Védi az ízületeket, ragyogóvá varázsolja a bőrt és a hajat, de vajon milyen egyéb csodákra képes a kollagén? Íme a magyarázat, miért érdemes minden nap fogyasztani.
A szó, a görög kolla, vagyis ragasztó és a francia géne, azaz valamit termelni kifejezésekből ered. A kollagén tehát egy természetes ragasztóanyag, ami a kötőszöveteinkben termelődik. Ha igazán pontosan szeretnénk meghatározni, a kollagén egyfajta fehérje. A testünkben lévő fehérjék 30%-a valójában kollagén. Azonban sajnos egy idő után a mennyisége csökken a szervezetben, és nem termelődik újra. Kutatások szerint 40 éves korra 25%-kal, majd 60 évesen már 50%-kal csökken a szervezetünkben a kollagén mennyisége. Szerencsére nem kell kétségbeesnünk, ugyanis a kollagén visszapótolható.
Mire jó a kollagén?
- rugalmassá teszi a bőrt, segít a narancsbőr eltűntetésében
- hidratál, és feltölti a ráncokat
- erősíti a körmöket
- megakadályozza az őszülést, és segít a haj megújulásában
- segíti a hegek regenerálódását
- megakadályozza az UV sugárzás káros hatásait
- védi a szemet, megőrzi a retina pigment rétegét
- elősegíti az izmok növekedését
- erősíti az ízületeket, és a porckorongot
- a kollagén olyan sejteket stimulál a szervezetünkben, amik a csontképzésért felelnek, így kifejezetten hasznos csontritkulásra
Hogyan pótolhatjuk a kollagént?
A szépségipar már megszámlálhatatlan kollagén tartamú terméket gyártott. Ezeket olyan csodaszerként hirdetik, amelyek segítenek a rácok eltűntetésében és a bőr megfiatalításában. Azonban mielőtt kisebb vagyonokat költenénk csodakencékre, érdemes jobban utánanézni a kollagén tulajdonságainak. Hacsak nem vagyunk kémiazsenik, valószínűleg nem tudjuk, hogy a kollagén molekulái túl nagyok ahhoz, hogy a bőrön keresztül képesek legyenek felszívódni. A kollagént tehát nem kívülről, hanem belülről kell visszapótolnunk.
Kétféle megoldás létezik. A kollagénpor, illetve kollagén kapszula. Mindkettő hidrolizált kollagén peptideket tartalmaz. Mit jelent ez?
A kollagén peptid lényege, hogy emésztés után épül be a szervezetünkbe. Egészen pontosan, a bélben szívódik fel. A mesterségesen bevitt kollagén sokkal eredményesebb hatást ér el, mint a szervezetünk által termelt, természetes kollagén. A hidrolizált annyit tesz, hogy a kollagén vízben oldódik, így fejti ki a hatását. Manapság már számos formában fogyaszthatjuk. Létezik, marha, hal, csirke, sőt sertés kollagén is. Ez utóbbi hasonlít a leginkább az emberi kollagénre, ám azzal számolnunk kell, hogy a kollagénporok nem teljesen íztelenek. Szerencsére már több olyan kollagénpor közül válogathatunk, amik teljesen íztelenek. Fontos tisztában lenni vele, hogy a kollagén fogyasztása hosszú távon fejti ki hatását. A kollagénnek olykor több hónap is szükséges, mire eredményeket érhetünk el vele.
De mi a helyzet a vegánokkal?
Mivel a vegán étrend nem tartalmaz semmiféle állati eredetű ételt, így kifejezetten szükséges a kollagén pótlása. Kapható vegán kollagén, ami bambuszkivonatot, és nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaz. Emellett pedig fontos, hogy olyan ételeket fogyasszunk, amelyek segítik a kollagén termelését.
10 étel, ami elősegíti a kollagéntermelést
- Citrusfélék – a kollagén felszívódásához és termeléséhez nagy mennyiségű C-vitaminra van szükségünk. Érdemes a napot egy nagy pohár citromos vagy lime-os vízzel kezdeni, de a grapefruit is kiváló C-vitamin forrás.
- Bogyós gyümölcsök – az összes erdei gyümölcs kiváló aminosav forrás, ami szintén elengedhetetlen a kollagén termeléséhez.
- Fokhagyma – a legjobb házi orvosság, magas kéntartalma miatt fokozza a kollagéntermelést.
- Spenót – C-vitamin tartalma segíti a kollagén felszívódását.
- Bab – fehérjeforrás, olyan aminosavak tartalmaz, amik szükségesek a kollagéntermeléséhez.
- Paradicsom – remek C-vitamin forrás.
- Tőkehal – több aminosavat tartalmaz, magas fehérjetartalma mellett glicinben is gazdag, ami hozzájárul a kollagén termeléshez.
- Csontleves – egyszerűen, házilag is elkészíthető, segíti a kollagén beépülését a porcokba.
- Tojás – a legjobb fehérjeforrás, így hatékonyan segíti a kollagén termelődését és felszívódását.
- Spirulina – ez a hawaii algaféle számos aminosavat tartalmaz, többek között glicint, ami a kollagén egyik alkotóeleme.
A kollagén tehát több problémánkra is gyógyír, legyen szó ízületi fájdalmakról, porckopásról vagy akár a bőrünk rugalmasságának megtartásáról.
Szerző: Simon Eszter
Nyitókép: Yulia Lisitsa/GettyImages