A karácsony pszichológiája: miért szeretjük valójában ennyire ezt az ünnepet?

A karácsony sokunk számára az egyik legkedveltebb ünnep az évben. Ilyenkor mintha az egész világra egy varázslepel borulna és minden kicsit meghittebbé válik. De vajon miért rajongunk ennyire a karácsonyért?

Ha a karácsonyt egy pillanatra pszichológiai szempontból közelítjük meg, érdekes lehet amögé látni, hogy melyek azok az érzések, amelyek következtében mindenki szívét beragyogja az ünnepi varázs. A karácsony pszichológiája tele van érzelmekkel, emlékekkel és társas kapcsolatokkal, ami miatt az ünnepi időszak mindig kiemelkedő. A nosztalgia melege mellett az adás öröme is hozzájárul, hogy a karácsony könnyen a szívünkbe lopja magát. Lássunk hát öt okot, amiért szeretjük a karácsonyt, lélektani szűrőn keresztül.

Édes nosztalgia

Talán nem meglepő, hogy a nosztalgia a lista élén van, ugyanis biztosan mindannyiunknak van valamilyen szívmelengető emléke, ami a gyermekkori karácsonyhoz fűződik, ilyenkor ugyanis teljesen más fényben tündököl az ünnep. Ez az időszak pedig minden évben felszínre hozza a régi érzést, így kapcsolódni tudunk a múltunkkal. Ezek az édes emlékek általában a családunkat, a melegséget és a közelség érzetét idézik fel, ami akarva-akaratlanul boldog érzésekkel tölt el bennünket.

Társas kapcsolatok

Karácsonykor sokszor úgy érezhetjük, hogy ilyenkor valahogy mindenki egyszerre lélegzik, és mindenki szíve egy kicsit meglágyul. Ez a közös élmény közelebb hoz minket egymáshoz, hisz mind részesei vagyunk a karácsony szellemének. Pszichológiai szempontból ez a fajta kapcsolódás nagyban hozzájárul a lelki egészségünkhöz. Az ajándékozás, a közös vacsorák, és a minőségi együtt töltött idő pedig csak mind-mind még inkább felerősítik az érzelmi kötődést.

A várakozás varázsa

A várakozás hatalmas szerepet játszik a karácsony iránti szeretetünkben. Az ünnepi szezonra való felkészülés, mely telis-tele van díszekkel, karácsonyi dalokkal és előkészületekkel, izgalommal és örömmel tölt el minket. Az ajándékok kibontására, az ünnepi ételek elfogyasztására és az emlékezetes élmények megteremtésére való várakozás pedig csak tovább javítja az általános jóllétünket.

Karácsonyi reklámok
Fotó: Rike_/Getty Images

A titok a kedvességben rejlik

Nem hiába a szeretet ünnepeként terjedt el a karácsony, ugyanis ilyenkor még a legérzéstelenebb emberekben is megmozdul valami. Ez az ünnep mindenkit a jóságra, az adakozásra és a nagylelkűségre int. Ha pedig mi is eszerint cselekszünk, akkor könnyedén megtapasztalhatjuk a pszichológusok körében „segítő örömként” elterjedt érzést, ami akkor üti fel a fejét, ha valami jót teszünk vagy valakin segítünk. Mivel a karácsony valódi értelme lényegében az adás köré szerveződik, így ilyenkor kiemelt figyelmet kap ez a különleges érzés, ami csak tovább táplálja az egész ünnep iránti szeretetünket.

Kiszakadás a megszokottból

Habár sokunk szemében az év vége egyenes út a kiégéshez, a karácsony alapvetően éppen ez ellen nyújt menedéket. Az egész éves gürcölés és rohanás után ebben az időszakban lehetőséget kapunk a befelé fordulásra és a lelassulásra. Ilyenkor nem kell a munkával vagy a határidőkkel foglalkozni, mindössze azzal, ami igazán fontos: a szeretteinkkel és a testi-lelki egészségünkkel.

A karácsony több mint pusztán egy nap a naptárban. Ez az időszak varázslatot hoz, ami összeköti az embereket és felerősíti az összetartozás érzését. Az ünnepi fények, a meleg családi pillanatok és az ajándékok nemcsak örömet hoznak, hanem emlékeket teremtenek, amelyeket a későbbi generációk is átörökíthetnek. Nem csoda hát, hogy ekkora népszerűségnek örvend, és ez így van rendjén.

Forrás: CDN Life!
Nyitókép: AleksandarNakic/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)