6 szakácstrükk, amit a ma 47 éves Jamie Olivertől tanultam

Figyeljetek jól, mert főzni tényleg bárki tud!

Szeretek főzni, ez nem vitás, ugyanakkor van, hogy néha én is elveszítem a lelkesedésemet. Például, amikor este fáradtan kellene kitalálni valami roppant frappáns ételt, ami egyszerre laktató és persze egészséges is. (Utóbbiról az esetek többségében nem vagyok hajlandó lemondani.) De akkor is nehezemre esik a konyhában ácsorogni, ha kint hét ágra süt a nap és én szívesebben bolyonganék valahol a világban. Biztos vagyok benne, hogy mindannyian kedvünket veszítjük néha, nekem ilyenkor jön jól Jamie Oliver egy receptje, videója vagy akár csak egy egyszerű Instagram-posztja, amitől rögtön újra megjön a kedvem a főzéshez. Számtalan trükköt és praktikát ellestem tőle, amikkel megbolondíthatom az ételeket, ha pedig valami jól sikerül, nagyobb kedvvel készítem el újra. Szóval mentsétek el magatoknak ezeket a tippeket, és alkalmazzátok!

1. Minden variálható

Finoman fogalmazva nem vagyok egy szabálykövető ember, ugyanakkor a recepteket korábban igyekeztem többé kevésbé betartani. Aztán, ha éppen nem volt valami otthon, akkor csak bosszankodtam, hogy azért nem lett olyan jó az étel, mert szilvaparadicsom helyett mezei paradicsomot tettem az ételbe. Aztán jött Jamie, és rádöbbentett arra, hogy semmi sincs kőbe vésve. Azóta a recepteket inkább csak útmutatóként használom és bátran cserélgetem az összetevőket. Legutóbb például pestos tésztát készítettem, de nem volt itthon bazsalikom, cserébe volt egy adag mirelit spenótom. Az eredmény tökéletesen finom lett. Ha például nem szereted a rizst, de az étel, amit készítenél épp rizses alapú, akkor keress egy másik köretet mellé. Próbáld ki a kuszkuszt, bulgurt, quinoát, árpagyöngyöt. Bánj merészen az alapanyagokkal, és házasítsd őket belátásod szerint!

2. Új ízkombinációk, amik a mennyekbe repítenek

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Jamie Oliver (@jamieoliver) által megosztott bejegyzés

És, ha már a házasítást emlegettem. Jamie Oliver egy-két izgis kombóval megnyitotta számomra az utat az új ízek és új felfedezések felé. Az első ilyen ízbomba a cukkini + menta + chili köret és mellé a szűzérme + fetasajt kombinációkból álló főétel volt. Ha láttátok a L’ecsót, akkor biztosan előttetek van Rémy, akinek a sajt és az eper ízétől igazi tűzijátékos ízrobbanásban lesz része. Na, valami ilyesmi történt velem is. Azóta nem bírok leállni az izgalmasnak ígérkező párosokkal: füstölt lazac + rikotta + cékla, ha valami igazán kényeztetőre vágyom, de a körte és a gorgonzola párosa is többször lenyűgözött már. A legújabb eszméletlen duó a sütőben (zöldségekkel) sült feta és a friss kesernyés rukkola.

3. Szezonális és/vagy új alapanyagok

Persze, tudom én, hogy a paradicsom januárban nem az igazi. Azt éppenséggel nem is szoktam januárban vásárolni. De kétségtelen, hogy sokat fejlődtem ezen a téren, és épp a szezonális alapanyagokkal szembeni nyitottságomnak köszönhetően megismertem egy csomó új ízt. A hüvelyesek például, mint az év nagyjából bármelyik időszakában elérhető fehérjeforrások csak valahol a konyhai ismereteimet tartalmazó szekrény alsó polcán kaptak helyet. Majd megvettem Jamie Vega könyvét, és rájöttem, mi mindenre használhatók ezek a szuper ételek. Apropó lencsét miért csak szilveszterkor eszünk, mikor isteni lencsesaláta készülhet belőle? Sőt csodás köret lehet a zöld lencse egy kevés spenóttal például.

Fotó: NBC NewsWire / Contributor/GettyImages

4. Flancolni lehet hétköznapi alapanyagokkal és ételekkel is

Valljuk be, mi, a főzés szerelmesei azért is rajongunk annyira az ételekért, mert egy vágódeszkán ízlésesen tálalt melegszendónál nincs fantasztikusabb. Mint ahogy egy rusztikus, ezer színben pompázó saláta a rajta csillogó olívaolajjal is gyönyörködteti a szemet. Az ételre jó ránézni. Én ezt is a kedvenc szakácsomtól tanultam, aki képes egy egyszerű omlettet is úgy felpakolni a tányérra és aztán azonnal meg is enni onnan , hogy mindenki legszívesebben a konyhába rohanna, hogy utánacsinálja. A kedvencem, amikor fogja az ételt, és az egészet egy nagy tálra halmozza. Jamie tanít egy nagyon fontos dolgot is nem biztos, hogy tudatosan , még pedig azt, hogy az étkezés közösségformáló, közösségmegtartó elfoglaltság.

5. Praktikum és gyorsaság mindenekelőtt

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Jamie Oliver (@jamieoliver) által megosztott bejegyzés

Ezért szerettem meg első körben a sztárszakácsot, ugyanis iszonyú türelmetlen vagyok, és ő a 15 és 30 perces fogásaival megmutatta, hogy villámgyorsan is készíthetek különleges ételeket. Ehhez csak egy-két trükköt kellett ellesnem.

  • 1. Mindig a víz felforralásával kezdem a főzést, amennyiben erre szükség van.
  • 2. A vágódeszka alá teszek egy nedves konyharuhát, hogy a deszka ne csússzon el.
  • 3. Használok késes aprítót, és imádom.
  • 4. A fokhagymára rátenyerelek egy nagy késsel, így pillanatok alatt lejön a héja.
  • 5. A gyömbért egy kanállal hámozom meg, így sokkal gyorsabb!

6. Fenntarthatóság a maximumon!

A pályája kezdetétől nagy hangsúlyt fektet Jamie Oliver a fenntarthatóságra és az egészséges étkezésre (ez a kettő egyébként kéz a kézben is járhat). A hatására igyekszem minél kevesebb konyhai hulladékot termelni, nem dobom ki a brokkoli szárát, mert ezer és egy dologra fel lehet használni. Sokkal több zöldséget eszem, bár ez nemcsak Jamie érdeme, de az ő szuper vega receptjei nélkül kétségtelenül nehezebb lenne az életem. A harmadik pedig, hogy nagyon figyelek arra, hogy az étel honnan érkezik: termelői piacra járok és többnyire magyar élelmiszereket vásárolok.

Ja, és egy grátisz apróság, amit még megtanultam: nincs annyi, hogy elég olívaolaj vagy elég chili! Kösz Jamie, és boldog szülinapot!

Nyitókép: Yui Mok – PA Images / Contributor/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: