A két Lotti szerzőjének 8 gondolata arról, milyen fontos megőriznünk a bennünk élő gyereket

Sokunk polcán még ma is ott csücsül Erik Kästner A két Lotti című könyve, a kedves Pöttyös könyvek sorozatból. Az íróra és művére a mai napig jó szívvel emlékezünk, nem csoda, a gyermeki énünket szabadítja fel újra és újra.

Ember csak az, aki felnőtt korában is gyerek marad!

Véssétek mélyen az agyatokba és a szívetekbe, mint valami ősrégi kőtábla feliratát: ne engedjétek, hogy kiűzzék belőletek a gyermekséget!

Az anyának – bármilyen is a gondja – elsősorban az a kötelessége, hogy gyermekét ne engedje túl korán kiűzetni a gyermekség paradicsomából.

Gyengül az emlékezőtehetségem. Kár. Néha olyan a fejem, mint egy játékpolc, amelyen senki se csinál rendet.

Adok magának egy elsőrangú tanácsot (…). Írjon olyasmiről, amit ismer. Írjon a földalattiról, szállodákról meg egyéb ilyen dolgokról! S írjon gyerekekről, olyanokról, akikkel naponta találkozik az utcán, olyan gyerekekről, amilyenek mi voltunk egyszer.

Hogy is felejtheti el egy felnőtt ember olyan tökéletesen a fiatalságát, hogy egy szép napon már egyáltalán nem emlékszik rá, milyen szomorúak és szerencsétlenek lehetnek néha a gyerekek! Teljesen mindegy ugyanis, hogy az ember egy eltört baba miatt sír-e, vagy pedig valamikor később azért, mert egy barátját veszíti el. Az életben sohasem azon múlik a dolog, miért szomorkodik az ember, hanem csakis azon, hogy milyen mély a szomorúsága. A gyermeki könnyek, istenemre, nem kisebbek, és gyakran súlyosabbak, mint a felnőttek könnyei!

A játék az ember teremtménye, mely teremtője örömére hivatott szolgálni egy olyan országban, ahol a „komolyság” és a „vidámság” nem egymással ellentétes, hanem egymást kiegészítő fogalmak, és amelynek a földjére csak játszva teheti be az ember a lábát.

A tanító nem varázsló, hanem kertész. Gondozni és ápolni tud, és fog is benneteket. Növekedni azonban magatoknak kell!

Nyitókép: Dave Nagel/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: