek fő célja a fiatalokat érő bántalmazások, és ezáltal az öngyilkosságok megelőzése.

Kedvesség mindenek felett

„Az egész a rajongóimmal való kapcsolatommal kezdődött. Lenéztem a közönségemre, és rengeteg olyan embert láttam, akik hozzám hasonlóan máshogy éreztek, vagy úgy érezték, hogy nem látják és nem értik meg őket. Aztán sok fiatalt is észrevettem, akik nem mertek őszinték lenni abban, kik is ők valójában. Ez egy igazi egzisztenciális élmény volt számomra. Arra gondoltam, mit is jelent egyedinek lenni, és harcolni akartam értük. Nem a hírnévért csinálom, hanem a hatásért. Hamar észrevettem, hogy hatással voltam arra, hogy felszabadítsak embereket a kedvességen keresztül. Ez a legerőteljesebb dolog a világon, különösen a mentális betegségek esetén. A kedvesség meggyógyítja az embereket. Ez az, ami összehoz minket. Ez az, ami megőrzi az egészségünket” – nyilatkozta.

Az énekes-színésznő tehát óriási híve a kedvesség erejének, mert úgy gondolja, ez az egyetlen út a túléléshez minden gyűlölet, tragédia, éhínség és háború ellenére. Sőt, támogatta a „Channel Kindness”, azaz „Sugározz Kedvességet” című novellagyűjtemény kiadását is, amelyben fiatal szerzők osztották meg inspiráló történeteiket mentális betegségekről, zaklatásról és aktivizmusról. És ha őszinték akarunk lenni, szerintünk Lady Gaga még azt is képes lenne elérni, hogy kötelező olvasmány legyen a kötetéből. Mi pedig csak támogatni tudnánk ebben!

P.s. Lady Gaga mindezek mellett arról sem felejtkezik el, hogy kiálljon a feminizmusért: az egyik Valentin-napon például eljegyezte saját magát – Istenre pedig nőként hivatkozik.

via GIPHY

Nyitókép: Axelle/Bauer-Griffin/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked: