A legideálisabb sport télen a nordic walking

Nehezen veszed rá magad a mozgásra? Próbáld ki a séta sportosabb verzióját, amely a mindennapi stressz megszüntetésében is segíthet.

Bár külső szemlélő számára úgy tűnhet, hogy a nordic walking „csak” egy sima séta síbotokkal felvértezve, sokkal többet tud ennél.

A mozgásformáról akkor hallottam először, amikor egy ismerősöm komoly mozgásszervi problémákkal küzdő édesanyjával beszélgettem. Ez nem mostanában volt, de arra ma is emlékszem, ahogy csillogó szemekkel mesélt róla, mint élete nagy felfedezéséről. Bevallom, nekem kicsit túlzónak tűnt, nem értettem, hogy mi okozhat extázist egy sétában, ahol még a botokat is cipelni kell.

Tavaly az élet komoly próbatétel elé állított, beállt a nyakam és a vállam, hetekig felemelni sem tudtam a karomat. Nemhogy a rendszeres pilates edzéseimre nem tudtam eljárni, a legalapvetőbb mozdulatok is kínszenvedéssel jártak. Becsülettel végeztem a gyógytornát, teszteltem a legújabb alternatív lehetőségeket, hosszú időbe telt, amíg a számomra legjobb masszőrt megtaláltam. Ő javasolta, hogy próbáljam ki a nordic walkingot, ami úgy mozgat át, hogy nem okoz fájdalmat.

Séta és ami mögötte van

Először viccesnek találtam, hogy persze, majd pont az öregekkel gyaloglás fog megoldani bármit is, de végül megadtam magam. Így utólag is úgy gondolom, hogy túl nagy arccal érkeztem a csoporthoz, akik bár összeszokott csapatként működtek, nagyon kedvesen fogadtak. Már a bemelegítésnél akadtak gondjaim, mert fel se nagyon tudtam emelni a botokat. Jeleztem az oktatónak, hogy én bizony problémákkal küszködök, de a remélt felmentésem helyett, diszkréten elmosolyodva csak annyit kérdezett: nézzen szét a csoporton, ön szerint ki nem?

A nordic walking koncepcióját a 80-as évek elején dolgozta ki Édouard G. Stiegler kutató, aki egy afganisztáni küldetése során tevehajtókkal találkozott. Lenyűgözte a nomádok fizikai ellenállása, akik képesek voltak több száz kilométert különösebb fáradtság nélkül, és minimális pihenés mellett megtenni. Ráadásul a terep is folyamatosan változott, hiszen fennsíkok és sivatagok között zajlott a vándorlás. Az afgán menet ritmusában sétálva a lépések és légzés szinkronizálódnak, ennek következtében pedig számos fizikai és mentális előnyhöz jut a szervezet.

Könyvében úgy fogalmaz, hogy „az általam összegyűjtött légzésritmusok hasonlóak a hanish (ayurvédához hasonlító életszemlélet) hagyományokhoz, amely a be- és kilégzéssel gyógyítja és revitalizálja a testet” – utalva ezzel a tudatos légzés fontosságára. Számos különböző útvonalon, sík utakon, dombokon, zátonyokon, hihetetlen magasságokban is kipróbálta a nomádoknál megfigyelt módszert. A fizikai síkon érezhető eredmények rendkívül meggyőzőek voltak Stiegler számára, mivel nagyobb vitalitást, pihentetőbb alvást, testi jólétet és belső békét eredményeztek nála.

Légzések és lépések

A nordic walkingot nem véletlenül nevezik meditatív túrázásnak vagy túrajógának is, mivel ez a mozgásforma is a légzés és a lépések összehangolásán alapul. Bár nem túl bonyolult a képlet, az első alkalommal érdemes oktatóval vezetett „menethez” csatlakozni, hogy pontosan elsajátítsuk a technika lényegét.

Több felmérés is foglalkozott már azzal, hogy télen mennyivel nehezebben vesszük rá magunkat a rendszeres testmozgásra, pedig ebben az időszakban különösen fontos lenne, hogy a szabad levegőn töltsünk időt. Egyrészt természetes fényre is szüksége van a szervezetnek, és az immunrendszert is erősíthetjük a friss levegőn. A nordic walking séta és sport egyben, tehát kifejezetten ideális, ha télen kezdenéd el a mozgást. Erősíti a szív- és érrendszert, támogatja a tüdőfunkciókat, a lépéseket a légzéssel szinkronizálva túlzott oxigénellátást generál, ami a szervezet sejtjeinek különösen jót tesz. Szabályozza a szívritmust, serkenti a vérkeringést, de még a testtartást is javítja. Elősegíti az alapvető anyagcserét és a méreganyagok távozását, erősíti a testtudatot, és nagymértékben javul a figyelem is. Hatékonyan segíthet a stressz oldásban, és egyes megfigyelések szerint a kreativitást is növelheti.

Nem utolsósorban egy csapathoz csatlakozva nemcsak mozgást és hobbit, hanem új barátokat is találhatunk, ami szintén sokat segít a mentális kiegyensúlyozottság szempontjából.

Forrás: tevla.com

Nyitókép: Bartek Szewczyk/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)