A kokosnyik nyomában: a fejdísz, ami jóval több egy ékszernél

Minden nemzetnek és kultúrának megvan a maga sajátos népviselete, melynek egyes elemei sokszor nemcsak együtt, hanem külön-külön is lenyűgözőek. Ez utóbbi sorba tartozik az orosz kokosnyik is.

Mindannyian ismerjük a mondást, hogy „a ruha teszi az embert”. Az orosz nemzeti viseletben pedig a kokosnyik nevű fejdísz jelentős szerepet játszott a nők öltözködésében. Kiegészítette az ünnepi viseletet, és szó szerint feltette viselőjének szettjére a koronát. A kokosnyikot a nők csak a legünnepélyesebb alkalmakon vették fel, és azt gyakran generációkon keresztül örökítették tovább.

Miért olyan különleges a kokosnyik?

A név az óorosz „kokosh” szóból származik, amely egy madár fejtetőjének alakjára utal. Azt nem tudjuk pontosan, mikor jelent meg a kokosnyik az orosz női viseletben, azt viszont igen, hogy szó első írásos említése a 17. századra tehető. Mindezentúl a kokosnyik a 18-19. századra az egyik leggyakoribb orosz női fejdísszé vált. Nem csak bizonyos réteg kiváltsága volt annak viselete, Oroszországban mind a parasztok, mind a kereskedő- és burzsoá osztályhoz tartozó várposi polgárok egyaránt viselték az ünnepségeken és templomban. A kokosnyikokat általában professzionális kézművesek készítették, akik rendelkeztek a szükséges képességekkel a gyöngyökkel, a gyöngyfüzérekkel és aranyfonalakkal való varráshoz, valamint megvolt a tehetségük az olyan drága és nemes anyagok kezeléséhez, mint a selyem, szatén, bársony és brokát. Nem meglepő tehát, hogy kokosnyikok költségei hatalmasak voltak, és nagy családi értéknek számítottak. Az emberek gondosan őrizték őket, és több generáción keresztül örökségként adták tovább.

(Fotó: Wikiart)

Cári tilalom és támogatás

Annak ellenére, hogy a 17. században már írásos formában is megemlítésre került a kokosnyik, nem meglepő, hogy akkoriban kevesen viselték azt ténylegesen. Nagy Péter, az az I. Péter orosz cár (1682-1721) ugyanis betiltotta az orosz népviseletnek ezt a darabját. Ennek oka pedig nem volt más, minthogy birodalmát a nyugat-európai országok mintájára próbálta modernizálni. Igyekezete természetesen több területen is észrevehető volt, azonban a kokosnyiknak még ő sem tudott megálljt parancsolni. A fejdísz a a paraszti környezetben megmaradt, mint az ünnepi vagy esküvői öltözet éke.

(Fotó: The Metropolitan Museum of Art, New York, NY, USA.)

I. Péter halála után viszont felesége, Nagy Kataliné lett a cári, jobban mondva cárnői tisztség, aki néhai férjével ellentétben támogatta országának kulturális sajátosságait. Katalin rövid uralkodásának ideje alatt (1725-1727) újjáéledt az orosz történelem és régiségek iránti érdeklődés, sőt még az 1600-as évekbeli moszkvai női öltözet is újra divatossá vált. Jóval később, 1834-ben I. Miklós (1825-1855) még ettől is továbbment: kiadott egy rendeletet, amely bevezette az új udvari viseletet, természetesen kokosnyikkal kiegészítve. Ez egy szűk, nyitott felsőrészből állt, hosszú ujjakkal és egy uszályos hosszú szoknyával. Ennek a ruhának a viselési rendelete egészen II. Miklós utolsó orosz cár lemondásáig, azaz 1917 márciusáig érvényben is maradt.

(Fotó: State Historical Museum, Moscow, Russia)

Több, mint egy kiegészítő

Ha ránézünk egy kokosnyikra, elsőre annak díszessége és pompájára vonja magára a figyelmünket, azonban érdemes egy kicsit elmerülni a részletekben is. A kokosnyikot díszítő ornamentikának ugyanis különös jelentősége volt. Középen általában egy stilizált „békát” láthatunk, mely a termékenység szimbólumaként jelent meg, az oldalakon megfigyelhető S-alakú hattyúfigurák a házastársi hűség jelképezték, míg a hagyományosan a hátuljára hímzett stilizált bokor az élet fáját szimbolizálta, amelynek minden ága egy új generációt jelképezett. Ezen a „bokron” madarak, magokkal teli gyümölcsök és sok más szimbolikus jelentéssel társított figura került még megjelenítésre, így a kokosnyik jóval több volt, mint egy kiegészítő, egyben talizmánként is szolgált.

(Fotó: The Metropolitan Museum of Art, New York, NY, USA)

A kokosnyik újraértelmezése napjainkban

Az angol királyi család tagjai még ma is viselnek orosz fejdíszekre emlékeztető fejpántokat esküvőkön és fontos eseményeken. Eugénia yorki hercegnő és Meghan Markle is egy a kokosnyik formáját megidéző, de persze jóval visszafogottabb gyémánttiarában álltak az oltár elé. De Katalin walesi hercegné is a kokosnyik egy változatát viselte Lajos brit királyi herceg keresztelőjén. A kifutón a zseniális Karl Lagerfeld gondolta újra a kokosnyikokat, melyek 2009-ben jelentek meg a Chanel: Paris-Moscou elnevezésű bemutatón. Jennifer Lopez pedig 2014-ben egy hagyományos orosz fejdíszben pózolt a Harper’s Bazaar orosz kiadásának címlapján.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

@memuaart által megosztott bejegyzés

Nyitókép: Wikimedia
Forrás: Daily Art Magazine

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)